एसईओ

Arama amacının şifresini çözmek: Başlamak için 5 alan

Dijital pazarlamacılar olarak, arama motorlarını niyeti, uzantısı ve yetkilerine göre arama sonuçlarını doğru şekilde kategorize etmek ve önceliklendirmek için kullanıyoruz. Esas olarak, dijital pazarlamanın başarılı olması için, arama motorlarının kullanıcıların aradıklarını ve arama motorlarının kullanıcı niyeti için en iyi sonuçları sağladığını anlamalarına güvenmemiz gerekir.

Dilbilim alanında kelimeler ve deyimler niyet ve uzantılar oluşur. İntersiyon, bir kelimenin veya cümlenin semantik anlamını, uzantıları ise bu ifadenin atfedilebileceği nesneleri ifade eder.

Örneğin, “çorap” kelimesinin amacı, üzerinde giydiğimiz bir giyim parçasını göstermektir. ayaklar. Bu terimin uzaması, erkek çorapları, kadın çorapları, yüksek çoraplar, ayak bileği çorapları, mavi çoraplar ve daha fazlası dahil olmak üzere çorapların birçok özelliğini ve kategorilerini tanımlamak için kullanılabilir.

Bunun için uygun sonuçları kategorize etmek ve sağlamak büyük miktarlarda gerektirir. Belirli bir arama hakkında en bilgili karar vermek için veri. Örneğin, “apple” kelimesi gibi bu senaryoya homonileri uyguladığımızda, arama motorlarının, Apple ve meyve elma markası arasındaki sınırlı gayrimenkulünü seçmeye ve zorlamaya zorlandığını görebiliriz.

Bu conundrum geniş kuyruk cümleleriyle de sınırlı değildir.

Bir Google Reklamları arama hacmiyle 10.000 ile 100.000 arası arama terimini "etkileşimli köpek oyuncakları" olarak ele alalım. Belki bu terimi ararken, aklınızda özel bir oyuncak var ya da ne aradığına dair bir fikriniz var, ama bunu kelimelerin içine koyamazsınız. Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce dahili uzantı ya da türde interaktif oyuncak var.

Arama motorları, web'deki içeriğe duygu analizi uygulanması, ürün listeleme विज्ञापनından (PLA) veri alma gibi çeşitli sonuçları seçiyor. platform ve hatta hangi reklamların Google Reklamları teklifi için reklam metni olarak kullandıklarını inceler.

Ancak bu araştırmanın amacı nedir? İnsanlar bir interaktif köpek oyuncak almaya çalışıyorlar mı, yoksa bir mağazaya almadan önce en iyisini araştırıyorlar mı? Belki de cevap arama motorlarında kendini gösterir.

Arama motorlarını anlama

Bir sonraki nokta bu makalenin ana noktasıdır: arama amacının anlaşılması, pazarlamacıların hem kullanıcıları hem de kullanıcıları daha iyi anlamasına yardımcı olur earch motorları .

En iyi uygulamalara göre, her zaman kullanıcılara ve arama motorlarına yazmamalıyız. Bu tartışmasız. Ancak, arama motorlarının sonuçlara nasıl öncelik verdiğinin anlaşılması, müşterilerimize daha fazla bilgi vermemizi sağlayabilir mi? Tabii ki!

Anahtar kelimeler, kullanıcıların aradıklarını bize bildirir, ancak arama sonuçları ve tıklama verileri, kullanıcıların ne tür ödüllendirici bulduğunu gösterir. Aslında, birçok kişi tıklama verilerinin sonuçları etkili bir şekilde etkilediğine inanmaktadır ve bu durum Google’ın bunu onaylamaması durumunda bile mantıklıdır.

Google ve Bing’de farklı amaçlara yönelik aramalar için farklı arama motoru sonuç sayfası (SERP) blokları da sunulmaktadır:

 • ] Öne çıkan snippet'ler
 • Cevap kutusu.
 • Yerel 3'lü paket.

“Etkileşimli köpek oyuncaklarının” yüksek hacimli bir arama terimi olduğunu biliyoruz, ancak bu gerçekten kullanıcıların ne istediğine dair bir fikir vermiyor. Bu sayfanın sonuçlarına bakacak olursak, en iyi köpek oyuncaklarının bir listesini görürüz, bir ürün listesi değil, bir numaralı sonuçtur.

Elbette, arama motorları sonuçlara ulaşarak kılları bölüyor olabilir. hem işlemsel hem de bilgi amaçlıdır, ama aynı zamanda, insanların çoğu zaman bu terim için araştırma yaptıklarını göstermektedir.

Peki, amaç için optimizasyonun faydası nedir?

 • İğneyi organik SERP sonuçlarına göre hareket ettirmek. daha alakalı sonuçlar sunmak.
 • Reklamlarımızın tıklanma oranını (TO) artırmak.
 • Niyetlerini karşılayarak sitemize gelen insanlar için daha fazla sayfa içi dönüşüm sağlamak.
 • Yerel ve ulusal arasındaki ayrıştırma. içerik.
 • Öne çıkan snippet'ler kutusuna girebilmenizi sağlayan cevaplar.

Bu düşünceyle, genel dijital pazarlama performansımızı iyileştirmek için arama yapma konusunda daha fazla veri elde etmek için beş stratejiyi özetlemek istiyorum.

1. Anahtar kelime araştırmasıyla başlayın

Genel olarak, anahtar kelime öbekleri dört niyet biçimine sahiptir:

 1. Bilgilendirici. Nasıl, ne, ne zaman, nerede ve neden.
 2. Transaksiyonel. Al ve sat.
 3. Ticari. Yol tarifi, yorumlar, mağaza saatleri.
 4. Gezinti. Markalı ve sayfa / URL'ye özel.

Farklı niyet biçimleri için farklı araçlar öneririm.

 • Bilgilendirici. SEMİR, AskthePublic
 • Transaksiyonel. AdWords, UberSuggest.

Organik SEO için, sayfalarınızın şu anda sıralandığı anahtar kelimelerin bir listesini çıkarmak için Deep Crawl veya Screaming Frog gibi bir araç kullanarak mevcut sitenizin bir taranması ile başlayın.

Rakip araştırmasını ve araçlarını kullanın Sitenizin sıralanmasını istediğiniz anahtar kelimeler listesini oluşturmak için yukarıda listelenmiştir. Onları en iyi sonucu elde etmek için hangi stratejinin kullanılması gerektiğini belirlemek için onları segmentlere ayırın.

Örneğin, “nasıl”, “kılavuz” ve “ipuçları” terimleri içeren anahtar kelimeler, açık bir şekilde bilgilendirici bir blog yayınına ihtiyaç olduğunu gösterir.

Tıklama başına ödeme (TBM) kampanyaları genellikle, "satın al", "sat", "kirala" veya "alıntı" gibi terimleri içeren Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçlardan elde edilen geniş-kuyruklu anahtar kelimelere dayanır. . ”Bu anahtar kelimeleri, kullanıcı amacını birden fazla düzeyde hedefleyen koordine kampanyalar oluşturmak için ayırın: merak ve satın alma.

2. SERP'lerden veri ayıklama

Daha önce belirtildiği gibi, anahtar sözcük öbekleri her zaman niyetini kolayca tanımlayamaz. Daha fazla analiz için arama motorlarını avantajınıza kullanın.

Gizli anahtar kelimeler listenizi Gizli modda bir Google aramasıyla çalıştırın. Önbelleğinizi temizlediğinizden emin olun, böylece tarafsız arama sonuçları alabilirsiniz. Benzer anahtar kelime gruplarına ait sonuçları analiz etmek, belirli sayfaların neden başkalarını dışarıda bıraktığını anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, arama motorlarının arama amacına en uygun gördüğü şeyleri de gösterecektir.

Kullanıcıların aradıklarının daha fazla bağlamsal ipucu için, aşağıdaki kaynaklara başvurmayı düşünün:

 • Google'ın önerdiği aramalar.
 • Google Cevap Kutusu. [19659015] Google ve Bing’in otomatik doldurma arama işlevi.

Bu bağlamsal ipuçları, belirli bir sektördeki popüler aramalara işaret eder ve belirli bir sorgu için hangi konuların en alakalı olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Bu bilgiyi aklınızda bulundurarak, kullanıcıların bir satın alma işlemi yapıp yapmadığını veya daha fazla araştırma yapıp yapmadığını görmek için bu anahtar kelimeleri analiz edebilirsiniz.

Marka ağır ve çoğunlukla işlemsel

Bilgi ve işlemsel anahtar kelimeler karışımı

3. Huniyi değerlendirme

Bu düşünceyle, içeriği daha iyi eşleştirmek için içeriği optimize etmek için mevcut kanallarınıza da bakmanız gerekir.

Google Search Console'a (GSC) giriş yapın ve sayfanın sayfalarına göre filtreleyin. Gösterimler oluşturan URL’leri sıralamak. Bu rakam, URL’nizin, başlık etiketinizin ve meta açıklamanızın belirli bir arama için kullanıcı amacını karşılayıp karşılamadığına dair bir fikir verecektir.

Bu durumun, ayrıca, zengin snippet'lerinizdeki tam eşlemeli anahtar kelimeleri dahil etmek için de geçerli olduğunu iddia ediyorum.

 1. Tam eşleme anahtar kelime terimleri Google tarafından kalınlaştırılmıştır.
 2. Kullanıcılar, bu anahtar kelime terimlerini veya kelime öbeklerini zengin snippet'larda etkin bir şekilde arar.
 3. Dinamik SERP'ler, içeriklerinizden bu tam eşlemeli anahtar kelime terimlerini içeren cümleleri alır.

Herhangi bir gösterim oluşturmayan sayfalar gördüğünüzde, rakiplerin bu amacı nasıl karşıladığını görmek için geri dönmeniz ve anahtar kelime stratejinizi güncellemeniz veya rekabet analizini kullanmanız gerekir. Bazen, Google ve Bing’in sayfalarınızın arama sorguları için uygun ve alakalı olduğunu göstermek için bağlantı kurma ve ücretli sosyal kampanyalardan bazı tıklamaları toplar.

Ayrıca, Google ve Bing analizlerinde kullanıcı davranış akışınızı değerlendirmek için hangi öğelerin Sitenizdeki kullanıcılar, giriş yaptıktan sonra ilgi duyarlar. İç bağlantılarınız, ek amacı tatmin eden bağlamsal bilgiler ekliyor mu? Açılış sayfanız dönüşümleri kolaylaştırmayı hedefliyor mu?

Oturum sürelerini, hemen çıkma oranlarını ve izleme kodunuzu, amacı karşılayan ve işletmeniz için bazı gelirlere neden olan dönüşüm optimizasyon stratejilerini uygulamak üzere analiz edin.

Analitiğinizde, ' Satış sayfalarının genel olarak geniş kapsamlı aramalar ve daha fazla dönüşüm için daha fazla tıklama alması gerektiğine dikkat edin. Kapak tarafında, bilgilendirici içerik sayfaları uzun kuyruk sorguları için daha fazla tıklama almalı ve bazen daha yüksek hemen çıkma oranlarıyla daha uzun oturum sürelerine sahip olmalıdır.

4. Rakiplerin Google Reklamları tekliflerini izleme

Ücretli tarafta, rakiplerin hangi kampanyaların kampanyalarıyla en alakalı olduğunu düşündükleri fikirleri öğrenmek için hangi anahtar kelimelerin teklif verdiklerini görmek için SEMrush ve SpyFu gibi araçlar kullanın.

Reklam metni ve açılış sayfalarını analiz edin. Anahtar kelimelerin başlıklarda, açıklamalarda ve CTA'larda nasıl uygulandığını görmek için. Hangi kampanyaların en iyi sonuçları oluşturduğunu görmek için bu anahtar kelimeleri kullanarak kampanyanızı artırın ve bölünmüş testlerle deneme yapın. Niyetle eşleşen reklam metninin daha fazla dönüşüm oluşturduğu ve reklam harcamasını boşa harcamadığı anlaşılmaktadır.

5. Doğal dil aramaları için en uygun hale getirme

Son olarak, aramaların ardındaki niyetleri daha iyi anlamak isterseniz, kullanıcıların kendilerine de bakabilirsiniz. Sesli arama yaparken veya forumlarda ve sosyal medya gönderilerinde kendi cümlelerini yazarken kullandıkları dile bakın.

Bu bilgiyi çıkarmak için anketler oluşturun ve sosyal medyada sorular yöneltin. Kullandığınız terimlerin ve jargonun ardındaki amacı belirlemek için müşterilerinizle bağlantı kurun. Müşterilerinizi herkesten daha iyi anlıyorsunuz, bu yüzden çoğu araştırmanın arkasındaki amacı belirleyebilmeniz gerekir.

Yardım etmek için, site içi içeriğinizi olabildiğince fazla sayıda kullanıcı sorusunu yanıtlayacak şekilde optimize etmenizi öneririz. Ücretli bir giriş veya bilgilendirici blog yazısı için. Bu, içeriğinizi kullanıcılar ve arama motorları için niyeti ne olursa olsun daha alakalı hale getirecektir.

Optimize edin!

Dijital pazarlamanın neredeyse her yönü için anahtar kelimeler kullanıyoruz. Yakın zamana kadar, arama motorlarının anlamsal anlamları ve kullanıcı aramalarının ardındaki niyetini anlamalarına yardımcı olmak için sinir ağları ve derin öğrenme olanakları mevcut değildi. Basit bir şekilde bağlantıların ve tam eşlemeli anahtar kelimelerin, sonuçlarının kullanıcılar için yeterince alakalı olmasını ummak için kullanmaları gerekti.

Arama motorları daha karmaşık hale geldikçe, dijital pazarlamacılar için en iyi sonuçları elde etmenin daha kolay olduğunu tartışacağım. Veriler anahtar kelimeler ve arama motoru sonuçlarında açıktır.


Bu makalede dile getirilen görüşler, konuk yazarın ve Arama Motoru Arazi’inin değil. Yazarlar burada listelenmiştir.


लेखक के बारे में

Kristopher Jones, bir seri girişimci, melek yatırımcısı ve Wiley tarafından "SEO Visual Blueprint" in en çok satan yazarıdır (2008, 2010, 2013). Kris, dijital pazarlama ve bağlı kuruluş Pepperjam'ın (eBay'e satıldı) kurucusu ve eski CEO'suydu ve o zamandan beri CEO olarak hizmet verdiği ReferLocal.com, APPEK Mobil Uygulamaları, Fransız Kızlar Uygulaması ve LSEO.com dahil olmak üzere çok sayıda başarılı iş kurdu. . Son olarak, Apple, Apple'ın ilk TV şovu olan “Gezegenin Gezegeni” nde yer aldı. Kendisi ve iş ortağı komedyen / aktör Damon Wayans, Jr. Özel Konuk olarak adlandırılan talep üzerine bir LIVE eğlence rezervasyon uygulaması için 1,5 milyon dolar sağladı.