एसईओ

Arama Motoru Optimizasyonu – Gerçekten ne anlama geliyor?

Bu günlerde internet meraklısı olamazsınız ve üç harfli SEO duymazsınız. İşinizi internet üzerinden genişletmek isteyen bir işletme sahibi iseniz, özellikle de çevrimiçi işlem yapıyorsanız, bunu anlamak çok önemlidir.

• SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu nedir?

Düzenli terimlerle, web sitenizi optimize etmek (hedeflemek), böylece hedef kitleniz internette kolayca bulur. Çok sayıda arama motoru mevcut – Google, Yahoo, Bing vb. Aslında "Google" terimi neredeyse "arama" ile eş anlamlı hale gelmiştir. Web sitenizde tasarım ve içerik açısından değişiklikler yaparak, arama motorlarının web sitenizi rakiplerinizden önce bulmasına ve listelemesine yardımcı olursunuz.

• Neden buna ihtiyacınız var?

Mumbai'deki bir mobilya mağazası örneğini ele alalım. Makul fiyatlarla kaliteli ürünler taşır ve potansiyel alıcıların seçimlerinizi görmesini sağlayan bir web sitesine sahip olursunuz. Ancak, benzer web sitelerine sahip çeşitli rekabetçi mağazalar var. Görüntüleyenleri sitenize nasıl yönlendirirsiniz? Bir seçenek web sitesi adresini taşıyan basılı reklamlar / TV reklamları vb. Bu, belirli bir ölçüde yardımcı olacaktır, ancak baskıyı ve TV reklamlarını (birkaç gün içinde yayınlanabilecek) gerçekte görüntüleyen insanlarla sınırlı olacaktır.

Web sitenizi optimize ederek, arama motorlarının belirli anahtar kelimeler için daha yüksek bir sayfa sıralaması vermesini sağlayabilirsiniz (ayrıntılar izleyin). Çevrimiçi ortamda bir şeyler ararken, kaçımızın 3-4 sayfalık listeleri tıklamaya yetecek kadar hasta var? Mağaza, kalite açısından 1 numara olsa bile, arama listenizin 10. sayfasında listeleniyorsa, ona bakma şansı çok zayıftır.

• Sayfa sıralaması nedir? Nasıl başarılır?

Bir arama motoru optimizasyonu alıştırmasının beklenen çıktısı daha iyi bir sayfa sıralamasıdır. Bu, web sitenizin bağlantınızın bulunduğu arama listesinin hangi sayfasını belirlediğini belirler. Bir arama motorundaki sıralama, hedef kitlenizin web sayfanızı ne kadar hızlı bulduğunu belirler ve doğrudan sizin için gelir anlamına gelir.

Bir arama motorunun sıralamada tam olarak nasıl bir şey olduğu bilinmemekle birlikte, eğitimli birkaç tahminde bulunabiliriz. En önemli faktör anahtar kelimelerin varlığı ve geri alınmasıdır. Doğru anahtar kelimeleri kullanmak çok önemlidir. Yukarıdaki örnekte "Mumbai'deki mobilya dükkanları", "kaliteli kanepeler", "oturma odası takımları", muhtemel alıcılar tarafından bir mobilya mağazası aramak için normalde kullanılan anahtar kelimelere örnek olabilirdi. Bu anahtar kelimeler web sayfasına yerleştirildiğinde, görüntülenme sayısı vb. Sayfa sıralamasını etkiler. Aşağı yönde, çok fazla anahtar kelime (doğru içerikte gizlenmiş veya kullanılmamışsa) size de zarar verebilir – spam olarak işaretlenmiş olabilir.

Diğer ilgili web sitelerine bağlantılar da sıralamada önemli faktörlerdir. Bu içe dönük (başka sitelerden sitenize bağlantılar), giden (sizinki diğer sitelere bağlantılar) veya hatta dahili (sitenizin kendi içindeki bağlantılar) olabilir. Yine, anahtar kelimelerde olduğu gibi, alakasız sitelere bağlantılar bazen arama motoru bunu spam olarak değerlendirirse size zarar verebilir.

Tıklama oranı (TO), sayfa arama sıralamasını da iyileştirmede önemli bir faktördür. Bu, web sayfası bağlantısının, bir arama motoru listesinde veya bir web sitesinde görüntülenen toplam kez sayısına tıklanma sayısıdır.

• Sonuç

Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenize ve daha sonra işinize daha fazla potansiyel müşteri çekmek için tasarlanmış bir pazarlama aracıdır. SEO hedefleriniz iş ihtiyaçlarınız ve belirlenen strateji ile tanımlanmalıdır. Örneğin, yerel bir mağazaysanız, gerekli trafiği oluşturmak için SEO stratejilerinin temellerine ihtiyacınız olabilir. Öte yandan, bir çevrimiçi ticaret şirketi iseniz, site optimizasyonuna daha fazla zaman, para ve emek harcayarak satış gelirinizi arttırırken harikalar yaratabilirsiniz. SEO hedeflerinizin iş hedeflerinizle uyumlu olması ve periyodik olarak gözden geçirilmesi çok önemlidir. Optimizasyonun ilk günlerine rağmen ileriye doğru büyük bir adım atılabileceğini anlamak, SEO'nun devam eden bir süreç olarak görülmesi gerektiğini de eşit derecede önemlidir.

Bu içerik, kaynak atıfta bulunulmaksızın ve bozulmadan temin edilerek çoğaltılabilir veya yeniden yayınlanabilir.