एसईओ

Arama Motoru Optimizasyonunda Başarının Nihai Anahtarı

Çoğumuz, arama motoru optimizasyonundaki başarının tek anahtarının, gelen bağlantıların tonunu oluşturduğu izlenimi altında görünmektedir. Ve gelen bağlantıların, sayfalarınızın ne kadar iyi sıralandığını belirlemede çok önemli bir rol oynadığını inkar etmiyor. Aslında, çoğu arama motoru, daha önce dizine ekledikleri bir sayfadan bağlantı içermeyen bir sayfayı dizine eklemez.

Ama yine de, gelen bağlantıların sayısı hiçbir şekilde bugünlerde nasıl sıralandığınıza dair tek belirleyicidir. Arama motorlarının tek başına sahip oldukları gelen bağlantılar nedeniyle web sitelerini sıralayacağı bir zaman vardı, ancak bu süre çoktan gitmiş gibi görünüyor. Modern arama motorları çok daha sofistike. Bugün sahip olduğunuz Google, beş yıl önce sahip olduğunuz Google’dan temel olarak farklı. Aslında, aralarındaki tek benzerlik onların adıdır. Algoritmalar tamamen değiştirildi ve birkaç yıl önce kullandığınız arama motoru optimizasyonu numaralarının artık çalışmadığını fark ettiniz.

Dolayısıyla, web siteniz için biriktirdiğiniz gelen bağlantıların sayısının, arama motoru optimizasyonu başarısının sadece belirleyicisi olmadığını iddia edersek, SEO başarısının en önemli anahtarı olarak aklımda başka neler var?

SEO'nun başarısı için bu önemli anahtarı takdir edebileceğiniz bir konuma gelmek için, arama motorlarının hedefleri ile muhatap olmanız gerekir. Bu, çoğu arama motorunun, geliştiricileri için para kazanmak amacıyla para kazanma işletmeleri olduğunu öğrendiğiniz yer. Ayrıca, arama motorlarının hazırladığı paranın çoğunun arama reklamcılığından gelme ihtimalinin yüksek olduğunu fark ettiğiniz yerdir. Ayrıca, bir arama motorunun yapmak için harcadığı para miktarının, bunu kullanan kişilerin sayısına bağlı olduğu gerçeğini takdir etmek için gittiğiniz yer de burasıdır. Bu, bir arama motorunun onu kullanmak için daha fazla insanı elde etmek için her şeyi kendi gücüyle yapacağını bildiğimiz bir duruma yol açabilir mi? Ve bir arama motoru daha fazla insanı kullanmak için ne yapabilir? Eh, bir arama motoru daha fazla insan yapmak için yapabileceği şey onlara daha yararlı sonuçlar vermesidir. Ve tüm bunların gerçekleşmesi için, arama motoru kendisini gerçekten en yüksek yararlı olan sayfaları sıralamak zorunda kalıyor. Bu nedenle dinamik değişiklikler: en yüksek sıralamaya ulaşan en yüksek sayıda bağlantıya sahip sayfalar değil, en kullanışlı içeriğe sahip sayfalar.

İşte orada var: Arama motoru optimizasyonundaki başarının anahtarı yararlı içerikler geliştiriyor. Önceden, kullanıcıların içerik oluşturmaya harcadıkları zaman bağlantı yapısında beş kat fazla zaman geçirmeleri tavsiye ediliyordu. Günümüzde, içerik oluşturmaya harcadığınız zaman, bağlantı oluşturmaya çok fazla zaman ayırabiliyorsanız, daha fazla başarı elde edersiniz. Unutmayın, web siteniz yalnızca zengin içerikli linklerde ve yararlı içeriğinde zayıfsa, insanlar uzun süre kalmayacaktır (iyi sıralansa bile). Unutmayın, modern arama motorları, yazılım çerezleri aracılığıyla, kullanıcıların sıraladıkları web sitelerinde ne kadar süre kaldıklarını izleyebilirler. Doğal olarak, eğer insanlar web sitenizde yeterince uzun süre kalmıyorsa (zayıf içeriklerinden dolayı), arama motorları, bunların ilgisiz sayfalar olduğu sonucuna varırlar. Sonra yapacakları, onları bir daha asla görmemeleri için çabuk açıyor!