एसईओ

Bir SEO Tale – Arama Motoru Saga

Bir zamanlar, arama motorları META etiketlerine dayanıyordu: anahtar kelimeler (özellikle anahtar kelimeler), başlıklar ve açıklamalar. Bir web sitesini optimize etmeye gerek yoktu, değerli web içeriği oluşturmak için profesyonel içerik yazarlarını işe almaya gerek yoktu, sayfalarda anahtar kelime yoğunluğu konusunda kimse yoktu.

Bir zamanlar, Web'de olmak çok pahalı değildi. "Geçerli html" diye bir şey yoktu; Hiç kimse sizi bir flash sitesiyle etkilemeye çalışmadı … Hepsi sadece Web'in Taş Devri idi. Oh, eski güzel günler! Arama motorlarını etkilemek ve sonuç sayfalarında yüksek yerleşimler almak çok kolaydı! Ve hiç kimse web standartlarını, tasarım tekniklerini ya da kalıplarını umursamıyor. Tarih öncesi arama motorları, kelime eşleme filtrelerinden başka bir şey değildi. Tüm bunlar, on beş yıldan uzun sürmez!

Arama motoru çağının başlangıcından beri, web yöneticileri yüksek sıralamaların önemini anladı ve bazıları "kara büyü" yaklaşımlarını kullanmaya başladı: anahtar kelime doldurma, giriş sayfaları, arka plan ve diğer etik olmayan tekniklerle aynı renkte metin ekleme.

Let Talk Dinozorları

Şimdi soyu tükenen ilk arama motorları Archie ve Gopher idi. Aslında gerçekten arama motorları değil, web'den veri toplamak için kullanılan araçlardı. Örneğin, Gopher metin belgelerini indeksliyordu. Yeni bir Web dönemi Wandex (şimdi soyu tükenmiş) ve Aliweb'in doğumu ile başladı. Aliweb gerçekten Web’in en eski arama motorudur. Ancak ne Wandex ne de Aliweb, Web'i WebCrawler kadar etkilemedi. Bu, şimdiye kadar ilk tam metin tarayıcısı tabanlı arama motoru oldu.

WebCrawler, modern arama motorları için standartları belirledi. 1994'ten beri (WebCrawler doğdu) web içeriği oluşturmak, arama motoru dostu web siteleri ve arama motoru sonuçlarında bir numara olmak, İnternet'i dönüştürdü.

Yahoo! ve Google, mevcut Devler de çok eski: Yahoo 1995 ve bir yıl sonra Google'da doğdu. Gördüğünüz gibi, her zaman devralan ve aile işini yöneten ilk doğuş değildir. Google ve Yahoo her zaman rekabetçi olmuştur. Yahoo! bir arama motorundan daha fazla bir diziydi, Google (bir kez "BackRub" olarak adlandırılır) bir web sitesinin önemini belirlemek için bağlantı popülerliği konusundaki sıralamalarını temel alır.

Modern SEO Mücadelesi

1994'te arama motoru sonuçlarında iyi dereceler elde etmek kolaydı. Bu sadece web sitelerini web dizinlerine ve arama motorlarına göndererek yapılabilir. Ancak bugün bir gecede başarı gibi bir şey yoktur. Şimdi web, meydan okuma, rekabet, web analizi, web istatistikleri, arama motoru algoritmaları, çevrimiçi markalaşma, çevrimiçi halkla ilişkiler, yeni medya, bloglama, en iyi SEO yazılımları, en iyi SEO araçları ve çok daha fazlası hakkındadır. Bu, web üstünlüğünü başarmak içindir: SERP'lerdeki yüksek sıralamalar.

GoTo.com, 1997'de Tıklama Başına Ödeme'yi başlattı ve şimdi Overture olarak adlandırıldı. Teknolojinin basit bir fikri vardı: insan düzenlenmiş arama motoru gönderimleri. Çalıştı, sonuçların otomatik işlemden kesinlikle daha iyi olduğu için çalıştı. GoTo.com trafiği satmaya başladı ve diğer web Giants yakında PPC modelini kopyaladı: Google AdWords, Yahoo, vs.

Evet, işler son 15 yılda değişti, ancak sıkı çalışma ve kararlılıkla, yüksek arama motoru sıralaması yine de elde edilebilir.