यूनिक्स / लिनक्स

Bulut Bilişim – Temel olarak ne anlama geliyor?

Bulut bilişim terimi etrafında çok fazla sektör hype var. Çok kafa karıştırıcı olabilir. Bu bağlamda kelime bulutu, dünya çapında web veya internet yerine kullanılmaktadır.

Bulut bilgi işlem, dosya ve uygulamaları İnternet üzerinden kullanmanızı sağlar. Basitçe söylemek gerekirse, siteye giriş yaptığınız, kendi dosya ve uygulamalarını kullanan, ardından işlerinizi sitelerine kaydeden, Google gibi internet tabanlı web sitelerini veya servis sağlayıcısını kullanıyorsunuz.

Bilgisayardaki normal uygulamalar:

1 Bilgisayarı sürmek için kullanılan donanım.

2 Bilgisayara satın alınan ve kurulan uygulamalar olan yazılım programları; O zaman kullanabileceğiniz kelime işlem gibi. Bu yazılım programlarında yaptığınız tüm girdiler bilgisayar sürücünüze kaydedilebilir.

Günümüzde artık küçük ve büyük ölçekli işletmelerin internetten, gün sonu dosyalarının bir uzaktan servis sağlayıcısına yedeklenmesi, dünyanın herhangi bir yerinde olabileceği yaygın bir uygulamadır. Bu, hırsızlık, yangın veya deprem gibi durumlarda, bir iş sigortası biçimi olarak görülmektedir.

Bazı işletmeler tamamen kendi iş ihtiyaçları için bulut bilişim kullanmaya başladı. Bu, bilgisayarlarının klavye, minimum işletim sistemi ve sadece bir web tarayıcısı olduğu anlamına gelir. Gerçekten de internete bağlı bir görüntü terminalinden biraz daha fazlası.

Bu, her bilgisayara yazılım satın alma, yükleme ve yükseltme maliyetinin düşmesi anlamına gelebilir. Bilgisayarlarınıza doğrudan linkten internet sitelerine dosyalarınıza hiçbir virüs saldırısı yapılmadığına dair bir söz vardır.

Bulut hizmetleri genellikle Windows, Mac ve Linux gibi platformların spektrumunda çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Birçok sağlayıcı, akıllı telefonları ve tabletleri barındırmak için değişiklikler yaptı.

Bu bulut hizmetlerinin güvenlik güvencesiyle ilgili gerçek endişeler var. Örneğin dosyalara, devlet kurumlarına veya rakiplere erişim hakkı gibi konular. Güvenliği kim yönetir? Hacker'ların meşru müşteriler olarak ortaya çıktıkları, daha sonra bir zamanlar siteye girip şifrelere girebilecekleri ve saldırıları başlatabilecekleri görülmüştür.

Yükselen diğer konular, bulut sağlayıcıların uygulamaları için en iyi hizmeti sağladıkları yerlerdir.

Bir bulut sağlayıcısının mali veya yasal nedenlerden ötürü ne yapması gerektiğine dair endişeler de vardır. Bunun birkaç durumda olduğu görülüyor.

Peki bu bilgi işlem biçimini ne kadar benimsiyoruz? İş modeliniz için tamamen güvenli olduğu sorusu yalvarır mı?

Artık Google'dan gelen nihai hizmet var. Basit bir arayüze ve web tarayıcısına sahip bir dizüstü bilgisayar. Kullanıcı, Google’ı bulut bilişim uygulamaları konusunda tek durak noktası haline getirmek için yalnızca Google sitelerine erişebilir. Geleceğin yolu bu mu?