डिजिटल विपणन

Dijital Fotoğraf Rötuş Sanatı

Fotoğraf Kameralarının Sınırları

Görsel teknoloji alanlarında inanılmaz bir teknolojik gelişme çağında yaşıyoruz. Fotoğraf makinesi modelleri, her yıl daha fazla mega piksel ve yeni özellik vaadiyle kendilerini yeniliyor. Yine de, bir an için düşünürsek, dijital kamera modellerinin her birinden çıkan fotoğrafın, elimizden geçen tüm ardışık modellerde devam eden güçlü ve zayıf yanları vardır.

Dijital Fotoğraf Makineleri Genel olarak tüm fotoğrafik kameralar, tüm pazarlama vızıltılarına rağmen, hala çok sınırlı makinelerdir. Örneğin, dünyamızı, gözlerimizin algılayabileceği ton aralığının bir kısmını yakalayabilen sensörler ile kaydederler.

Güzel bir manzaranın önünde güneşli bir günde kendinizi hayal edin.

Aşağıda, ayaklarınızın etrafında zengin yemyeşil bitki örtüsünü görebilirsiniz; üstünüzde, parlak mavi gökyüzü. Bu sahneyi tasarlarken, gözlerimiz tüm zenginliklerini, hem gölgelerdeki hem de yukarıdaki parlak bulutlardaki detayları algılayabilir. Gözlerimizin işleyebileceği, en karanlık alanlardan en parlak alanlara uzanan dinamik aralık, bu sahnenin zengin detaylarının çoğunu içerecek kadar yeterli.

Şimdi fotoğraf makinenizi alın ve her iki bitki örtüsü ve gökyüzü. Sonuç çok anlatıyor. Kamera ya da seçtiğiniz parametrelere bağlı olarak, sahnenin bazı ayrıntıları sonuçtan çıkarılacaktır. Bitki örtüsünün her iki kısmı siyahla karışacak ve tüm ayrıntıları kaybedecek ya da gökyüzünün parçaları beyaza karışacak ve tüm ayrıntıları kaybedecek.

Özetle, kameranın retinası, sahnenin ışığını yakalayan dijital sensörü. Gözlerimiz kadar geniş bir ton aralığı ile uğraşma yeteneğine sahip değildir. Kameranın kendisi veya bizim tarafımızdan farklı ayrıntı seviyelerinde konumlandırılabilen küçük bir aralıkta tüm detayı yakalayabilir. Bu nedenle, yukarıda anlatılan gibi çok büyük bir kontrastı olan bir sahnede, ayrıntıların yalnızca vurgularda ve orta tonlarda veya esas olarak orta tonlarda ya da esas olarak gölgelerde ve ortada yakalanması sona erer. sesleri. Sahnenin en karanlık, en parlak alanlarına kadar tüm ayrıntılarını eşzamanlı olarak yakalayamaz.

Bu, elbette, daha ayrıntılı olarak tanımlayabileceğimiz bir senaryonun sadeleştirilmesidir. Ama sonuç hala aynı. Son fotoğrafa baktığımızda, gözlerimizle gördüğüm şeylerin, fotoğrafın gösterdiği şey olmadığını anlıyoruz. Her yerde ayrıntı zenginliği gitti. Ve bu, tüm Fotoğraf kameralarının paylaştığı sınırlamalardan sadece bir tanesi. Renk hassasiyetiyle ve kameraların etrafımızdaki dünyanın derinliği ve zenginliğiyle başa çıkamayacağı diğer alanlarla ilgili birçok şeyi anlatabiliriz.

Fotoğraf Rötuşları kurtarmaya geliyor

İşte fotoğraf rötuşları buraya giriyor. faliyet alani, sahne. Yani fotoğraf rötuşlama nedir ve ne için yararlıdır? Bu soruya iki açıdan yaklaşabiliriz ve her ikisi de birbirleriyle ilişkilidir:

Fotoğrafı hatırladığımıza yaklaştırırız

1) Bir yandan, fotoğraf rötuşlaması ilk fotoğrafı çekip, üzerinde çalışmanın sanatıdır. Bu güzel sahnenin önündeyken gözümüzün gördüklerine daha da yaklaştırmak için çeşitli yollarla.

Yukarıda anlatılan senaryoya uygulanan fotoğraf rötuşları, örneğin, ele geçirdiğimiz görüntüyü manipüle etme ve daha fazlasını yapma sanatıdır. Fotoğraf makinemizin sınırlamaları nedeniyle neredeyse ortadan kaybolan ayrıntılardan bazılarını görebiliriz. Resmin rengini geliştirmemizi ve gözümüzün beğenisine daha da yaklaştırmamızı sağlar. Kısacası, rötuşlama fotoğrafımızı çekmemizi ve kameranın sınırlamalarını telafi etmemizi sağlıyor. Bizi hatırladığımız şeye mümkün olan en yakın sonuca getirme şansı verir.

Burada iki önemli nokta:

a) İlk olarak, rötuşlama Photoshop ile eşanlamlı değildir. Photoshop, dijital çağımızda kullanılan fotoğrafların rötuşunda kullanılan araçların en popüleridir. Ancak rötuş, piyasada bulunan birçok yazılım ürünü ile ya da dijital çıktıları başka şekillerde işleyerek (örneğin farklı özellikleri değiştirmek için ortadaki fiziksel müdahaleler de dahil olmak üzere fotoğraf ardışık süreleri yazdırma ve tarama gibi) çeşitli şekillerde yapılabilir.

b) İkinci nokta şudur: bizden söz ettiğimizde – olaydan ne hatırlıyorsak – bu ifadenin psikolojik etkilerini hesaba katmalıyız. Güzel bir doğa manzarasını hatırladığımız zaman, onu yeşilden daha renkli ve gerçekte olduğundan daha çok doymuş olarak hatırlıyoruz.

Bu nedenle, o fotoğrafı rötuş yaptığımızda, çıkışı sahneden hatırladığımız şeylere yaklaşmak için mi manipüle etmeliyiz, ya da önümüzde durduğumuzda sahnenin gerçekte nasıl göründüğüne dikkat etmeliyiz? (19659002) Ama kimse ne diyebilir ki sahne gerçekten gibi görünüyor. Her birimiz için, bir şeye bakma deneyimi tamamen farklı olacaktır. Dahası, manzara ile görsel bağlantımızdan hatırladığımız şey, her birimiz için de göreceli olarak göreceli olarak farklı olacaktır. (Tamamen kırmızıya boyanmış bir odaya ve o rengi karşılaştırmak için içeride hiçbir şey olmayan bir kişinin örneğini hatırlayalım. Kişi, onu karşılaştırabileceği bir şeyi sunana kadar o kırmızı rengi göremeyecektir).

Yani, kendimiz için bir resmi rötuş yapıyorsak, bu imajı kendi kişisel deneyimlerimize dayanarak hatırladığımız şeye daha yaklaştırmaya çalışacağız. Bir başkası için rötuş yapıyorsak, bu sahneyi genellikle böyle bir senaryo için cazip kabul edilen şeye daha yakınlaştırabiliriz veya fotoğrafını bu sahneye ilişkin algısının ayrıntılarını rötuşlayan müşteriden isteyebiliriz ve Sonucu o yöne doğru manipüle edin.

Gördüğümüz şeylerin ötesine geçme

2) Diğer yandan, rötuş, ilk noktanın ötesine geçmemize ve gerçekliği sonsuz yönlerde artırmamıza izin verir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, görüş çok akrabadır. Hepimiz aynı sahneyi farklı şekillerde hatırlarız. Yemyeşil yeşil bitki örtüsü bazılarımız tarafından diğerlerinden daha fazla doymuş olarak hatırlanacak, bazıları da daha sarı ve diğerlerini daha yeşil hatırlayacaktır. Bazıları bitki örtüsünün daha parlak ve diğerlerinin daha koyu olduğunu hatırlayacaklardır; bazıları daha büyük ve diğerleri daha küçük hatırlayacak. Bu, hem gözlerimizin biyolojisinin hem de beynimizin etrafımızdaki dünyayı algılayışımız üzerinde gerçekleştirdiği sürekli filtrelemenin bir sonucudur.

Farklı anılarımızın bize duyduğu rezonansa ve rezonansa bağlı olarak, beyin Farklı senaryoları farklı şekillerde hatırlar. Bu nedenle, bir sahneden çıktıktan sonra, aklımızdaki temsilinin çarpıtılmaya başladığını söyleyerek özetleyebiliriz. Hatırladığımız şey, beynimiz tarafından yapılan filtreleme ve işlemenin bir karışımı ve aklımızın bu girişi hatırlamak istediği şeydir. Her şeyden önce, hatırladığımız şeylerin çoğu, önümüzde sahip olduğumuz gerçek fiziksel girdiyle çok az ilgili.

İlk başta biraz rahatsız edici olabilecek bu insani özellik, hayal gücümüze ve kapasitemize güç katıyor. gördüklerimizin ötesinde genişlemek, yaratmak, yaratmak. Gerçek hayatta hiç görmediğimiz fikirleri ve görüntüleri karıştırmamıza, birbiriyle bağlantı kurmamıza, birleştirmemize ve üretmemize izin verir.

Burada yeniden rötuşun, son derece güçlü bir araç haline geldiği yer. Sadece bu fotoğrafla başlayabildiğimiz fotoğraftan başlayalım ve aklımızda doğal olarak meydana gelen çarpıklığın kontrolünü ele alalım, ama bu kez hayal gücümüzün önerdiği yönlerde görüntüyü bilinçli olarak değiştirebiliriz.

mavi gömlek kırmızı. Bu orman ağaçlarını genişletebilir ve beş kat daha büyük yapabiliriz. Evimizin etrafına bir okyanus koyabilir veya arka planından bir rakam çıkartabilir ve gökyüzünden uçmasını sağlayabiliriz. İmkanlar sonsuzdur. Böylece, bu ikinci perspektiften, rötuşlama, görsel olarak hayal etmek, keşfetmek, yaratmak ve genişletmek için harika bir yol haline gelir.

Bu iki açıdan açıklanan rötuş sanatı, bilinçli düşünce ve karar gerektiren bir sanat biçimidir. stratejiler yapmak. Çalışacağımız resmin hangi kısımlarına ve ne tür bir rötuş gerçekleştireceğimize karar vermeliyiz. Fark edilmeyecek ve sadece kendine dikkat çekmeden resmi güçlendirecek rötuş olacak mı? Ya da görüntüyü hayal gücümüzden tamamen bir şeye dönüştürmeyi amaçlayan rötuşlar olacak ve bu nedenle de şaşırtıcı ve yeni bir şekilde zarif bir şekilde görünmeyi amaçlayacak mı?

Profesyonel bir foto retoucher bir usta gibi imge ile çalışır. Elektronik fırçayla dikkatli bir şekilde çalışmalı, imgeyi tamir etmeli, düzeltmeli, harmanlamalı ve dönüştürmeliyiz. Yavaş yavaş, gün batımını ya da güneşin doğuşunu yavaş yavaş değiştirerek, yeni bir realiteye geçerek, kendilerine dikkat çekebilecek ani değişiklikler olmadan yavaş yavaş geçiş yapmalı. Bu şekilde, profesyonel bir fotoğraf rötuşunun çalışması bir ressamın, bir heykeltraşın ya da bir illüstratörün çalışmasına benzer.

Fotoğraf makinelerimizin yapamadıklarını yapmayı amaçlayan yaratıcılık ve odakla dolu hassas çalışma; Fotoğrafı gözlerimizin zevkine ve aklımıza hatırlatmaya daha yakın hale getirin ve dönüştürün.

Rötuş, temel renk düzeltme, yüksek son güzellik rötuşlama, cilt rötuşlama, makyaj geliştirme, büyüleyici rötuşlama, aydınlatma geliştirme gibi sonsuz bir dizi tedaviyi kapsayabilir. , fotoğraf montajları, portre rötuş, gözler rötuş, fotoğraf illüstrasyon, fotoğraf restorasyon ve rötuş, dergi fotoğraf rötuş, fotoğraf karikatür, arka plan ayıklar, hasarlı fotoğrafları restorasyon, düğün fotoğrafçılığı rötuş, panoramik fotoğraf, fotoğraf resimleri, diğer özel efektler ve çok daha fazlası

Bazı çevrimiçi hizmetler, otomatik renk ve kontrast geliştirmeleri gibi minimum otomatik temel rötuş hizmetleri sunmaktadır. Bunlar, bir görüntüye genel otomatik düzeltmeler yapar ve aynı nedenle, tüm otomatik süreçlerin bir öznenin benzersiz bireysel koşullarına uyum sağlayamadığı bir nedenden ötürü, aynı görüntü için en iyi sonuçları üretememektedir.

Her resim farklıdır. dünya. Otomatik süreçler bazen bir görüntünün kontrastını ve rengini artırabilir, ancak diğer zamanlarda görüntüyü iyileştirmek yerine görüntüyü bozabilir, teorik kuralları ve mekanik algoritmaları körü körüne takip ederek zıt yöne çeker.

Daha önemlisi, otomatikleştirilmiş süreçler, elde etmek istedikleri şeyin bir stratejisini düşünemez ve oluşturamazlar. İnsan düşüncesinin zevkine ya da ruhlarımızın öngördüğü hayallere daha yakınlaştırmak için bir görüntü yaratmayı ve bir plan oluşturmayı başaramazlar.

Bu yüzden en iyi rötuş sadece insanlar tarafından, sanatçılar tarafından, yaratıcılar tarafından yapılabilir. Gerçekten de, büyücüler, elektronik asalarıyla, resimlerde saatlerce ve günlerce çalışıp, bazen anılarımızı ve diğer zamanlarımızı yansıtan sonuçlar yaratarak, hayallerimizi gerçeğe dönüştürüyorlar. İnsan yaratıcılığının ve güzelliğinin kenarları ve zirveleri.