डिजिटल विपणन

Dijital İşitme Cihazlarının Teknolojik Gelişimi

Bu modern çağda, “dijital hale” sahip olabilecek her şey var gibi görünüyor. Bu, fotoğraflardan telefon aramalarına ve müzikten çok daha fazlasını içerir. Bu “dijital” in bir şey olduğu konusunda ihtilaf yapmak zordur ve bunun nedenlerinden biri de çoğu durumda dijital teknolojiye belirli avantajlar olmasıdır. Yardımcı dinleme cihazları alanında, dijital de bulunmaktadır ve dijital işitme cihazları standart haline gelmektedir.

Dijital işitme cihazları ilk olarak yirmi yıl önce, 1980'lerin başlarında pazara sunuldu. Bununla birlikte, büyük ölçüde büyüklükleri ve kulak işitme cihazlarında geleneksel analogdan bile daha fazla giyilirken çok kolay görüldükleri gerçeğinden dolayı popülerlik kazanmamışlardır.

Ancak, on yıl içinde 90'lı yılların başında, teknolojide genel olarak meydana gelen hızlı gelişmeler ve minyatürde spesifik ilerlemeler, büyük ölçüde küçük boyutlarda olan tamamen yeni bir dijital işitme ürününü getirdi. Bu daha küçük boyut, bu ünitelerin daha ayrık, hafif ve rahat olmasına ve popülerlik artışına neden oldu.

Birçok insan bugünün hepsinin dijital olduğunu düşünüyor. Ancak mesele, geleneksel analog ve yüksek teknolojili dijital cihazların oldukça farklı bir şekilde çalışmasıdır.

Sonuç olarak, her iki ürün de hala pazarda yer almakta olup, bir süre daha gelecektir. Analog üniteler, daha sonra yükseltilen elektrik sinyallerine dönüştürülen sesleri almak için bir mikrofon kullanır.

Daha gelişmiş analog işitme cihazları, sesi "otomatik kazanç kontrolü" işlemiyle sıkıştırmak için programlanır. Bu, daha sessiz sesleri yükseltmek için yapılır, böylece kolayca duyulabilirler, ancak aynı zamanda yükseltilmesi gerekmeyen daha yüksek sesleri filtreleyebilirler.

Bu, onları rahatsız edici derecede yüksek seslerden korumak için tasarlanmıştır. Ne yazık ki, analog cihazların en iyisi bile dijital işitme cihazlarının yanı sıra bu önemli görevi de yerine getirememektedir.

Dijital işitme cihazları türleri, analog birimlerden tamamen farklı bir prensibe dayanmaktadır. Arka plan sesleri ile ilgili sorunların üstesinden gelmek için tasarlanmıştır. Dijital cihazlar girişi mikrofonu dijital bilgi bitlerine dönüştürür, bu da bu tip yardımcı dinleme cihazlarının ayrılmaz bir parçası olan bir dakika bilgisayar üzerinden işlenebilir.

Bu işlem çeşitli gelen seslerin izlenmesini mümkün kılar. Bu sesleri, analog cihazların eşleşmesi mümkün olmayan şekillerde daha iyi işleyin. Dijital yardımcıların en gelişmişleri, bireysel kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için neredeyse sonsuz şekillerde ayarlanabilir. Birçok model, çeşitli koşullar ve benzersiz ses ortamlarını düzeltmek için otomatik olarak ayarlama kapasitesine sahiptir.

Dijital işitme cihazlarındaki ilerlemelerle bile, teknoloji hala kusursuz değildir. Gürültülü barlarda, pub'larda ve restoranlarda sıkça rastlanan çok gürültülü durumlar hala bir meydan okuma sunabilir. Çok gürültülü arka planların üstesinden gelmenin bir yolu, her iki kulakta da işitme cihazlarının takılmasıdır ve bu da konuşmaların bozulmasına neden olan ortam gürültüsünü daha iyi filtrelemeye yardımcı olabilir.