डिजिटल विपणन

Dijital Radyofayda Gelişmeler (DR)

Röntgen filmi ve Bilgisayar Radyografisi'nden (CR) Dijital Radyografi'ye (DR) geçiş oldukça hızlı ilerliyor. DR'nin hızla tercih edilen x-ışını dijital çıkışı haline gelmesinin birtakım nedenleri vardır.

En zorlayıcı faktör, her zamanki gibi, fiyatların düşmesidir. Bugün bir DR alt sistemi, yüksek performanslı bir CR sisteminden daha düşük bir fiyata satın alınabilir. Bu, DR sisteminin ana bileşeni olan DR düz panel dedektörlerinin maliyetindeki azalmanın doğrudan bir sonucudur. Bu nedenle, en hızlı görüntü erişimi, en yüksek kaliteli görüntüler, en düşük pozlama dozu ve uygun fiyatlandırma seçeneklerine sahip olduğunuzda, seçim kolaylaşır, DR eller aşağıya iner.

Büyük üreticiler sadece düz panel dedektör fiyatlarını düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda farklı uygulamalara, performansa ve fiyat seviyelerine uyum sağlamak için dedektörleri yeniden tasarlıyorlar. Uygulamanız dedektör stilini belirleyebilir. Sabit bir panel (kalıcı olarak bir x-ışını bucky ile arabirim) ve en az pahalı bir seçim yapabilirsiniz. Sabit panelden daha pahalı ve daha pahalı olan bir maskeleme dedektörü (farklı bucky'ler arasında hareket ettirilebilir – bir masa bucky ve göğüs standı bucky gibi) seçebilirsiniz. Ya da çok yönlü olabilen ve cihazdan cihaza ya da çoklu sistemlerle, yani sabit bir x-ray sistemi, bir taşınabilir x-ray sistemi ve / veya bir rad / floro sistemi ile kullanılabilecek bir kablosuz dedektör seçebilirsiniz.

DR ile ilgili en zorlayıcı konu, x-ışını cihazı ile arayüz oluşturmak için kullanılan yöntemdi. En yaygın yöntem, x-ışını jeneratörü ve düz panel detektörü veya bunun tutucusu arasında bir detektör arabirim cihazının kablolanmasıydı. Bu, jeneratörü, bir pozlama yapmak için hazırlandığını algılayıcısına sinyal vermesine ve dedektörü, pozlamayı kabul etmek için aktive edilmesine izin verecektir. Çoğunlukla ikinci bir cihaz da DR arayüz cihazına bağlanmıştır, böylece detektör DR konsolu PC iş istasyonuna bağlanabilir. Bu arayüz cihazlarının x-ray sistemine entegre edilmesi, daha sonra orijinal sistem tasarımının değiştirilmesi ve X-ışını sisteminin FDA ile tekrar gözden geçirilmesini ve DR arayüz cihazlarını içeren revize edilmiş tasarımı barındırmasını gerektirmesi gerekir. FDA onayının alınması genellikle FDA onayları ile ilgili zaman ve masraf nedeniyle zor bir görevdir.

Dedektör üreticileri artık arayüz cihazlarını ortadan kaldırmak için bir tasarım geliştirdi. Otomatik Poz Dedektörleri (AED) artık çoğu dedektörde mevcut. AED, dedektörün herhangi bir x-ışını kaynağını kablosuz olarak aramasını sağlar. AED'li bir dedektör, x-ray sistemine veya DR konsolu PC iş istasyonuna kablo bağlantısı olmaksızın herhangi bir x-ray sistemi ile kullanılabilir. AED'li dedektör, pozlamayı algılar, görüntü verilerini yakalar ve konsol cihazına gönderir. Bu, bir röntgen teknisyeninin bir DR detektörü ve bir PC ile dolaşabileceği anlamına gelir (bilgisayar bir not defteri, bir tur üstü veya herhangi bir mobil PC olabilir) ve bu taşınabilir iki bileşenli DR sistemini herhangi bir veya birden fazla analog x-ray sistemi ile sabit olarak kullanabilir mobil, RF, vb. Hemen hemen birden fazla CR ve / veya DR sistemi ortadan kaldırılabilir ve bir taşınabilir AED DR sistemi ile değiştirilebilir. Tasarruflar yoğun olabilir.

Günümüzün dedektörleri, görüntü verisine dönüştürülebilen ışığa röntgen dönüştürmek için kullanılan bir sintilatör materyali katmanı olan Amorphous Silicon ince film transistörleri kullanılarak elde edilebilmektedir. Sintilatör materyali, ya gadolinyum oksisülfid (Gd202S) ya da sezyum iyodür (CsI) içinde mevcuttur. Gd202S tabanlı dedektör, benzer görüntü kalitesine sahip daha az pahalıdır, ancak CsI detektörlerinden daha fazla x-ışını maruziyetine (doz) ihtiyaç duyar. CsI ​​bazlı dedektör, dozun en aza indirilmesinde etkilidir, ancak önemli ölçüde daha yüksek bir maliyeti vardır.

Artık üreticiler, maliyetli parazitleri ortadan kaldırarak, birden fazla x-ışını sistemi ile kullanılabilen ve daha yüksek röntgen dozuna ihtiyaç duyan daha düşük maliyet sistemleri arasında seçim yapabilecek tek bir DR sistemi sağlayarak, DR'yi uygulamak için uygun maliyetli çözümler sunuyorlar. Daha az röntgen dozuna sahip daha pahalı DR sistemleri. Bu yenilikler, tesislerin uygun fiyatlarla kullanılabilen en etkili dijital teşhis görüntüleme çözümlerine geçmesini sağlıyor.