डिजिटल विपणन

En Etkili Reklam Ortamı – Elektronik Mesaj Merkezleri

On yıl önce, büyük bir tam renkli tam ekran video ekranını profesyonel bir spor stadyumunda veya birçok ünlü uluslararası müzik grubunun bir konserinde izlediğimizde çoğumuz hayran kaldık. Bu ileri teknoloji, bugün on yıl önce üretilen ürünlerin maliyetinin bir kısmından elde edilebilir ve görsel deneyim çok daha üstün! Şirketinizin yıllık 50.000 ABD Doları veya daha fazla विज्ञापन bütçesi varsa, soru artık "elektronik mesaj merkezini karşılayamayız", "bir EMC'ye yatırım yapmamanızı sağlayabilir miyiz?"

Küçük İşletmeler İdaresi'nden aşağıdaki gerçekleri göz önünde bulundurun:

1) Küçük İşletmeler İdaresine göre, satışlar% 15 ile 150 arasında ve elektronik mesaj merkezi kurulduğunda artmaktadır.

2) Elektronik mesaj merkezleri, tümü bir bilgisayarla kolayca tamamlanabilen sınırsız sayıda mesaj değişikliği ve değişken kontrol sağlar. Sonuç, düşük işçilik maliyeti ve geleneksel okuyucu kurullarında kopya değişiklikleriyle ilişkilendirilen fiziksel yükümlülüklerin ortadan kaldırılmasıdır.

3) Elektronik Mesaj merkezleri, insanlar tarafından iletilen daha fazla esnekliğe izin vererek, insanların ilettiği gibi değişken mesajlar iletir.

4) Otomatik karartma ve odaklama sistemleri ile elektronik mesaj merkezleri, halkın görüş gereksinimlerine cevap vererek gündüz ve gece güvenlik ve barizliği artırabilir.

5) Elektronik mesaj merkezleri tarafından sunulan esneklik, işletmenizin özel hizmetlerin tanıtımını yaparken, ayrıca kamu hizmeti bilgilerini veya diğer kamu yararı ürünlerini sergilemesini sağlar.

6) Elektronik mesaj merkezleri iş yerinizi yerel toplulukta hızla "markalaştırabilir".

7) Elektronik mesaj merkezleri işletmenize bir yatırımdır ve en iyi ve en uygun maliyetli ücretli reklam biçimlerini sunar. Daha güçlü olabilecek tek reklam biçimi, ağız kelimesidir (satın alınabilir ve kontrol edilmesine rağmen).

8) Elektronik mesaj merkezinin etkinliği, bir okuyucu panosu ile olduğu gibi alan veya yüzey alanı kısıtlamaları ile sınırlı değildir.

9) Elektronik mesaj merkezleri iş yerinize yeni müşterileri çekmek için "sokakta satıcı" olarak hareket eder.

10) Elektronik mesaj merkezleri, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi anında ticaret alanınıza pazarlamanıza ve gereksiz reklam harcamalarını engellemenize olanak tanır.

11) İşletme sahibi, belirli
perakende müşterilere bilgi sağlamak için gereken mesajı değiştirebilir ve politik, sosyal veya topluluk etkinlikleri için kullanılabilir.

12) Bir işletme sahibinin, EMC'de karmaşık logoları veya
resimleri tam olarak planlandığı gibi görüntülemesini sağlayan yazılımlar mevcuttur.

Demografik Değişimin Zorluğuna Bir Yanıt

Halk – mevcut ve potansiyel müşterileriniz – hareket halindeyken, hem kelimenin tam anlamıyla hem de mecazi olarak ve bazen dikkatlerini çeken bir hedefe ulaşmak gibi. Amerikalıların yaklaşık% 18,6'sının her yıl hareket ettiğini düşünün. Kısa veya uzun mesafeli hareket edip etmedikleri, genellikle temel ticaret alanlarını değiştirirler. Buna ek olarak, belirli bir caddedeki trafiğin% 15-35'inin “sadece geçiyor” (tatil gezginleri vb.) Olduğu ve bölgeye aşina olmayanların tek durakları için büyük potansiyeli görebileceği gerçeğini de ekleyin. Elektronik veya değişken bir mesaj merkezi, bu yoldan geçenlerin dikkatini çekmek için benzersiz bir yol sunuyor. Bir EMC, mesajınızı ve işaretinizin grafiğini sokaktaki profile uyacak şekilde değiştirerek, belirli bir saatte geçen tipik kişi ile daha etkili iletişim kurmanızı sağlar. Monmouth, NJ'deki yerel havaalanı bu esnekliğin akıllı bir örneğini sunuyor. Havalimanı, fiyat özellerini, yoğun saatlerde, işyerine giderken ve giderken otoyolda seyahat edenlere tanıtmak için kullandı. Alışveriş saatleri veya okul sonrası trafik sırasında havalimanı, topluluk servis mesajlarını sunmak için ekranını değiştirdi. Bu tür bir esneklik, bir mesaj ünitesinin okuyucusunu arttırır, çünkü haftanın gününe, günün saatine veya mevsime göre trafik profiline karşılık gelebilir. Doğru yazılımla, hemen hemen her mesaj oluşturulabilir ve görüntülenebilir. Bu elektronik veya değişken mesaj merkezleri için işletmelerin talepleri artmaktadır çünkü bu işaretler, sınırlı alana sahip zorlu ticari alanların ekonomik sorumluluğunu arttırmaktadır. Kentsel yayılmayı veya kentsel alanların bozulmasını önlemek isteyen belediyeler, kentsel alanın optimizasyonunu gerektiren eylemleri mümkün kılmakta ve bu, EMC'lere işletmeler için bir tabela seçeneği olarak bakmaya daha istekli olmaktadır.

EMC'lerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bir işaretimiz var; İşletmem neden bir mesaj merkezine ihtiyaç duyuyor?
Bir an için trafiğin ortalama işin geçtiği hızı düşünün. Bir sürücünün herhangi bir işareti görmek ve anlamak için sadece birkaç saniye var. Örneğin, saatte 45 mil hızla geçen bir caddede, belirli bir işaretin önünde 500 feet olan bir araba, normal sürüş koşullarında geçmeden önce işareti okumak için sadece 7.6 saniyeye sahip olacaktır. Bir işletme & # 39; Eğer araç sürücülerinin geçen zamanın sınırlı bir süre içinde geçtiğine dikkat çekmek için işaret dikkat çekmelidir. Sürücüler genellikle elektronik mesaj merkezlerini hızlı bir şekilde tespit eder, çünkü kopya değişiyor, harfler yanıyor ve tabelalar geleneksel olarak kamu hizmeti cihazları olarak kullanılıyor. Ek olarak, elektronik mesaj merkezleri, özellikle zayıf aydınlatma koşullarında, uzak mesafelerden daha fazla görünebilirliğe sahip olabilir, bu da sürücüye, aracını emniyetli bir şekilde manevra yaparken görüntülenen mesajı okumak için ek süre verir. Mesaj Merkezleri, bir araya getirici reklam türü olarak hareket eder. Başka bir deyişle, işletmeler, pencerelerde görüntülenen çok sayıdaki işaret ve pankartlara dayanmak yerine, çeşitli bilgileri çeşitli yerlerde yayınlamanın bir yolunu sunarlar. Bu, geçici işaretlerle ilgili katı kurallara sahip bir bölgede bulunan bir işletme için gerçek bir avantaj olabilir. En önemlisi, elektronik mesaj merkezi neredeyse her zaman bir işletmeyi artırır. gelir payı. Bu, belirli logoların kullanımı, diğer reklam mesajlarının güçlendirilmesi, kamu hizmeti bildirimlerine izin verilmesi, tam dürtü duraklarının oluşturulması ve müşterilerin değişmesine yardımcı olunmasıyla sitenin "markasının" bir sonucudur. durduktan sonra alışkanlıklar satın alır.

Elektronik mesaj merkezi uygun maliyetli bir reklamcılık aracı mıdır?
Evet. İşletmeler genellikle reklamlarının mesajlarını ve mesajlarını halkın mesajlarının binde birebir maruz kalmasına bağlı olarak seçerler. Bu temelde, başka bir reklam biçimi, elektronik mesaj ekranının verim ve maliyet etkinliği, dolar için dolar eşleşmesine yakın değildir. Aşağıdaki rakamları karşılaştırın:

· Gazete reklamcılığı – işyerinin 10 mil yarıçapındaki 1000 pozlama için ortalama maliyet yaklaşık 7,39 ABD dolarıdır.
· Televizyon reklamcılığı – Ortalama maliyet, 1000 risk için yaklaşık 6.26 $ 'dır.
· Radyo reklamcılığı – Maliyet, her 1000 risk için yaklaşık 5.47 $ 'dır.
· Yeni LED elektronik mesaj merkezi ekranı – Maliyet, 1000 pozlama başına 0,15 dolardan az. Nasıl? Örneğin, bu sisteme 30.000 dolar harcadığınızı ve faydalı ömrünün yaklaşık on yıl olduğunu varsayın. Mesaj merkezinin amortize edilmiş günlük maliyeti yaklaşık 2.74 dolar. Buna, bu yeni LED ünitesi için günlük elektrik maliyetini (yaklaşık 0,20 dolar) ekleyin, böylece işinize günlük toplam 8.82 dolarlık bir mesaj merkezi verir. 20.000 aracın günlük trafik sayımı ile işinizi geçtiğinizde, binde fazladan 0,45 $ 'dan daha az bir maliyete sahip olursunuz (sadece sayma sürücüleri)!
En iyisi, bir elektronik mesaj merkezi ile, bir işletmenin hedef kitlesini kaçırma, "dünün haberi" olma veya endişe verici bir şekilde olduğu gibi mesajını değiştirmek için pahalı üretim maliyetleriyle karşılaşma endişesi yok. Bahsedilen diğer reklam biçimleri.

Bir elektronik değişken mesaj ekranı ile:
· İşletme, reklam biçimine
sahiptir. · Reklam, günde 24 saat, yılda 365 gün reklam işler
· İşaret, " Sokaktaki satıcısı “müşterileri iş dünyasına çekmek”
· Reklamcılık, iş yerini geçtikten sonra potansiyel müşterilere doğrudan konuşur ve EMC, işletmeyi topluluğunda bir dönüm noktası haline getirir. Son olarak, pek çok mesaj merkezi üreticisi, servis ve bakım dahil olmak üzere kiralama programlarını sağlar, böylece kullanım maliyetini karşılamak için başka bir seçenek sunar.

Daha fazla bilgi için Küçük İşletmeler İdaresi ile irtibata geçin.

Bu inanılmaz cihazların sizin anlayışınız veya çalışma yeteneğinizin dışında olduğuna karar vermeden önce, kişisel bilgisayarların temel bir anlayışla, birkaç saat içinde "eller" deneyiminin bir firmanızın olacağı gerçeğini göz önünde bulundurun. yeni elektronik mesaj merkezinizi çalıştırmak için gerekenleri çim. Microsoft yazılımını kullanma yeteneğiniz varsa, elektronik mesaj merkezleri çok zorlayıcı olacaktır.

Genel bir yanlış anlaşılma, bilgisayarınız ve elektronik mesaj merkezi arasında sürekli iletişim olması gerektiğidir. Gerçekte, bu iletişim sadece kullanıcı mesaj programını değiştirdiğinde gereklidir ve iletim için yaklaşık 5 saniye sürer.

Elektronik mesaj merkezleri, film kliplerini gösterme özelliğiyle küçük basit "zaman ve sıcaklık" ekranlarından tam renkli panolara değişir. Mono (sadece tek renk / metin), Gri Ölçek (temel grafik ekrana izin veren çeşitli renk tonları ile tek renk) ve tam görselleştirme yapabileceğiniz hemen hemen her şeyle ilgili gerçekçi gerçekçi görünümler sunan Tam Renkli arasında seçim yapabilirsiniz.

Elektronik mesaj merkezlerine sahip olmanın en heyecan verici kısımlarından biri, reklamlarınızı, konumunuzun önünden geçen potansiyel müşteriye, zamana, tarihe, Tatil'e veya seçtiğiniz başka bir değişkene göre hedefleyebilme özelliğidir. ve hayal gücünüzü kullanırsanız ve çok cazip reklamlar tasarlarsanız, reklamınız hâlâ aklındayken müşteri hemen kapınıza gelir. Anında tatmin edici!

En sinir bozucu reklamcılık sorunlarından biri, reklam yayınlarının ürün teslimiyle koordine edilmesidir. Bir işletme sahibi olarak, yeni ve heyecan verici bir üründe reklam yayınlamak için binlerce dolar harcadınız, yalnızca tedarikçinin "topu düşürmesi" ve ürünü zamanında teslim etmemesi için? Hepimizin başına geldi … Yeni elektronik mesaj merkezinizle, "gönder" düğmesine basana kadar mesajınız değişmez.

Madalyonun diğer tarafına ne dersiniz … Bir satıcı, en çok satan ürünlerinizden birini muhteşem bir tasarrufla karşılar ve tanıtır ve bunları envanterinden çok hızlı bir şekilde çıkarmak ister. Bu bir nakit anlaşmasıdır, dolayısıyla yatırımınızı kısa bir süre içinde açmak istiyorsunuz. "Standart" medyada hızlı bir şekilde kurulum ve reklam yayınlama yeteneğiniz çok sınırlıdır ve ürünü satmak için gereken süreye haftalar ekleyebilir. Yeni elektronik mesaj merkezinizle, günde on binlerce yolcuyu hemen hedefleyebilirsiniz! Rakipleriniz bir elektronik mesaj merkezine sahip olmadığında, bu sizin için gerçek bir avantaj sağlar.

Zaman ve sıcaklık ve kamu hizmeti mesajları, görüntüleyenleri elektronik mesaj merkezinize çekecek. Planınıza "satış dışı" yönelimli kamu hizmeti mesajları eklemek, caddenizi normal bir yol olarak kullananlara, en son güncellemeleri almak için tabelaya bakmaya akredite olmaları için neden olur. Bu, tam olarak neyi başarmaya çalıştığınızdır.

Alt çizgi? Tam sayfa Yellow Pages reklamının yıllık maliyetinden daha kısa bir süre için bir elektronik mesaj merkeziniz olabilir. Tam kapsamlı bir televizyon veya radyo reklam kampanyasının maliyeti, yıllarca sürecek olan, çok az bakım gerektiren ve standart 110 voltluk AC akımında çalışan bir elektronik mesaj merkezinde yapılan yatırımı cüce yapabilir.

Soru artık "elektronik mesaj merkezini karşılayamayız" … "EMC'ye yatırım yapmamak için paramızı ödeyebiliriz!"