डिजिटल विपणन

Facebook Reklamları Gerçekten Çalışıyor mu?

Facebook reklamları gerçekten işe yarıyor mu? Medyanın 2012 yılında halka açılmasının ardından sormaya başladığı ilk sorulardan biriydi. Ve bu gün sorulması gereken soru devam ediyor. Her ne kadar daha fazla şirket Facebook reklamlarına büyük harcama olsa da, bu reklamların etkinliği ile ilgili raporlar çelişkili sonuçlar sağlamaya devam ediyor.

Bu belirsizlik, Facebook'u bir विज्ञापन platformu olarak kullanmanın işletmeler için yeni bir seçenek olduğu gerçeğinden kaynaklanıyor. Ancak toplanacak daha fazla veri olduğu için sonuçların iyileştiği görülmektedir. Mashable, Adobe tarafından yayınlanan yıllık Sosyal Medya İstihbaratı raporlarından ilki, "reklam tıklamalarının, reklam gösterimlerinin ve reklamverenlerin yatırım getirilerinin 2013'te 2013’te olduğundan daha yüksek olduğunu" belirtti.

Bu çalışma, Facebook reklamlarında 131 milyardan fazla gösterim ve 4 milyardan fazla sosyal katılımı inceledi. Bu veriler, Facebook reklamlarının 2013 yılında yaklaşık% 30 daha sık tıklandığını ve yatırımcıların Bu reklamların getirileri yaklaşık% 60 arttı.

Bunun gibi rakamlarla, Facebook'un markaların sıkça dönüştüğü sosyal medya olmaya devam etmesi şaşırtıcı değil. Technorati Media'nın 2013 Dijital Etki Raporu, en yüksek markaya sahip sosyal medya bütçelerinin% 57'sinin Facebook'a gittiğini, bunun da sadece% 13'ünün Twitter ve YouTube ile karşılaştırıldığında bulunduğunu belirtti.

Bu istatistiklere rağmen, kuşkular hâlâ oyalanıyor. Businessweek geçtiğimiz günlerde, "En etkili bulduğumuz ne tür bir çevrimiçi reklamcılıkla ilgili 395 pazarlamacıyla anket yaptı" yazan bir Forrester raporuna bölündü.

Ve MediaPost geçtiğimiz günlerde ankete katılan "pazarlamacıların sadece% 37'si, Facebook reklam kampanyalarının etkili olduğunu,% 22'sinin de aynı fikirde olmadığını ve% 41'inin gerçekleştiğini" belirtti.

Bu şüphelerden bazıları, Facebook reklamlarının bir çok analizinin "son tıklama modeli" ne dayanması gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu, kullanıcılar bir reklam için bir reklam görürlerse Facebook'ta ilgilendikleri ancak daha sonra reklamı tıklamadan daha sonra satın almaya devam ederse, Facebook reklamının büyük olasılıkla satın alma işlemini gerçekleştireceği, ancak krediyi alamayacağı anlamına gelir.

Tüm söylediğim, birçok şirketin Facebook reklamlarıyla kullanımı çok etkili bulduğu bazı taktikler var. Facebook platformunun geniş erişiminden ve markaların hedefleyebileceği özgüllüğünden dolayı, büyük ve potansiyel olarak ilgilenen bir kitleye ulaşma fırsatı vardır. Reklamlar kolayca değiştirilebileceği veya değiştirilebileceğinden, birçok şirket, çeşitli reklam varyasyonlarını test ettiklerinde başarı bildirir, ardından düşük performans gösteren sürümleri Facebook kullanıcılarını kendi sayfalarına yönlendiren sürümlerle değiştirirler. Son Facebook, reklam satın alma ve raporlama araçlarının yeniden tasarlandığını duyurdu. Reklam satın alma sürecine başlamak için, reklamverenler "Reklam hedefiniz nedir?" Diye yanıtlamalıdır. İşe bir seçenekler listesi verilir ve Facebook, yapılan seçime göre bir reklam türü önerecektir. Ayrıca, Facebook artık işletmelerin reklamlarının mobil Haber Kaynağı, masaüstü Haber Kaynağı ve / veya sağdaki sütunda gösterilip gösterilmeyeceğine karar veriyor. Facebook’a göre, "Web sitelerine trafik çekmek isteyen bir pazarlamacı, artık tam masaüstü sitelerine bağlantı veren bir masaüstü reklam ve kullanıcıların sitelerini görecekleri mobil sitelere bağlantı veren ayrı bir mobil reklam yerleştirebiliyor."

Birçok şirket, liste oluşturmada kullanıldığında Facebook reklamlarıyla başarıyı yakaladı. Bir yarışma ya da hediyeye bir giriş, bir ürünün önizlemesi gibi bir "freemium" ya da bir e-posta adresi karşılığında düşük maliyetli bir indirme olanağı sunarak, pek çok şirket, e-posta listelerini düşük bir maliyetle büyütme konusunda başarıyı yakaladı. Bir yönetici Facebook reklamlarının, ilk ziyaretlerinde bir satın alma işlemi gerçekleştirmemiş olan web sitelerine geri getirilmesinde etkili olduğunu belirterek, "Facebook exchange'de yeniden hedefleme yaparak, yüzde 200 YG elde ettiğimizi" belirtti. "

Facebook'un reklam satın alma ve raporlama araçlarındaki son güncellemeleri, reklamverenlerin sonuçlarını iyileştirebilir, ancak reklamınızın işletmenizin reklamını yapıp yapmayacağından emin değilseniz, şirketin herkese açık olduğundan emin olun. Ya da şirketiniz, Instagram (daha önce kısa bir süre önce reklamlarının yayınlarına dahil edilen) ve Pinterest gibi daha görsel sitelere yerleştirme işleminden yararlanabilir. Pinterest şu anda reklam alanı satmıyor, ancak bunu nasıl yapacağını belirlemeye başlıyor. Daha fazla insan sosyal medyaya daha fazla zaman ayırdıkça, bu siteler gözlerinizi açık tutmaya devam ediyor.