एसईओ

Google: AMP 'konsensüs arayan' yönetişim modelini kullanmak için

AMP (Accelerated Mobile Pages) Projesi başladığı zaman, yayıncı sayfalarının mobil cihazlarda hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayan açık standart, Google'ın güdümlü bir girişimiydi. Salı günü, şirket “milyonlarca web sitesinde 10,000'in üzerinde taahhütte bulunan 700'den fazla insanın var olduğunu” söyledi. Artık Google AMP'nin “açık yönetişim modeline” geçtiğini söylüyor.

Duyuru AMP'den önce geliyor Gelecek hafta Google'ın Moutain View, California, merkez binasında gerçekleşen Summit. Teklifin gözden geçirilmesi ve yorum süresi 25 Ekim'de sona erecek. Yeni model kısa bir süre sonra hayata geçirilecek.

Neden böyle oluyor? Açık kaynak kodlu projeye rağmen, Google yürütmeye egemen oldu. ve AMP'nin çerçevelenmesi. Google’ın, arama sonuçlarının en üstünde AMP listelerinin entegrasyonu, yayıncıların, eksikliklere rağmen standardı benimsemeye baskı yaptığını hissetmelerinin bir nedenidir.

İki yaşındaki proje, şu anda çoğul seçmenlerin bulunduğu noktaya kadar büyümüş ve gelişmiştir. . Şimdiye kadar, hangi güncellemelerin ve özelliklerin idam edildiği ile ilgili kararlar bir adama geldi: Malte Ubl, Google'da AMP Projesi için teknoloji lideri. Ubl, Salı günü yaptığı açıklamada, daha resmi ve kapsayıcı bir yönetim yapısının zamanı geldiğini yazdı.

Google'ın yayınladığı istatistiklere göre, katkıların yaklaşık yüzde 80'i artık AMP yayıncı / geliştirici topluluğundan geliyor.

Neler değişecek? Ubl, AMP'nin karar verme sürecinin değişeceği yolları belirtti:

  • AMP Projesinde önemli kararlar verme yetkisi, tek bir Teknik Kurula [currently Ubl] Teknik Direksiyon Komitesi'ne (TSC) geçecek AMP'nin inşasına kaynak ayıran şirketlerden temsilcilerin yer aldığı, herhangi bir şirketin koltuklarının üçte birinden fazla oturmamasının nihai amacı ile.
  • AMP'nin seçim bölgelerinin temsilcilerinden oluşan bir Danışma Kurulu, TSC'ye tavsiyede bulunacak.
  • AMP'nin (UI, altyapı ve dokümantasyon gibi) belirli yönleri üzerinde sahiplik gösteren Çalışma Grupları bugün var olan gayri resmi ekiplerin yerini alacaktır. Bu Çalışma Grupları, girdi ve iyi tanımlanmış bir karar verme süreci için açık bir mekanizmaya sahip olacaklar.

İlgilenen üçüncü şahıslar arıyorlar. Önceden Danışma Komitesi katılımına bağlı şirketlerin kısmi bir listesi, haber yayıncıları El Pais ve Washington Post, e-ticaret şirketleri AliExpress ve eBay'in yanı sıra Cloudflare, Automattic ve diğerlerini de içeriyor.

Şirket ayrıca, ilgili tarafları başvurmaya davet ediyor. Bu çeşitli komitelerin ve grupların bir parçası olmak. Tazminat da belirli durumlarda katılım için mevcut olacaktır.

Neden önemlidir. AMP, sayfa yükleme sürelerini hızlandırmak ve içeriği daha mobil uyumlu hale getirmek için önemli, bazen tartışmalı ve dengesiz uygulamalı bir girişim olmuştur. Daha demokratik bir model, pazarlamacıların ve yayıncıların formattan daha fazla yarar sağladıkları için formattan faydalanabilecektir. Ubl, muhtemelen AMP'nin gelecekte bir vakfa taşınmasında ilk adım olduğunu söyledi.


लेखक के बारे में

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan Editör. Dijital medya ve gerçek dünya tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmekle ilgili kişisel bir blog, Screenwerk yazıyor. Aynı zamanda Yerel Arama Derneği için Strateji ve Analizler VP'sidir. Onu Twitter'da takip edin veya Google + 'da bulun.