एसईओ

Google Arama Geçmişini Temizle

Google, web sörfçüleri tarafından en çok kullanılan arama motorudur. Google’ın arama kutusuna bir arama ifadesi yazdığınızda, daha önce aranan tüm terimlerin gösterildiği bir açılır listenin göründüğünü gözlemiş olabilirsiniz. Google'ın bu önceki aramaları kaydetmiş olduğunu düşünmek yanlış bir şeydir. Aslında, web tarayıcınızın bu arama terimlerini kaydeden "Otomatik Tamamlama" olarak bilinen bir özelliği vardır.

Firefox ve Internet Explorer içeren web tarayıcılarının birçoğu, kullanıcıların web aramaları yapmasına ve çeşitli çevrimiçi formları doldurmasına yardımcı olmak için AutoComplete kullanıyor. Otomatik Tamamlama açıldığında, tarayıcı son zamanlarda web sitesi URL'leri, arama sorguları ve form verileri gibi yazdığınız çeşitli verileri izler. Tarayıcı, kaydedilen bu tür verilerle yazdıklarınızı önceden tahmin etmeye çalışır ve olası eşleşmeler sunarak işinizi kolaylaştırır. Dolayısıyla, Google arama kutusuna bir arama ifadesi yazmaya başladığınızda, daha önce aranan terimlerin bulunduğu bir açılır liste görüntülenir. Ancak, bu bilgilerin tarayıcınız tarafından saklanması, eşiniz, patronunuz, çocuklarınız, hatta bir hackerınız bu bilgileri kötüye kullanabilir veya sizi kamuoyuna utandırdığından gizliliğiniz için potansiyel bir tehdit oluşturabilir. Çevrimiçi gizliliğinizi korumak için, tarama alışkanlıklarınızın ele geçirilmemesi için Google arama geçmişini temizlemelisiniz.

Google arama geçmişini (genellikle Otomatik Tamamlama geçmişi olarak adlandırılır) temizlemek isterseniz, aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

Internet Explorer 7 için:

Internet Explorer'ı açtıktan sonra Araçlar menüsüne gidin ve oradan İnternet Seçenekleri'ni seçin. Ardından, Genel olarak işaretli sekmeyi seçin. Tarayıcı Geçmişi altındaki "Sil" seçeneğini seçin. Form verisi için "Formları sil" i seçin ve "Evet" işaretli tuşa tıklayın.

Internet Explorer 6 için:

Internet Explorer'ı açtıktan sonra, Araçlar menüsüne gidin ve oradan Internet Seçenekleri'ni seçin. Bundan sonra, "İçerik" olarak işaretlenmiş sekmeyi seçin. Kişisel Bilgiler altında, seçmeniz gereken Otomatik Tamamlama'yı bulacaksınız. Son olarak, "Formları Temizle" yi seçin ve "Evet" etiketli düğmeye basın.

Firefox için:

Firefox tarayıcısını açtıktan sonra, Araçlar menüsüne gidip oradan Seçenek'i seçin. Ardından, Gizlilik işaretli sekmeyi seçin ve "Şimdi temizle" yi tıklayın. "Kayıtlı Form ve Arama Geçmişi" etiketli kutuyu işaretleyin. Son olarak, Google arama geçmişinizi silmek için "Özel Verileri Şimdi Temizle" yi tıklayın.

İnternet'e göz attıktan sonra her defasında Google arama geçmişini temizlemenin, itibarınızı, aile bağlarınızı, işinizi ve hatta kimliğinizi tehlikeye atabileceğini unutmayın. Bu tür hassas bilgi ve verilerin PC'nizde saklanması durumunda mahremiyetiniz risk altında olabilir. Bu, özellikle kullandığınız bilgisayarın eşiniz, çocuklarınız, patronunuz, arkadaşlarınız veya koleksiyonlarınız tarafından kullanıldığı zaman tehlikeli bir durumdur. Bu insanlar, göz atma alışkanlıklarınızla ilgili bu tür gizli veriler konusunda şans tanıdıkça, kendinizi rahatsız edici durumlarda bulabilirsiniz. Öyleyse neden şansı var? Gizliliğinizi korumak ve İnternet'te gezinme alışkanlıklarınıza erişemediğinizden emin olmak için İnternet'te her gezdiğinizde, Google arama geçmişini temizleyin .