एसईओ

Google, arama yapanları GDPR üzerinden engelleyen sitelerin yönetilmesi için yollar arıyor

ABD haber sitelerinin üçte birinin, AB Veri Engelleme Yönetmeliğine (GDPR) uymak istemedikleri için AB üyelerini engellediği tahmin edilmektedir. Bu, Avrupalı ​​Google arama kullanıcıları için bir sorun haline gelmiştir.

AB'deki kullanıcılar, AB kullanıcılarını engelleyen web sitelerinden birini listeleyen bir arama sonucunu tıkladığında, erişim reddedildiklerini belirten bir sayfaya ulaşırlar. Google, Google'ın bu içeriği ABD'den taradığı ve bu nedenle içeriğin tüm kullanıcılar tarafından kullanılabileceğini düşündüğü için kullanıcının engellendiğini bilmemektedir.

Google web yöneticisi olan John Mueller, analisti eğilimlidir Twitter Perşembe sabahı Google'ın bu senaryoları ele almanın yollarını aradığı. John, bir kullanıcı bir arama sonucunu tıkladığında ve engellenen bir sayfada bittiğinde “bu kötü bir kullanıcı deneyimi” dedi. “Bu, başka çözümler bulmak için aradığımız bir şey” dedi.

İşte bir örnek tweet Konu hakkında şikayetçi bir araştırmacı ile:

Bu karmaşık bir sorundur. Google'ın kullanıcı deneyimini iyileştirmek için tam olarak ne yapacağı net değildir. Google, Avrupa'daki arama yapan kişilerin, arama sonuçlarında erişilemeyen içerikleri görmemesini veya kullanıcılara içerik sunmak için diğer çözümleri dikkate almasını sağlamak için çalışıyor olabilir.


लेखक के बारे में

Barry Schwartz, Arama Motoru Aracının Haber Editörü ve NY merkezli bir web danışmanlık firması olan RustyBrick'e sahip. Ayrıca SEM konularında popüler bir arama blogu olan Arama Motoru Yuvarlak Masa programını da çalıştırıyor.