एसईओ

Google My Business Soru ve Cevap: Neleri kaçırmış olabilirsiniz?

Google, Google Benim İşletmem'de (GMB) daha fazla özellik yayınlıyor. Yayınlar, fotoğraflar, videolar, rezervasyon, işletme açıklamaları, yorumlar ve daha fazlası gibi eklemeler, Google Benim İşletmem girişinizi yerel işletme stratejileri veya yerel pazarlama stratejilerini yöneten bir dijital pazarlama ajansı için bir zorunluluk haline getirmektedir.

Tutulması gereken tüm güncellemelerin üstesinden gelmek. Bir Google Benim İşletmem girişi mevcut ve optimize edilmiş olabilir – özellikle birden fazla konumunuz varsa veya birden fazla işletme ile çalışıyorsanız.

Çoğu zaman göz ardı edilen bir GMB özelliği soru ve cevap (Q & A) özelliğidir. Tıpkı Google Benim İşletmem incelemeleri gibi, Sorular ve Cevaplar aslında kitleler tarafından kitleler tarafından karşılanır – gerçek insanlar (potansiyel müşteriler), işletmelerin sorularını cevaplayacağı beklentisiyle ilgili sorular sorar.

Ancak, pek çok işletme bu inceleme özelliğinin bile mevcut olduğunun farkında değil! Bu yüzden, sorular genellikle iş tarafından cevapsız kalıyor ya da sorular yanlış cevaplar ya da daha az yardımcı olanlara cevap veren gündelik insanlar tarafından yanıtlanmaktadır.

Bu durum, felaket ve utanç verici sonuçlara yol açabilir. iş

Bu yerel sinemaya örnek olarak bakın. Şu anda 48 soruları var:

Sorulan 48 sorudan biri, tiyatro tarafından cevaplanmadı. Bir değil. Aslında, çoğu “Yerel Rehberler” ya da rastgele insanlar tarafından cevaplandırıldı ve cevaplar genellikle daha az yardımcı oldu:

Bu tiyatro için utanç verici mi? Emin ol! Heck, bu durumda soruyu cevaplayan insanlar için utanç verici.

Müşteriler için GMB listelerini yöneten bir işletme sahibi veya dijital pazarlama ajansı olarak, Google My Business Q & As’ın üstünde nasıl kalabilir ve bunları pazara nasıl kullanabilirsiniz? Markanızı potansiyel olarak kirletmek yerine işletmenizin iyiliği için tanıtımını yapmak ister misiniz?

İlk olarak, Google My Business Q & As'in ne olduğunu tanımlayın ve ardından Soru-Cevap'ı nasıl daha iyi yönetebileceğinizi ve bunları işletmenizin avantajına nasıl kullanabileceğinizi konuşalım.

Google My Business Sorular ve Cevaplar

Google Benim İşletmem Soruları ve Yanıtları, yerel bir işletme için kitle kaynaklı sorular ve yanıtlardır. Bu sorulara bir işletmenin Bilgi Paneli aracılığıyla sorular sorulur ve yanıtlanır.

Kitle kaynaklı içerik yeni bir şey değildir. Amazon, ilk kez bir çevrimiçi kitap incelemesi için bir müşteri istediğinde, kitle kaynaklarının ilk biçimlerinden biriydi.

Google, çevrimiçi incelemeler, kullanıcı tarafından oluşturulan öznitelikler ile pek çok yönden kitlesel kaynak sağlamayı ve şimdi ekliyorlar. Google My Business Soruları ve Cevapları

Google'ın neden kitle kaynak kullanımı ile kullanıldığını anlamanıza yardımcı olmak için, kullanıcı tarafından oluşturulan özniteliklere bir göz atalım.

Kullanıcı tarafından oluşturulan öznitelikleri

Kullanıcı tarafından oluşturulan öznitelikleri herkese açık sorular. Yerel bir işletme profilini “doldurmanıza” yardımcı olan bir işletme hakkında cevap verin. Şirketin bilgi panosunda “Bu yeri biliyor musunuz?” Başlıklı bağlantılı soruyu göreceksiniz:

Bağlantıyı tıkladıktan sonra, işletmeyle ilgili sorularınızı cevaplandırırsınız. like:

İsterseniz bir soruyu atlayabilir ve daha fazla soru seçeneği görebilirsiniz! Bu, bir işletmenin tam olarak ne hakkında olduğunu ve sundukları ürün ve hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google'ın daha iyi bir genel bakış oluşturmasını sağlar.

Google, bu tür kullanıcı tarafından oluşturulan girdileri sever. Çünkü tüketicilere (genellikle) tarafsız ayrıntılar ve bilgiler sunar. İşletmenin profilini oluşturmak için gerçekten işe yarayan işler.

Bu bilgi ayrıca, Google'ın bir işletmenin "Boyson Road'a yakın bir donut mağazası var mı?" gibi sorgularda arama sonuçlarında gösterilip gösterilmeyeceğini daha iyi belirlemesini sağlar.

Google Benim İşletmem Soru ve Cevapları, kullanıcılara bir işletme hakkında yanıtlanmasını istedikleri soruları sorduğunda, özniteliklere çok benzer. Girdiyi teklif ediyorlar ve sonra işin cevap vermesini beklerler.

Sorun: sık sık beklerler… ve bekler… ve bekler…

Get Five Stars'ın yaptığı bir araştırmaya göre, Google Haritalar'daki konumların yüzde 25'inin soruları vardır.

Çalışma ayrıca aşağıdaki endüstrilerin özellikle çok sayıda soru sorduğunu ortaya çıkardı:

  • Araba satıcıları.
  • İstihdam ajansları.
  • Kendini depolama şirketleri.
  • Diş hekimleri.
  • Kiropraktörler.
  • Sigorta acenteleri.

Ayrıca büyük kutu mağazalarının yüzde 90'ının soruları olduğu ortaya çıktı. Büyük mağazalarda bu, markalarının ürün ve hizmetleriyle ilgili doğru ve doğru bilgilerin sağlandığından emin olmak için bu sorulara yanıt vermelerini ve yanıt vermelerini özellikle önemli hale getirmektedir.

Google Benim İşletmem Soru ve Cevaplarını kendi avantajınıza nasıl kullanırız?

] Günümüzün merak uyandıran müşterileri, ister çevrimiçi isterse de çevrimdışı bir satın alma işlemi olsun, genellikle interneti kontrol eder, etrafına bakın ve 'den önce bir satın alma işlemi yaparlar. Hizmetlerin ve ürün bilgilerinin fiyatını merak ediyorlar ve işletmenin kendisi hakkında soruları var.

GMB Q & A özelliği bu insanlar için mükemmel. Ancak bir işletme sahibi veya ajansı olarak, rastgele bir kişinin sorduğu soruları izlemeye ve yanıtlamaya hazır olmanız gerekir.

Google, soruların sorulduğunda ne yapmanız gerektiğini tam olarak anlamanızı kolaylaştırmaz. Google Benim İşletmem gösterge tablonuza giriş yaptığınızda yeni sorular olduğunu bildiren herhangi bir bildirim almazsınız. Yeni sorularınız olup olmadığını öğrenmek için şunları yapabilirsiniz:

  • Bir masaüstü bilgisayarda işletme adınızı arayın ve yeni sorular olup olmadığını öğrenin.
  • Telefonunuza Google Haritalar'ı yükleyin, giriş yapın ve soruları / bildirimleri kontrol edin.
  • Bir mobil tarayıcıya gidin, işinizi arayın ve yanıtlanması gereken yeni sorularınız olup olmadığını öğrenin.

Şimdi, çoğu insan bu özelliğin işletmenizle ilgili soruları olduğunu anlıyor ve o da değil. Bir şikayette bulunmak veya yorum bırakmak için bir yer. Ancak hazırlıklı olun – arada sırada şikayette bulunabilirsiniz, rant veya harika bir yorum alabilirsiniz!

Google, kısa bir süre önce GMB yöneticisinin / sahibinin yeni bir soru sorduğunu bildiren e-posta bildirimleri göndermeye başladı, ancak GMB'nizle ilişkilendirilen herkes mümkün değil hesap bu e-postaları alır. Yeni soruları manuel olarak kontrol etmek en iyisidir.

Kendi SSS'lerinizi oluşturun

GMB Soruları ve Cevapları ile ilgili harika şeylerden biri, soru ve cevaplarınızla ilgili sorularınızı cevaplayabilmeniz ve sorularınızı yanıtlamanızdır.

Bu, Google Benim İşletmem girişinizde esasen bir SSS bölümü oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Bu harika bir fikir ve şansınız rakiplerinizle aynı şeyi yapmayı düşünmüyor.

Eğer bu sıkça sorulan soruları ve cevapları eklerseniz, potansiyel müşterilerin sahip olduğu sorulardan uzaklaşırlar, bu sayede önünüzde olacaksınız. arkasından gelen eğri.

Ayrıca, listelemenizi araştıran şirketler için araştırma yapan ve ürün ya da hizmet arayan insanlara çok faydalı görünmesini sağlayabilirsiniz – seninki de göze çarpacaktır.

Ne sorup cevap verelim

A Müşterilerinizin ne tür sorular sorduğunu öğrenmenin en iyi yolu, müşteri hizmetleri ve satış ekibinizle konuşmaktır. Müşterilerle gün içinde ve dışarıda çalışan ön cephelerdedir ve şirketinizdeki müşterilerin sorularını, endişelerini, şikayetlerini, geri bildirimlerini ve görüşlerini duyan insanlardır.

Eğer pazarlama ekibiniz son zamanlarda herhangi bir pazar araştırması yaptıysa Bu bilgiyi de isteyiniz

Bazı içecekler ve atıştırmalıklar alın ve herkesi bir odaya davet edin, bir beyaz tahta veya bilgisayar kurun ve müşterilerin sorduğu tüm soruları beyin fırtınası yapın. İyi bir listeye girdikten sonra, şirketinizin “resmi” yanıtını her soruya yazın.

Bu sadece GMB listelerinize yardımcı olmayacak, aynı zamanda müşteri hizmetleri ve satış ekiplerinin daha sonra cevap vermek için kullanabileceği harika bir belge olacaktır. Müşterilerin soruları doğru ve tutarlı bir şekilde.

Eğer bir ajanssanız, bu süreci müşterilerinizle birlikte değerlendirmek, onların nasıl çalıştığını, ekiple tanışmasını, müşterilerinin kim olduklarını ve neleri ilgilendirdiğini daha iyi anlamanın harika bir yoludur. ve sahip oldukları sorular. Başarılı bir dijital pazarlama kampanyası oluşturmak için müşterinizin müşterilerini anlamanız gerektiğinden, tüm bu bilgiler arama pazarlamasının yönetiminde yardımcı olacaktır.

Bir başparmak yukarıya alabilir miyim?

Google Benim İşletmem Soruları ve Yanıtlarını biliyor muydunuz? arama sonuçlarında gösterilsin mi? Onlar, GMB girişinizi düzgün bir şekilde yönetmek için daha da önemli hale getirir. Yani, gelen soruları yanıtlarken, anlamlı olduğu yerlerde anahtar kelimeleri dahil etmek zarar veremez.

Ayrıca, insanlar “Yaşasın: ya da“ aşağı-yukarı ”Q & As'ı kullanabilir ve Soruları sipariş edin.

Grupta her zaman kötü bir elma var

Google Benim İşletmem girişinizin Soru ve Cevap bölümünde birisinin yanlış veya kötü amaçlı olduğunu tespit ederseniz, suçlu olup olmadığını öğrenmek için Google'ın yönergelerine bakın. Gerçekten suçluyorlarsa

Eğer öyleyse, onları işaretleyebilirsiniz…

… ve sonra Google'a sorunun neden yönergelere aykırı olduğunu düşündüğünüzü söyle:

Gerçekten Google'ın yönergelerine aykırıysa ve soruyu işaretlediyseniz (veya yanıt) ve hala Google Benim İşletmem girişinizde bulunuyor, Google'ın GMB destek ekibiyle her zaman iletişim kurabilirsiniz:

Google Benim İşletmem Q & As ile ilgili daha fazla değişiklik

Google her zaman özellikleri test ediyor, bu yüzden şaşırmayın. Soru-Cevap özelliği bazı değişikliklerden geçerse. Örneğin, özellikle de yanıtlamadıysanız, yeni bir soru sorulduğunda veya yanıtlandığında her zaman bir metin bildirimi alabilmeniz harika olurdu.

Dolayısıyla, gözlerinizi Google My Business kontrol panelinizde tutun ve sık sık Daha sonra hangi özelliklerin ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz!


Bu yazıda dile getirilen görüşler, misafir yazarın ve Arama Motoru Arazi’inin değil. Yazarlar burada listelenmiştir.


लेखक के बारे में

Sherry Bonelli, 19 yıllık dijital pazarlama deneyimine sahiptir. SEO, İtibar Pazarlama, Sosyal Medya, İçerik Pazarlaması, Yeniden Hedefleme ve Görüntülü Reklamcılık ve yerel ve ulusal işletmelerin çevrimiçi ortamda başarılı olmasına yardımcı olan diğer entegre dijital pazarlama stratejilerinde uzmanlaşmıştır. Sonuç almak için dijital stratejileri birleştirmeyi SEVİYOR! Sherry, İnternet Pazarlama Yüksek Lisansına sahiptir ve endüstri etkinliklerinde ve web seminerlerinde sıkça konuşulan bir konuşmacıdır. Ayrıca önde gelen dijital pazarlama web sitelerinde katkıda bulunan bir konuk köşe yazarıdır.
SCORE East Central Iowa bölümü için bir SCORE akıl hocası olarak, dijital pazarlama stratejileri ile küçük ve orta ölçekli işletmelere yardımcı olmak için zaman ayırıyor. Sherry, şirketlerin internette bulunmasına yardımcı olan dijital bir pazarlama ajansı olan erken kuş dijital pazarlama şirketinin sahibidir. Ayrıca BrightLocal'ın yerel arama evangelisti olarak hizmet vermektedir.