एसईओ

Google Search Console sorgu raporları artık gizlilik nedeniyle "anonim sorgu" verilerini kaldırıyor

Google, kendilerinin "anonim sorgular" olarak tanımladıkları Google Search Console raporlarındaki sorgu verilerini kaldırdıklarını sessiz bir şekilde yayınladı. Google, "anonim bir sorgu yalnızca birkaç kullanıcı tarafından gönderilmiş bir sorgudur." Kullanıcıların gizliliğini korumak için bu sorguları sonuçlardan çıkarmak. ”

Google, kaldırılan sorguların miktarının siteye bağlı olduğunu belirtti. Google,“ bazı sitelerin çok az sayıda benzersiz sorusu olacak; diğer siteler anonim sorguların büyük bir oranına sahip olacaktır. ”

Google, sayfada yazdı:

Bir sorgu filtresi uyguladığınızda, grafik toplamları artık anonim * (nadir) sorguları içermez. Önceden, grafik toplamları, "Sorgu içermeyen:" filtresi uygulandığında tüm anonim sorguları içeriyordu. Bu nedenle, belirli sorguları hariç tutan bir filtre eklerken tıklamalarda ve gösterimlerde bir düşüş görebilirsiniz. Tüm sorgu filtrelenmiş sonuçlardan anonim sorguların kaldırılmasının daha tutarlı olduğuna inanıyoruz.

Google, Google arama sonuçlarını HTTPS'ye taşımaya başladıklarında 2011'den itibaren sorgu verilerini raporlarından kaldırdı. Google bu hareketi gerçekleştirdiğinde, kullanıcının gizliliğini korumak için Google’ın aramalarını koklamaktan kaçınır. Ancak Google, web yöneticilerine tüm bu verileri güvenli bir şekilde Google Search Console'da alabileceklerini söyledi. Şimdi, bu değişiklikle birlikte Google artık Google Search Console'daki bazı sorgu verilerini de kaldırıyor.


लेखक के बारे में

Barry Schwartz, Arama Motoru Aracının Haber Editörü ve NY tabanlı bir web danışmanlık firması olan RustyBrick'e sahip. Ayrıca SEM konularında popüler bir arama blogu olan Arama Motoru Yuvarlak Masa programını da çalıştırıyor.