एसईओ

Google şimdi aramada orijinal raporlamayı tercih ediyor

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Google, orijinal kaynak olan hikayelere daha fazla tercih vermek için sıralama algoritmalarında algoritmik güncellemeler yayınlıyor. Orijinal raporlama yalnızca Google Arama’da daha iyi bir sıraya yerleşmeyecek, yakında Google Discover da dahil olmak üzere Google Haberler’de daha iyi sıralanacak. Orijinal raporlama sıralamasının daha iyi olmasının yanı sıra, Google Haberler'in Başkan Yardımcısı Richard Gingras bize neyin değiştiğini anlattı. Google, “Arama’daki orijinal raporları daha belirgin bir şekilde daha iyi tanımak ve yüzeyde bırakmak ve orada daha uzun süre kalmasını sağlamak için“ sıralama güncellemeleri yaptığını ”söyledi. Dolayısıyla, orijinal raporlama yalnızca arama sonuçlarında daha yüksek görünmeyecek, Google aramada alakalı sorgu için daha uzun süre. Richard Gingras, “Bu, en son haberlerle ilgilenen okuyucuların her şeyi başlatan hikayeyi bulabileceği ve yayıncıların orijinal raporlarını daha yaygın olarak görmekten faydalanabileceği anlamına geliyor” dedi. Richard, bu değişikliğin son birkaç aydır gerçekleştiğini söyledi. Devam eden bir çalışma ve Google hala mükemmel olmadığını söyledi, ancak Google, orijinal raporlamanın aramada daha belirgin ve daha uzun süre görünmesini sağlamaya odaklanmaya devam ediyor.

Google, bu yayının Google aramada zaten olduğunu söyledi ve yakında Google Haberler ve Google Discover için takip edecek. Ek olarak. bu, tüm bölgelere küresel bir yayılımdır.

Neden şimdi bunun hakkında konuşuyorsun? Google şimdi iki nedenden dolayı bu değişiklikten bahsediyor. Bunlardan ilki, şirketin yakın zamanda arama kalitesi puanlayıcıları rehberini güncellemesi ve orijinal raporlamanın etrafına belirli öğeler eklemesidir. İkincisi, Google şimdi yeni algoritmaların orijinal öncelikli raporlamada aramada öncelikli olarak nasıl çalıştığından memnun. Bu, son birkaç aydır kullanıma sunulurken, Google şimdi bu bilgiyi paylaşmaya hazırdır.

Kalite puanlayıcıları kılavuzunun bununla ne yapması gerekiyor? Gerçek şu ki, güncellendikleri gerçeğin çok az dışında. Arama kalitesi puanlayıcıları Google arama sonuçlarını doğrudan etkilemez. Google, “[the quality raters]bireysel makalelerin sıralamasını etkilemez” dedi. Değerlendirme rehberinin güncellemelerinin nedeni, sıralama algoritmalarının orijinal raporlamaya daha fazla ağırlık vermesi nedeniyle, Google, derecelendiricilerin algoritmanın bu hedefle ne kadar iyi çalıştığını yargılamasını istiyor. Bu nedenle, kalite puanlayıcı ilkelerine yapılan bu güncelleme, kalite puanlayıcılarını yeni algoritmik çabaların başarısını derecelendirecek araçlarla donatmaktadır.

Kalite puanlayıcıları kılavuzunda ne yazıyor? Pekâlâ, çoğunu burada belgeledik, ancak orijinal raporlamaya göre, iki bölüm var.

Yönergelerin 5.1. Bölümünde, Google, puanlayıcılarına “çok yüksek kalite” olarak en yüksek notu kullanmalarını söylemektedir. Orijinal haber raporları için “başka şekilde bilinmeyecek bilgileri sağlayan, bu makalenin açıklanmaması şartıyla. Orijinal, derinlemesine ve araştırmacı raporlama, yüksek derecede beceri, zaman ve çaba gerektirir. ”

Sayfa düzeyinde orijinal raporlamanın tek tek örneklerini tanımaya ek olarak, Google’dan da onlardan göz önünde bulundurmasını istedi. yayıncının orijinal raporlama konusundaki genel itibarı. 2.6.1. Bölümdeki bu güncelleme şu şekildedir: “ Diğer birçok web sitesinde de ünleri vardır. Örneğin, bir gazetenin (ilgili web sitesine sahip) gazetecilik ödülleri kazandığını görebilirsiniz. Pulitzer Ödülü ödülü veya yüksek kalitede orijinal raporlama tarihi gibi prestijli ödüller, olumlu bir itibarın güçlü kanıtıdır. ”

Sadece Google Haberler değil. Bu değişiklik yalnızca Google Haberler sıralamalarına özgü değildir. Google Arama, sorguya bağlı olarak sık sık yeni haberlerle ilgili içerik gösterir ve bu sorgu, yeni bir haber eğilimi olduğu için yeni haber makalelerini hak ediyorsa. Dolayısıyla bu sadece Google Haberler sonuçlarını değil aynı zamanda Google Arama’yı ve elbette Google Discover’ı da etkiler. Google Discover, Google’ın belirli bir arama yapmadan görmekle ilgileneceğinizi düşündüğü bir konu beslemesidir.

Richard Gingras, Google Arama’da ve Google Haber’de daha fazla sıralamada aynı algoritmaları ve kavramları kullandığını açıkladı. Bu nedenle, arama kalitesi puanlayıcıları esasen sadece web aramasına özgü olsa da, artık daha fazla haberle ilgili arama sonuçlarını değerlendirmek için gün geçtikçe daha da güncellenmiştir.

Google, orijinal raporlamayı nasıl belirler? Google özellikle söylemeyecek, kalite değerlendirme kılavuzundakilerin ipuçlarını alabilirsiniz, ancak Google bu kılavuzların algoritmanın nasıl çalıştığını göstermeyeceği konusunda uyardı. Google’ın yalnızca belirli bir konu için sayfanın ilk sayfasına ve ilk zaman damgasına bakmadığını hayal edebilirsiniz. Ancak Google, muhtemelen orijinal raporlama için daha iyi bilinen haber kaynaklarını arıyor.

Bunun daha az bilinen yayıncılara fayda sağlayıp sağlayamayacağını sorduk ve Richard, bunun yerel ve daha küçük haberlere karşı dünya çapındaki haber kaynaklarına bakmanın ötesinde olduğunu açıkladı. kaynaklar. Google, algoritmalarının orijinal kaynağı nasıl belirlediğini bize özel olarak söyleyemez ve aynı zamanda şirketin sürekli olarak geliştirmeye çalıştığı bir şeydir.

Neden umursayacağız. Eğer bir yayıncıysanız ve haber içeriği oluşturuyorsanız, sadece “katma değerli” raporlama yapmak için yeterli olmayabilir. Google’dan gerçek çekiş ve trafik elde etmek için konunun orijinal haber kaynağı olmak için daha fazla çalışmanız gerekebilir. Aynı zamanda, bu durum son birkaç ay içinde ortaya çıktı ve Google’dan önemli bir trafik değişikliği gördüyseniz, bunun nedenlerinden biri olabilir.


लेखक के बारे में

Barry Schwartz Arama Motoru Arazi’nin Habercisi Editör ve NY merkezli bir web danışmanlık firması olan RustyBrick'in sahibi. Ayrıca, SEM konularında popüler bir arama blogu olan Search Engine Roundtable'ı da yönetiyor.