एसईओ

Google, web yöneticilerini 'önce mobil cihazlara endeksleme etkinleştirilmiş' bildirimleriyle taşkın

Salı gününden beri Google, web siteleri için çok sayıda web yöneticisine etkinleştirilmiş mobil ilk önce dizine ekleyerek bildirimler gönderiyor. Görünüşe göre bu bildirimler grubu, mobil türden ilk endeksleme değişikliğine ilişkin bu tür toplu bildirimleri resmen göndermeye başladıklarından beri gördüğümüz en büyük bildirimler bütünüdür.

Burada paylaştığım bir ekran görüntüsü var. Google Search Console'da erişebildiğim siteler için aldığım bazı bildirimler:

Bir bildirim aldıysanız, bana güvenin, yalnız değilsiniz.

Mobil ilk endeksleme nedir? Google, “tarama, dizine ekleme ve sıralama sistemlerinin genellikle bir sayfanın içeriğinin masaüstü sürümünü kullandığını açıkladı. Bu durum, bu sürüm mobil sürümden çok farklı olduğunda, mobil arama yapanların sorunlarına neden olabilir. Mobil ilk endeksleme, sayfanın mobil sürümünü, öncelikle mobil cihaz kullanıcılarının aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak için, endeksleme ve sıralama için kullanacağımız anlamına gelir. Kısacası, Google bir akıllı telefon olarak web'i tarar. Bir web tarayıcısının nasıl bir tarayıcıya sahip olacağının aksine, web tarayıcınız web sitenizi oluşturacaktır.

Sıralamalarımı nasıl etkiler? Google, sıralamalarınız üzerinde bir etkisi olmayacağını umuyor. Ancak sitenizin içeriği, mobil cihazlara göre mobil cihazlarda çok farklıysa, bu, Google aramada sıralamanızı etkileyebilir. Google, sitelerinin tarihsel olarak taşınmasını sağladı. Bu, sitelerinin mobil ve masaüstü sürümleri arasında çok az değişiklik olduğunu gösteriyor (ya da yalnızca masaüstü sürümüne sahipse). Ancak bu grupla Google, masaüstü ve mobil site arasında daha fazla farklılığa sahip sitelere sahip olabilir.

Google'dan gelen öneriler Google, bu açıklamayı birkaç ay önce bu değişiklikle ilgili yeni ve daha açık önerilerle yayınladı.


लेखक के बारे में

Barry Schwartz, Arama Motoru Aracının Haber Editör'ü ve NY tabanlı bir web danışmanlık firması olan RustyBrick'in sahibidir. Ayrıca SEM konularında popüler bir arama blogu olan Arama Motoru Yuvarlak Masa programını da çalıştırıyor.