एसईओ

Google, yanıltıcı arama sonuçları gösteren bilgi grafiği hackini devre dışı bırakmak için çalışıyor

2017'de rapor ettiğimiz eski bir bilgi grafiği numarası, araştırmacıları nasıl manipüle etmenin, karıştırmanın ve kandırmanın nasıl kullanılabileceğine dair daha yakın tarihli raporların ardından şimdi çok dikkat çekiyor. Kısacası, bilgi paneli alanındaki herhangi bir sorgu için herhangi bir sitenin gösterilmesi mümkündür.

Nasıl çalışır? Bir sitenin bilgi panelini Google’a getirin ve paylaşım bağlantısını tıklayın.

Bağlantıyı arama çubuğuna kopyalayıp yapıştırın ve git 'i tıklayın. Aynı sayfaya götürecek. Ancak, URL yeni bir parametre setine sahip olacak, özellikle de bunun gibi bir şey olacak & kgs = 55f82ac435f6919c & q =

q = orijinal sorgudan hemen sonra, herhangi bir şeyle değiştirebilirsiniz. Yukarıdaki örnekte, onu q = king + + seo olarak değiştirdim ve gitmeye başladım. Ardından Google, arama sonuçları kutusunu “seo kralı” diyecek şekilde değiştirdi.

Google'ın bize söylediklerini. Bir Google sözcüsü Search Engine Land’e “Kötü oyuncuların arama sonuçları sayfalarımızda yanıltıcı çarpıtmalar yaratma potansiyeli konusundaki endişelerini paylaşıyoruz ve bu sorunu çözmek için çalışıyoruz” dedi. arama sonuçlarında manipülasyon türleri. Ancak çözmenin ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Google, yıllardır bu sorunun farkındaydı, ancak şimdi yalnızca bunun üzerinde hareket ediyor gibi görünüyor.

Neden önemli. Herkes, sosyal medyadaki bağlantıları paylaşarak, bir Google arama sonuçları sayfasına bağlantı içeren bir e-posta göndererek veya başka bir yöntemle herhangi bir sorguda bir numara olduğunu iddia edebilir. Teknik, çeşitli şüpheli ve endişe verici şekillerde kullanılabilir: arama sonuçlarını potansiyel olarak etkilemek için arama sonuçlarını göstermek, insanları bir siteyi düşünmeye kandırmak, bir sorgu için resmi bir site olduğunu, sahte haberleri veya gerçekleri ya da daha kötüsünü sürdürmek için resmi bir sitedir [19659004] İnsanlar eylemdeki bu manipülasyonun hem komik hem de endişe verici örneklerini çevrimiçi paylaşıyor:


लेखक के बारे में

Barry Schwartz Arama Motoru Ülkesi Haber Editörü ve NY merkezli bir web danışmanlık firması olan RustyBrick'in sahibi. Ayrıca, SEM konularında popüler bir arama blogu olan Search Engine Roundtable'ı da yönetiyor.