एसईओ

İçerik pazarlamanızı geliştirmek için Google Analytics’te çalışma

Organik arama, web sitenize trafik çekmek için hala en iyi yollardan biridir. Sitenizi kullanıcıların önünde konumlandırmaya başladıklarında arama yaptıkları anda çok güçlüdür. Marka bilinirliğini, bağlılığı artırmak ve dönüşümleri artırmak için yardımcı olmaktan, organik aramada içeriğinizi sıralamak kadar tatmin edici bir şey yoktur.

Ve en önemlisi, organik arama sonuçları, tıklama başına maliyet olmadan gelir!

Organik sonuçlarda, pazarlama huninizin üstünü beslemenin güçlü bir yoludur. Sosyal ve yerel platformlarla विज्ञापन yapabiliyor olsak da, hiçbir şey güçlü organik arama sonuçlarının "o anda" uygunluğuna sahip değildir.

Bu nedenle, kullanıcıların içeriğimizle nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamak önemlidir. Ancak, Google Analytics’in özellikle sayfadaki hemen çıkma oranına ve süresine ilişkin olarak, tipik etkileşim ölçütleriyle ilgili raporlar verdiği dikkate alındığında, bu anlayış zorlaştırılmıştır.

Bu makalede, Google Analytics'teki katılım metriklerinin nasıl hatalı olduğunu ve ne olduğunu özetledim. daha iyi veriler elde etmek için yapabilirsin. Sonuç olarak, modern veri güdümlü pazarlamacılar olarak, akıllı kararlar vermek için iyi verilere ihtiyacımız var.

Akıllı kararların akıllı verilere ihtiyacı var

Aşağıdaki örnekler, sitenizdeki bir içerik parçasına tek sayfalık bir ziyaretle ilgilidir. Öncelikle organik arama ile ilgileniyorum, ancak burada özetlenen yaklaşım sosyal veya yerel trafik yönlendirmeleriyle de aynı şekilde çalışır. İşte genel olarak şöyle olur:

 • Bir kullanıcı bir konu için arama yapar.
 • Kullanıcı sitenizdeki bir makaleyi tıklar.
 • Kullanıcı sitenizde birkaç dakika geçirir ve makalenin tamamını okur. ] Sorun, Google’ın bu ziyareti nasıl rapor edeceği. Sayfada sıfır saniyelik bir zamana sahip bir sıçrama olarak gösterilecektir. Makalenizi okuyan ve ardından siteden ayrılan bu etkileşimli kullanıcı, gelen ve kalp atışı yaptıran biri olarak bildirilir. İyi değil!

  Peki neden Google Analytics bir ziyareti bir sıçrama olarak bildiriyor?

  Hemen çıkma oranını anlama

  İşte Google'ın hemen çıkma oranı:

  Bir zıplama tek bir Sitenizdeki sayfa oturumu. Analytics'te, bir sıçrama, bir kullanıcının Analytics sunucusuna yalnızca tek bir isteği tetikleyen bir oturum olarak hesaplanır. Örneğin, bir kullanıcı sitenizde tek bir sayfa açıp, bu oturum sırasında Analytics sunucusuna başka herhangi bir isteği tetiklemeden çıkar.

  Hemen çıkma oranı, tüm oturumlara bölünmüş tek sayfalık oturumlar veya kullanıcıların sitenin yalnızca tek bir sayfayı görüntülediği ve Analytics sunucusuna yalnızca tek bir isteği tetiklediği tüm oturumların yüzdesidir.

  Bu tek sayfa Oturumlar, sıfırdan bir oturum süresine sahiptir, çünkü Analytics, oturumun uzunluğunu hesaplayabilmesini sağlayacak ilk isabetten sonra sonraki isabetleri yoktur. Oturum süresinin burada nasıl hesaplandığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Bu, aşağıdaki durumların tümü geri dönen bir ziyaret olarak sınıflandırılacaktır:

  • Bir kullanıcı geri düğmesini tıklattığında.
  • Bir kullanıcı tarayıcı penceresini kapattığında veya
  • Bir kullanıcı bir URL'yi veya arama sorgusunu tarayıcı çubuğuna el ile yazdığında
  • Bir kullanıcı harici bir bağlantıyı tıklattığında.
  • Ya da oturum 30 dakika sonra zaman aşımına uğrar.

  Standart bir Google Analytics kurulumu ile, bu, kullanıcının ikinci bir sayfaya geçmemesi durumunda her bir ziyaret türünün bir sıçrama olduğu anlamına gelir.

  Stone Temple Danışmanlık'tan Görüntü

  Sayfadaki zamanı anlama

  Sorun Sayfadaki zaman, bir çıkış sayfasına uygulanmadığıdır. Dolayısıyla, içerik pazarlamasında yaygın olan tek bir sayfa ziyaretimiz olduğu için, tek bir giriş ve çıkış sayfamız var.

  Google, “Sayfadaki Süre” yi şöyle tanımlar:

  Kullanıcıların (saniye cinsinden) harcadıkları zaman belirli bir sayfanın ilk görüntülenme zamanını bir sonraki sayfa için ilk görüntüleme süresinden çıkararak hesaplanan belirli bir sayfa. Bu metrik, mülkün çıkış sayfaları için geçerli değildir. Sayfadaki zaman, birbirini takip eden sayfa görüntülemelerinin başlatılması arasındaki fark olarak hesaplanır: sayfa görüntüleme 3 – sayfa görüntüleme 2 (14:31 – 14:02 = 00:29).

  Google Analytics desteği ile görüntü

  Bu ne diyor? Google'ın, ziyaret edilen her sayfa için ilk görüntüleme süresini günlüğe kaydetmesi. Ardından, sayfada geçirilen süre, ilk sayfa görünümü ve yeni sayfa görünümü arasındaki boşluk olarak hesaplanır. Bu yaklaşım, sitenizdeki sayfalardan çıkış yapmak için geçerli değildir.

  İçerik analizi karmaşası

  Bir kullanıcı içeriğinizi bir arama sorgusundan bulduğunda, her kelimeyi beş dakikalık bir oturumda okur ve ardından ayrılır, bu sayılır. sıfır saniyelik bir süre ile geri dönen bir ziyaret. Hangi içeriğin okuyucularınızı etkilediğini anlamaya çalışıyorsanız, bu büyük bir sorundur. Büyük.

  Dönüşümler genellikle hepimizin burada istediği şeylerdir, ancak dönüşümler farkındalığı takip eden katılımı takip eder. İyi katılım metrikleri olmadan, kötü kararlar verebiliriz. Tekil ziyaret oturumları için standart Google Analitik raporlarının sınırlamalarını anlamadan, bazı korkunç kararlar verebiliriz.

  Neyse ki, hepsi kaybedilmez. Sorun yaşadığımızı bilerek, kullanıcılarımızın içerik pazarlama çalışmalarımızla nasıl etkileşimde bulunduğunu daha iyi anlamak için raporlarımızı iyileştirmenin yollarını araştırabiliriz.

  Hemen çıkma oranı raporlamasını iyileştirme

  Hemen çıkma oranınızı iyileştirecek birkaç çözüm var. raporlanması. Standart Evrensel Google Analytics kodunu kullanıyorsanız, izleme kodunuza aşağıdaki satırı ekleyebilirsiniz:

  setTimeout ("ga ('gönder', 'olay', 'nobounce', '30_sec')”, 30000)

  Bu, 30 saniye sonra, bunu geri dönüşü olmayan bir ziyaret olarak ayarlayacak bir etkinlik oluşturacak.

  Burada kullandığınız tam zaman, içeriğiniz için bir sıçrama olarak sınıflandırmak istediğiniz şeye bağlı olacaktır.

  • Bounce – 15 saniyeden az
  • Meraklı – 15 ila 30 saniye.
  • Tarayıcı – 30 ila 60 saniye.
  • Nişanlı – 60 saniyeden fazla

  Kendi raporlarımız için, bir dakika boyunca hiçbir şeyi bir sıçrama olarak sınıflandırıyoruz. Bunu, kendi içeriğinize uyacak şekilde ayarlamanız ve ilgili örnekte kendi tanımınıza uyacak şekilde yukarıdaki örnekte ‘30_sec’ ve ‘30000’ değerlerini değiştirmeniz gerekecektir. 60 saniye hissettiğinizi ve 40000'ün sizin için daha iyi ölçümler olduğunu varsayalım. kod şöyle görünecektir:

  setTimeout (“ga ('gönder', 'olay', 'nobounce', '60_sec')”, 40000);

  Google Etiket Yöneticisi'ni kullanıyorsanız (ve Yapmalısınız), Analytics'inizi standart Analytics Etiketi yerine bir Özel HTML Etiketi kullanarak eklemek isteyeceksiniz, böylece kodu yukarıda açıklandığı gibi düzenleyeceksiniz.

  Sayfada zaman raporlamasını iyileştirme

  Süreyi iyileştirebiliriz Google Etiket Yöneticisi'nde nispeten basit bir tetikleyici ile sayfa raporlaması. Google Analytics ve Etiket Yöneticisi'nin yüklü olduğunu varsayacağım. Değilse, bunu yapmalısınız ve Google Destek sitesinde ayrıntıları bulabilirsiniz.

  1. Bir tetikleyici oluşturun

  İlk adım bir tetikleyici yaratmak. Bu, etkinliği tercih ettiğiniz zaman aralığında göndermek için kullanılacaktır.

  • Trigger ekleyin. Tetikleyicinizi zamanlayıcı türü olarak ayarlayın (Diğer> Zamanlayıcının alt kısmında).
  • Tetikleyiciyi Yapılandırma

  Şimdi tetikleyicimizin parametrelerini aşağıdaki gibi ayarlamanız gerekiyor:

  Her alanın ayrıntıları aşağıdaki gibidir: Following:

  • Olay Adı: Bunu varsayılan olarak bırakabilirsiniz.
  • Aralık: Bu, milisaniye cinsinden aralık değeridir. 15 veya 30 saniye boyunca 15000 veya 30000 ile gitme eğilimindeyim, ancak ihtiyaçlarınızı hassas bir şekilde ayarlayabiliyorum.
  • Limit: Bir limit eklemek mantıklı, ya da yapay olarak şişirilmiş değerleri görebiliyoruz. . Bunu yaklaşık beş dakikaya yaklaştırıyorum, bu nedenle yukarıdaki resim örneğinde, 15 saniyelik zamanlayıcıdan 20 örneğimiz var.

  Son seçenek, bu tetikleyicinin ne zaman tetikleneceğini belirler. Burada akıllı olabilir ve farklı sayfa türleri için farklı tetikleyiciler kullanabilirsiniz. Ancak, tüm sayfalarda bu çalışmayı elde etmek için şunu girin:

  Sayfa URL'si
  Maçlar REgEx
  . *

  Bu, tüm sayfa URL'lerini eşleştirmek için. * Ifadesinin normal ifadesini kullanır ve her sayfada tetikleme tetikleniyor.

  Hepiniz bittiğinde, kaydet düğmesine basın.

  2. Bir zamanlama etkinlik etiketi oluşturma

  Bir sonraki adım, kullanıcının hala sayfada olduğunu göstermek için özel bir etkinlik oluşturmaktır. Bu etkinliği doğru bir şekilde etiketlememiz gerekir, böylece bunu analiz raporlarımızda tanımlayabiliriz. Bu, özel tetikleyicimiz tarafından tetiklenecektir.

  • Bir Etiket Oluşturun.
  • Tag türünü Universal Analytics olarak ayarlayın (UA'yı kullandığınızı varsayarak).
  • Etiketi şu şekilde doldurun:

  Burada yapılandırmanız gereken birkaç alan var. Buradaki özellikler, kendi izleme modelinizle ilgilidir, ancak bu ilk değerleriniz bu değerler ile giriyorsa, aşağıdakiler neyin gireceğine karar vermenize yardımcı olacaktır.

  Bakılacak değerler:

  Kategori. [19659061] Eylem
  Etiket (isteğe bağlı, önerilir).
  Değer (isteğe bağlı).

  Yukarıdaki örnekte, aşağıdaki değerleri kullanabiliriz:

  Kategori: “Katılım”. [19659061] Eylem: “Sayfadaki zaman.”
  Etiket: “x Saniye”

  Belirli değerler sizin çağrınızdır, ancak buradaki fikir raporlarınıza değer katmaktır, bu nedenle deneme yapın ve şöyle ayarlayın: Sen git.

  3. Bir tetik seçin

  Burada daha önce oluşturduğunuz tetiği seçmeniz gerekiyor.

  4. Etkileşim dışı vuruş

  Bu ayar, etkinliğin hemen çıkma oranını etkileyip etkilemediğini belirlemenize olanak tanır. Eğer değeri “False” (varsayılan) olarak ayarlarsanız, bu geri dönüşsüz ziyaret olarak sınıflar. (Bu kurulumu kullanırsanız, hemen çıkma oranı için yukarıdaki talimatları göz ardı edebilirsiniz.)

  5. Yayınla

  Şimdi değişiklikleri yayınlamayı unutmayın ve organik içerik pazarlama çabalarınız için iyileştirilmiş analitiğe hazırsınız.

  Takeaways

  Burada hatırlanması gereken birkaç şey var:

  • ] Standart hemen çıkma oranı içerik pazarlaması için iyi bir anahtar performans göstergesi değildir.
  • Sitede geçirilen süre tek sayfalık veya çıkış sayfası ziyaretleri için güvenilir olamaz.

  Bu ince ayarları uygularsanız daha iyi bir resme sahip olacaksınız. Organik aramadan (veya diğer pazarlama kanallarından) tek sayfalık ziyaretlerin içeriğinizle nasıl etkileşimde bulunduğunu gösterir.


  Bu makalede anlatılan görüşler, konuk yazarın ve Arama Motoru Arazi’inin değil. Personel yazarları burada listelenmiştir.


  लेखक के बारे में

  Marcus Miller, Birmingham, İngiltere'de bulunan deneyimli bir SEO ve PPC danışmanıdır. Marcus strateji, denetimler, yerel SEO, teknik SEO, PPC ve sadece genel olarak işletmelerin arama ve sosyal alanlara hakim olmasına odaklanıyor. Marcus, İngiltere SEO ve dijital pazarlama şirketi Bowler Hat'ın yönetim direktörlüğünü yürütmekte ve ayrıca WordPress sahiplerinin kendi güvenliklerini, SEO'yu ve site bakımını bankayı bozmadan çevirmelerine yardımcı olmaya odaklanan wArmour aka WordPress Armor'u işletmektedir.