डिजिटल विपणन

İnternet Pazarlama 101: Küçük İşletmeler için Online Pazarlama

Giriş

Küçük bir işletmeniz var. Bir web sitesine mi ihtiyacınız var? Bir İnternet varlığı işinize ve hedef kitlenize bağlı olarak bir zorunluluk ya da kaynak tüketen bir boondoggle olabilir. Bir web sitesi oluşturmamanız veya sürdürmemelisiniz çünkü "herkesin bir tane var." Bununla birlikte, tek kişilik bir hizmet şirketiniz olsa ve ağız sözcüğü ile uğraştığınız tüm işleri alsanız bile, minimum zaman ve masrafla çevrimiçi bir varlık yaratabilirsiniz.

Bir işletme web sitesi geliştirdiğinizde, İnternet tabanlı pazarlamaya bir tür yatırım yapmanız gerekecek. Tüketiciler, mal ve hizmet satın almak ve satın almak için interneti giderek ve ezici bir şekilde kullanıyor. Bu, rekabetin sağlam olduğu ve sitenizin varlığını bildirmediği anlamına gelirse, yalnızca bir bilgisayarın belleğinde (sanal) toz biriktirir ve toplar.

Kendinizi web pazarlama alanına girmeniz gerektiğine ikna ettiyseniz, aşağıdaki rapor hem ücretli hem de ücretsiz İnternet reklamcılığı için en çok kullanılan taktikler hakkında temel bir primer sağlar. Sadece burada tanıtılan konuların her birinin, onlar hakkında yazılan tüm kitapların var olduğu kadar karmaşık olduğunu, bu yüzden, eğer bir şey size atıfta bulunmadan önce ek bir araştırma yaparsa, unutmayın.

Başlamadan önce

Herhangi bir pazarlama çalışmasına başlamadan önce kendinize sormanız gereken ana sorular, ister çevrimiçi ister çevrimdışı olsun: "Kitlem kimlerim?" ve "Hedeflerim nedir?"

İzleyici

Çoğu ticari pazarlama faaliyetinin izleyicileri açıkça geçmiş, şimdiki ve gelecekteki müşteriler. Ancak, geleneksel reklamcılık ve pazarlamada olduğu gibi, kime ulaşmaya çalıştığınızı daraltmaya, pazarınızı yaş, coğrafya, cinsiyet, ilgi alanları, mesleklere göre bölümlere ayırmaya yardımcı olur. Tıklama başına ödeme reklamları gibi belirli İnternet pazarlama yöntemleri, müşterilerinizi bu tür segmentasyona göre hedeflemenize olanak tanır.

Hedefler

Çoğu pazarlamanın genel amacının ürün ve / veya hizmet satmak olduğunu varsayabiliriz, ancak çevrimiçi pazarlama için ek hedefleriniz olabilir. Bu ilgili hedefler umuyoruz ki, artan satışları artırır, ancak müşterilerin şu anda satın almalarını istemekten daha alçakgönüllü olabilirler. Örneğin, çevrimiçi pazarlama planınız şunları gibi hedefleri içerebilir:

  • Şirketinizin markasını desteklemek ve artırmak.
  • Arama motoru sıralamasını iyileştirin.
  • İş sektörünüzle ilgili referans bilgileri sunun.
  • Kayıtlı kullanıcıların veya bülten abonelerinin sayısını artırın.
  • Şirketinizin web sitesine trafik çekin.

Hedef kitlenizi ve pazarlama hedeflerinizi geliştirdikten sonra, bir İnternet pazarlama stratejisi ve taktikleri oluşturmaya başlayabilirsiniz. Çevrimiçi pazarlamaya girerken, marka tutarlılığını korumanız önemlidir. Zaten kurmuş olduğunuz itibarı inşa edin. Çevrimiçi varlığınız, "tuğla ve harç" varlığınızın aynısını yansıtmalıdır. Aynı logoyu ve sloganı kullanın, böylece insanlar aynı şirket olduğunuzu anlayacaklardır. Çevrimiçi bir varlığa sahip olmak, zaten tamamladığınız şeylerin üzerine inşa etmenin bir yoludur.

Bu raporun hatırlatıcısı olarak, mesajınızı iletmek ve satışlarınızı artırmaya başlamak için İnternet'i kullanabileceğiniz en yaygın yollara bakacağız.

İçindekiler

website

E-Posta

Haber Bültenleri

Diğer Duyurular

Arama Motoru Pazarlaması ve Görüntülü Reklam

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Ödeme -per-Click (PPC)

Görüntülü Reklamcılık

Sosyal Medya ve Ağ Oluşturma

Karar: Kim, Ne, Nerede, Ne Zaman ve Neden?

ट्विटर

Bloglar

Forumlar ve Tartışma Grupları

Makale Yerleştirme / E-Zines

Diğer İnternet Pazarlama Satış Noktaları

Vikipedi

Dizinler

web siteleri

Bir web sitesinin nasıl oluşturulacağı ve yönetileceği konusundaki en önemli konuya girmeyeceğiz, ancak aşağıda açıklanan teknikleri kullanmayı düşünüyorsanız, bir tanesinin bulunması neredeyse bir zorunluluktur. Pazarlama çalışmalarınızın çoğunun, web sitenizi ziyaret ederek ürün veya hizmetleri araştırmak, iletişim bilgilerini bulmak, bir bültene kaydolmak veya çevrimiçi bir sipariş vermek için web sitenizi ziyaret eden bir "harekete geçirme çağrısı" olacaktır. İnsanların çevrimiçi tanıtımlarınızda ne yapmasını istiyorsanız, web sitesinin bu görevi kolayca tamamlamasına izin verdiğinden emin olun. Herhangi bir iş web sitesinin diğer önemli bir bileşeni de bir analiz programıdır (Google, oldukça sağlam bir uygulamayı ücretsiz olarak sunar), böylece pazarlama çalışmalarınızın ne kadar iyi çalıştığını izleyebilir ve विज्ञापन yatırımınızın getirisini (ROI) hesaplayabilirsiniz.

Çok az veya hiç bir ücret ödemeden çevrimiçi varlığınızı nasıl geliştirebilirsiniz? Ücretsiz site oluşturma araçları ve barındırma hizmetleri sunan birkaç şirket var. Bu rotaya giderseniz, kanıtlanmış bir sicili olan bir şirket seçin, bu yüzden şirketiniz işten çıktığında veya hizmeti askıya aldığında zorlu çalışmanız israf edilmez. Bir kaç güvenilir seçenek Google Sites ve Yola'dır. Bütçenizde hiç paranız varsa, muhtemelen kişiselleştirilmiş bir alan adı (örneğin, "mybusiness.com") ve web barındırma hizmeti almak için yılda 100 dolardan az harcamalısınız. İş ve pazarlama hedeflerinize bağlı olarak başka bir potansiyel seçenek de bir blog oluşturmaktır (daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın). En popüler ücretsiz blog hizmetleri ve bu yazı WordPress ve Blogger'dır.

E-Posta Bültenleri

E-posta bültenleri, pazarlama için en yüksek performanslı caddelerinden birini sunuyor. Web sitenize gelen ziyaretçilere, fiziksel konumunuzu ziyaret edenlerden veya e-posta listesi satın alarak e-posta adresleri talep ederek web sitenize gelen ziyaretçileri sorarak müşteri e-posta adreslerini toplayabilirsiniz. Daha yüksek bir okur kitlesi oluşturmak için kitlenin dar bir şekilde hedeflendiğinden ve ürününüze belirli bir ilgi gösterdiğinden emin olun. Bülteninizi düzenli bir program (haftalık, aylık, üç aylık, vb.) Üzerinden göndererek, Internet kullanıcılarının geçici ve geçici yapısını, şirketinizin varlığını sürekli olarak hatırlatarak karşılayabilirsiniz. Sabit İletişim gibi uygun hizmetler, posta listelerini, istatistikleri ve giriş / çıkış işlevlerini yönetmek için kullanılabilir.

Savunma: Postalarınızı kabul etmeyi kabul etmeyen kişilere ticari e-posta iletileri göndermek, CAN-SPAM Yasası uyarınca federal hükümetten ağır para cezalarına ve cezalara yol açabilir.

Bülten içeriği, sektör veya ürünle ilgili haber ve etkinlikler, şirkete özel haberler ve etkinlikler, pratik referans bilgileri ve ilginç istatistik ve demografik bilgiler ile tanımlanmış kitlelere hitap etmelidir. Bülten kopyasının web sitenizdeki uygun sayfalara bağlantıları yayınlaması gerekir.

Belirli kitlelere hedefli mesajlar göndermek amacıyla bir veya daha fazla ayrı listeyi tutmanız gerekir (aşağıdaki Diğer Duyurular'a bakın). Aylık bir bülten göndermek için tüm listelerinizi birleştirebilir ve uygun şekilde geçmiş veya potansiyel müşterilere başka bülten gönderebilirsiniz.

Diğer Duyurular

Diğer duyurular, basın bültenleri, kuponlar, özel bildirimler veya özellikle bir veya daha fazla e-posta listesinin üyelerine iletmek istediğiniz herhangi bir şeyi içeren e-postalardır.

Arama Motoru Pazarlaması, Tıklama Başı ve Görüntülü Reklamcılık

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu, kolayca taranabilen bir web sitesi oluşturmak anlamına gelir arama motoru örümcekleri tarafından ve arama motoru sonuçları sayfasındaki sitenizin (veya sayfalarınızın) sıralamasını geliştirmek için tasarlanmış çeşitli teknikleri kapsar. Hedef, siteniz için, oyuncak vagonu satma işindeyseniz, örneğin "küçük kırmızı vagon" gibi belirli bir anahtar kelime veya deyimle ilgili siteleri arayan arama yapan kişiler tarafından bulunmalıdır. SEO, sayfa içi etkinliklere (örneğin, içerik miktarı, meta veriler, bağlantılar, programlama yöntemleri ve yapısal konular) ve sayfa dışı etkinliklere (en önemlisi diğer web sitelerinden sitenize bağlantılar elde etmek) ayrılabilir.

Tıklama Başına Ödeme (PPC)

Tıklama başına ödeme reklamcılığı, arama motoru sonuç sayfalarında görüntülenen metin reklamlara (SEO tarafından elde edilen "organik" sonuçlara ve ") genellikle marjları. Google AdWords ve Microsoft'un adCenter'ı durumunda, bir hesap açıp, arama yapıldığında, web sitenize bağlantı veren bir reklam oluşturacak anahtar kelimeleri belirtebilirsiniz. Yalnızca bir arama yapan kişi bir reklamı tıkladığında ve sitenize yönlendirildiğinde ödeme yaparsınız. Aşağıdaki örnekte, anahtar kelime "küçük kırmızı vagon" şeklindedir ve tıklama başına ödeme reklamları üstte (sarı renkte) ve sağ sütunda (altyazılı "Sponsorlu Bağlantılar") bulunur. İlk organik liste "Little Red Wagon Foundation."

PPC reklamcılığının avantajlarından bazıları, reklamlarınızı kaç kişinin görüntülediğini, bu görüntüleyenlerin kaçının web sitenize tıklandığını ve (bir site analizi aracı kullanıyorsanız) ne anlama geldiğini bilmenizdir. Sitenize ulaştıklarında yapın. Ayrıca, reklamları yayınlamaya hemen başlayabilir ve durdurabilir, istediğiniz sayıda reklamı deneyebilir ve kampanyanıza, başlayabilmek için 10 ABD dolarına kadar ödeme yapabilirsiniz.

Görüntülü Reklamcılık

Ayrıca, banner reklam olarak da adlandırılan görüntülü reklamcılık, başka bir web sitesinde reklam alanı satın alma ve sitenize bir bağlantı içeren bir metin ve / veya grafik reklam yerleştirme anlamına gelir. Bu teknik genellikle tıklama başına ödeme oranından daha karmaşık ve pahalıdır, ancak doğru mesajın sıkı odaklanmış bir kitleye gösterilmesi durumunda çok güçlü olabilir. Optimal tıklama oranını (TO) elde etmek için, genel ilgi alanı web sitesi yerine, hedef kitlenizi topladığınız web sitelerinin reklamları ziyaret edilir. Pazarlamacıların çoğu doğrudan başka bir web sitesinden reklam alanı satın almaz, ancak reklamları uygun web sitelerine otomatik olarak yerleştirmek için bir banner reklam ağı kullanır. Görüntülü reklam sunumunda en büyük adlardan birkaçı, DoubleClick ve BurstMedia'dır.

Sosyal Medya ve Ağ Oluşturma

Sosyal ağ, modern pazarlama cephanesindeki en son vızıltıdır. Etkileri hakkında herhangi bir şüphe duyuyorsanız, özellikle 40 yaş altı nüfusta bu listeyi okuyun. Bununla birlikte, sınırlı kaynaklara sahip küçük işletmeler, harcanan zamanlarını ve potansiyel faydaları dikkatle değerlendirmelidir. Bu taktiklerin bazıları için yatırımınızın geri dönüşünü ölçmek de zor olabilir.

Sosyal paylaşım ağları üzerinde "pazarlama" nın genel ilkesi, benzer ilgi alanlarına sahip insanların doğal olarak bu ilgiyi tartışan Web içeriğinin etrafında toplanmasıdır. Ürün bilgileri, yorum veya kişisel görüş biçimiyle ilgilenebilir, ancak sıkı satış yaklaşımları çoğunlukla cesaret kırıcı ve verimsizdir. Amacınız, genellikle kimliğinizi ve en azından kişiliğinizin bir kısmını açığa çıkarmak anlamına gelen güvenilir bir danışman olmaktır. Bu söz sizi rahatsız ediyorsa, pazar araştırması amaçları için değerli sosyal ağ sitelerini hala bulabilirsiniz. İnsanların neyi satın aldığını ve nedenini öğrenin, ardından diğer pazarlama faaliyetlerinizi şekillendirmek için bu bilgileri kullanın.

Aşağıdaki bölüm, daha popüler sosyal medya kuruluşlarını ve sitelerini anlatıyor, ancak giriş katına girerek daha fazla dikkat çekebileceğiniz yeni sanal alanlar için gözlerinizi açık tutuyor.

YouTube, Facebook, vb.

YouTube, videolarınızı kendi kanalınıza "kanal" ya da kendi web sitenize geri göndermeye izin veren ayrı bir Web sayfası yayınlamanıza olanak tanır. Bu mekanın en önemli olumlu yönü, görüntülenme sayısı yayınlanmış ve görüntüleyenlerin yorum gönderebilmeleridir. Bu nedenle, videolarınızın popüler olup olmadığını bilirsiniz.

Facebook, modern sosyal ağ siteleri için model olarak kabul edilir. Facebook, bir sayfa oluşturmanıza, "beğeni" çekme ve incelemeler yapmanıza, durum güncellemeleri, fotoğraflar ve videolar yayınlayarak takipçilerle iletişim kurmanıza olanak tanır (bireysel, kurumsal, kâr amacı gütmeyen vb.).

Önceden adlandırılmış siteler ziyaretçiler açısından en popüler olmasına rağmen, iş bağlantıları yapmak için daha yararlı olabilecek birkaç iş odaklı ağ sitesi var. LinkedIn, müşteriler, servis sağlayıcılar ve konu uzmanlarından oluşan bir ağ geliştirmenize yardımcı olur; iş fırsatları ve ortakları bulmak; iş ilanları açmak; ve dahası. LinkedIn'i kullanmaya yönelik en iyi uygulamalar hakkında daha ayrıntılı öneriler birçok çevrimiçi makalede ve blogda bulunabilir.

ट्विटर

Twitter'ı 140 karakter veya daha az mesaj yayınlamanıza izin veren bir mini blog (aşağıya bakın) olarak düşünün. Mesajlar, telefonunuzda veya bilgisayarlarda ve Twitter.com'daki "takipçileriniz" inize görünür. En büyük zorluklar, faydalı bir takipçi kitlesi elde etmek ve onlara yazmak için bir şeyler düşünmek. Konuşmacı, yazar veya icracı iseniz, hayranlarınızın ne yaptığınızı ve ne zaman öğrendiklerini bildirmeleri için Twitter kullanılabilir. Bir perakende mağazanız varsa, takipçilerinizin indirimli bir ürün veya özel bir satış yaptığınızı bilmesini sağlayabilirsiniz. Web sitenize bir Twitter kayıt bağlantısı ve giden e-posta iletilerindeki imza satırınız üzerinden yayınlamalısınız. Bazı Twitter kullanıcıları, onları takip edenleri takip edeceğinden, sektörde çalışan veya yorum yapan kişileri takip ederek de takipçi kazanabilirsiniz.

Bloglar

Blog sözcüğü aslında "Web günlüğü" teriminden geldi. Bir blogun ne olduğu konusunda gerçek bir standart yoktur, ancak çoğu yazar bunları diğer çevrimiçi haber öğelerini, web sitelerini veya diğer İnternet içeriğini yorumlamak (ve bağlantı kurmak) için kullanır. Çoğunlukla, bir blog üzerinde doğrudan satış çattı ve muhtemelen potansiyel okuyucuları sürmek için bir reçete. Ne hakkında yazıyorsun o zaman? Peki, bir İnternet pazarlama firması çalıştırırsanız, Web pazarlamacılığındaki eğilimleri, arama motorlarının nelere hazır olduklarını, do-it-kendileri için ipuçları ya da en son Hollywood gişe rekortmeni hakkında ne düşündüğünüzü yazıyorsunuz. Cidden, bazı blogları okuyun ve profesyonel tavsiyelerde ve yorumlarda karışmış her türlü kişisel fikri bulacaksınız. Ancak, blogunuzun hedefi büyük olasılıkla, seçtiğiniz alanda uzman ve güvenilir bir danışman olarak kendinizi kurmak olmalıdır.

Ayrıca, diğer blog uzmanları tarafından ilgili bloglarda belirtilen ürünlerinizi, hizmetlerinizi veya web sitelerinizi almayı da deneyebilirsiniz. Yüksek görünürlük sağlayan bir blogcu, blogunda bir web sitesi bulunduğunda, site yeni görüntüleyenlerin potansiyel kitlesine açıktır. Çoğu zaman, blog gönderileri sadece belirli bir ürün veya sektörle ilgili konuları tartışan siteler tarafından toplanan basın bültenleridir. Bu alanda daha fazla fırsat (ve trafik), bireysel blog yazarları ile ilişkiler geliştirilerek gerçekleştirilebilir.

Ek İpuçları:

  • Bir başkası tarafından yazılmış bir makale yayınlayın, sadece orijinal makaleye bir bağlantı sağladığınızdan ve bunu yazan kişiye kredi verdiğinizden emin olun. Daha sonra, makalenin konusuyla ilgili yorumunuzu verebilir veya bilgileri yerel eğilimlere veya zorluklara yönlendirmenin bir yolunu bulabilirsiniz.
  • Kolejlerin yayınlamak için makaleler yazarak, tekrar kredi vermelerini ve web sitelerine bir link ve link ekleyerek "misafir blogcular" olmalarını isteyin. Bağlantıları kullanmak, sitelerine ek trafik çekmek için iyi bir yoldur. Bu nedenle, her iki taraf için de iyi bir satış noktasıdır.
  • AskNick.com'dan Nick Francesco, "Bir blog insanın dikkatini çekiyor ve Twitter onu koruyor" dedi. Bu iki çıkışı birlikte kullanmayı düşünün.

Forumlar ve Tartışma Grupları

Bir forum (tartışma grubu, mesaj panosu veya bülten panosu olarak da bilinir), kullanıcıların soru sorabileceği, öneride bulunabileceği bir web sitesinin bileşenidir. Belirli bir konu veya konu hakkında başkalarıyla deneyimlerini paylaşın. Yeryüzündeki neredeyse her hobinin, üyelerinin en sevdikleri etkinliklerin her alanında düşüncelerini ve hislerini sundukları bir dizi popüler forum var. Ürünlerinizle veya hizmetlerinizle ilgili tartışma gruplarındaki bir yorumu (web sitenize linkle) katkıda bulunmak, trafikte küçük bir artış veya artış oluşturabilir, ancak genellikle çok uzun süreli bir etkisi vardır. Etkiyi en üst düzeye çıkarmak için, 1000'den fazla kullanıcıya sahip olan yüksek trafikli sitelerde hedef forumları hedefleyin ve daha fazla sayıda görü içeren konulara yanıt verin (diğer yayınlanmış konulara göre).

Sitenizde kendi bülten panosu / forum bileşeninizi ücretsiz veya düşük maliyetli bir yazılımla kolayca oluşturabilirsiniz. Kullanıcı forumları, yeni tartışmalar oluşturmak ve katılımcıların geri dönüşle ilgilenmelerini sağlamak için gerekli olan kritik bir kitle kitlesi göz önüne alındığında, bir sitenin "yapışkanlığını" büyük ölçüde artırma potansiyeline sahiptir. Kendi başınıza "tohumlama" ile başlayabilirsiniz, ancak trafik forumlara yönlendirilene kadar herhangi bir sonuç olmayacaktır. Küçük işletmeler için verilen bilmece, başarılı olduktan sonra bir forumun yönetilmesi için gereken süreye sahip olabilir. Bir çözüm, alanınıza ilgi gösteren bir gönüllü moderatör aramaktır. Aşağıda gösterilen ekran görüntüsünde bir beyzbol ticaret kartı forumu örneği gösterilmektedir.

Makale Yerleştirme / E-Zines

Sitenize gelen bağlantılar ve trafik oluşturmak için bir başka yol da ücretsiz eşya pazarı. Makale gönderme (veya e-zine) siteleri, çeşitli konularda makaleler yayınlamanıza izin verir. Örnekler EzineArticles ve ArticleCity.com içerir.

Kullanım şartlarına bağlı olarak, bu makaleler diğer web sitelerinde içerik olarak kullanılabilir veya gönderildiği sitede toplanabilir. Çoğu makale yazarının temel amacı, arama motorlarının sıralamasını, diğer saygın sitelere geri yerleştirme ile arttırmaktır. Güvenilir ve doğru referans bilgileri sağlamak ikincildir ve makale okuyucularının trafik potansiyeli sorgulanabilir.

Makale gönderme sitelerinin bağlantılarını almak, sitenizin arama motoru sıralamalarını pek fazla iyileştirmemiştir. Bununla birlikte, basılı bir haber bülteni veya başka bir yazılı materyalden mevcut içerik, güvenilir küçük bir zaman yatırımıyla yeniden kullanılabilir. Arama motorlarının sitenizi cezalandırmasına neden olabileceğinden, arama motorlarının sitenizi cezalandırmasına neden olabileceğini unutmayın; çünkü arama motorları, birden çok kez yeniden yayınlanan metin görünümünü (arama motoru optimizasyonu terimlerinde "yinelenen içerik") alır. En fazla trafiğe sahip sitelere makaleler göndermek, sitenize yeni okuyucuların keşfetmesi için en iyi şansı verecektir.

Savunma: Bir makale gönderildikten sonra, makalenin yayınlandığı sitenin telif hakkı politikalarına bağlı olarak içeriğinizi kimin kullandığı ve ne amaçla kullanıldığı konusunda çok az veya hiç kontrolünüz yoktur.

Diğer İnternet Pazarlama Satış Noktaları

Vikipedi

Vikipedi, aslında bir çevrimiçi ansiklopedidir. Wikipedia'nın benzersiz yönü, içeriğin gönüllü editörler tarafından onaylanması gerekmesine rağmen, kullanıcıların içeriği oluşturmasıdır. Başkaları girişe bağlanırsa trafik artar. İçerik eklerseniz, zaman taahhüdünüz güvenilir bir şekilde küçük olur ve bu avantajlar, geliştirilmiş arama motoru sıralamasını ve sitenize trafikte hafif bir artış içerebilir. Diğer internet iletişim biçimlerinde olduğu gibi, bir ürün, hizmet veya şirket için esas olarak bir ticari olan bir Vikipedi girişi pozitif olarak görülmeyecek ve tartışmacılar tarafından onaylanmayacaktır.

Dizinler

Çevrimiçi dizinler, İnternet kullanıcılarının belirli bir konuyla ilgili web siteleri bulmak için konu kategorilerine göz atmalarına izin veriyor. İşletmeler, bloglar, genel olarak web siteleri ve daha fazlası için dizinler vardır. Birçok dizin ücretsizdir ve bazıları sadece ödemeniz durumunda sizi gösterir. Ücretsiz dizinlerin annesi Açık Dizin Projesidir ve tüm hesaplar için iş için en iyi ücretli dizin Yahoo! Dizin (yılda 299 dolar). Bazı ücretsiz dizinlerin sitenizi listelemesi için uzun süre beklemenizin olabileceğini unutmayın, çünkü bunlar gönüllü tarama yapanlara güvenebilirler. Dizinler, tüketicilerin yalnızca sizi kendi listelerinde bulmasına izin vermez, aynı zamanda sitenizin büyük arama motorlarında dizine eklenmesine yardımcı olur. Sitenizi bir dizine gönderirseniz, gönderim yönergelerini okuduğunuzdan ve tam olarak takip ettiğinizden emin olun.