डिजिटल विपणन

İnternet Pazarlama – Tek En Önemli Şey

Bugün, iletişimin daha derin bir tartışmasına girmek istiyorum. Zira bunun, işinizin başarılı olabilmesinin en önemli anahtarı olabileceğine inanıyorum.

Gerçekten yeterince vurgulanamaz …

Eğer hedef kitlenizle etkili bir şekilde iletişim kuramıyorsanız, o zaman potansiyel potansiyelinizi online olarak ciddi şekilde sınırlandırıyorsunuz.

Öncelikle geri adım atmanızı ve genel olarak iş hakkında düşünmenizi istiyorum … sadece internette değil, tüm işlerde ve online olarak.

Bir elektronik mağazasına girdiğinizde ve yeni bir stereo, iPod veya HDTV satın almak istediğinizde ne olacağını düşünün. Eğer çoğumuzdan hoşlanıyorsanız, satın almak istediğiniz her şey hakkında pek bir şey bilmiyorsunuz ve hangi modelin veya markanın sizin için doğru olduğuna karar vermeniz konusunda hiçbir fikriniz yok. Bunu bilmeden önce, son derece güzel ve bilgili bir satış sorumlusu yürür ve sizin için size yardımcı olabilir.

Muhtemelen bir sohbete başlıyorsunuz ve bu kişiye yeni bir stereo çektiğinizi açıklıyorsunuz, ancak hangisini satın alacağınıza dair bir fikriniz yok, çünkü dürüst bir şekilde neden birinin 20 dolara mal olduğunu ve diğer masrafın 3000 $ olduğunu anlayabilirsiniz.

Bundan sonra ne olacağını biliyorsunuzdur. Satış elemanı, her sistemde size neler sunacaklarını ve neler sunacağını gösterir. Neden birinin diğerinden daha iyi olduğunu açıkla. Muhtemelen anlayacağınız ses kalitesiyle ilgili bazı teknik detaylar söyleyiniz, ama sonuçta hangi modelin sizin için uygun olduğuna karar vermek için yeterli bilgiye sahip olduğunuzu hissedeceksiniz.

Şimdi, aynı mağazaya gittiğinizi ve tamamen farklı bir satış elemanı aldığınızı hayal edin. Bu kişi size bir şey açıklamak için zaman ayırmaz. Sunulan sistem türlerini bilmez ve size neden birinin diğerinden daha pahalı olduğunu bile söyleyemez. Muhtemelen dışarı çıkıp birilerinin size yardımcı olabileceğini umarak bir sonraki mağazaya gidersiniz.

Şimdi iki senaryoya bakalım, hangi kişi müşteri olacak ve neden? İlk kişi mutlu ayrılır ve aslında bir satın alma işlemi yapar, ancak ürünler, mağaza, fiyatlar, her şey tam olarak aynıdır; satış elemanı hariç.

Ve aralarındaki fark bir şeydir, iletişim.

Şimdi çevrimiçi işinize geri dönün. Her ne kadar normal olarak internette sözlü olarak iletişim kurmuyor olsak da (bu durum videonun yükselen popülaritesiyle değişiyor olsa da), iletişim kuruyoruz.

Potansiyel müşterilerimizle satış mektupları, makaleler, otomatik yanıtlayıcı mesajları ve hatta e-postalar gibi şeyler kullanıyoruz. Tüm bu iletişim türlerini profesyonel bir şekilde ele almazsanız, bu insanların sizinkine sahip olmasını gerçekten bekliyor musunuz? Elektronik mağaza örneğine geri dönün.

Buradaki en alt satırda, etkili iletişimin, her türlü gerçek geliri çevrimiçi yapmak için ESKİ EDİYOR. Nişin veya işinizin ne olduğu önemli değil, bunu etkili bir şekilde yapamazsanız, işinizin başarılı olmayacağı evrensel bir gerçektir.

Aşağıdaki alanlarda becerilerinizi geliştirmeniz kesinlikle şarttır:

– metin yazarlığı becerileri – makale yazma becerileri – posta विज्ञापनı yazma becerileri

ve aynı şekilde sizi doğrudan etkileyen diğer beceriler Müşterilerinizle iletişim kurun.

Eğer bu alanlarda kendinizi daha iyi hissetmek için zaman ayırmıyorsanız, masaya bir ton para harcıyorsunuz ve ayırma potansiyeliniz ciddi şekilde azalacak.