डिजिटल विपणन

İnternet Pazarlamasının Yeri

Teknolojideki bazı gelişmeler dünyayı tamamen değiştirdi ve iş ve iş süreçlerindeki insanlar için hayatı kolaylaştırdı. Bunların arasında "internet pazarlama" denen şey de dikkate değer. Özünde, bu faaliyet, alıcıların ve satıcıların, seyahat etme zorunluluğu olmaksızın görevlerini gerçekleştirmelerini sağlar. İnternet üzerinden ürün ve hizmet pazarlaması olarak tanımlanabilir. Faydaları arasında, bilgiyi dağıtmanın düşük maliyetini geniş bir izleyici kitlesine ve anında yanıt olarak avantajından söz edebiliriz.

İnternet pazarlamacılığının özellikleri

1) Tüm dünyayı ve insanları geniş dağınık coğrafi bölgelerden ayırır. birbirleriyle iş yapabilirler.

2) Ticari kuruluşlar, geleneksel विज्ञापन bütçesinin bir kısmı için büyük bir müşteriye ulaşabilirler ve bu nedenle daha ucuzdur.

3) Teşekkürler, ortamın doğası gereği, tüketiciler Tarama yaparken araştırma yapmak ve ürün ve hizmetleri kendi rahatlıklarına göre satın almak.

İnternet pazarlamacılığıyla ilişkili çeşitli etkileyici yönleri var ve bunlardan biri internet teknolojisinin yaratıcı ve teknik yönleri arasında bir bağlantı oluşturuyor. Tasarım, geliştirme, reklam ve satış aktivitelerinin bu kategoriye girmesi doğaldır. Yine, yöntemler arama motorları, görüntülü reklamcılık, e-posta pazarlaması ve satış ortaklığı gibi geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

İnternet pazarlamacılığı ile birlikte çalışabilecek birçok iş modeli artık mevcut. Bunlar arasında öne çıkan şey, malların doğrudan müşteriye veya iş yerlerine satıldığı e-ticarettir. İkincisi, bir kuruluşun satışlarını siteden elde ederek değer yarattığı kurşun bazlı web siteleri. Bunun yanı sıra, bireyin özel ihtiyaçlarına veya internet pazarlaması için bir kampanya başlatan işletmelere dayanan birkaç başka model de bulunmaktadır.

İnternet pazarlamacılığı, "Off Line Marketing" den farklıdır

İnternet pazarlamasının farklı biçimleri vardır. geleneksel veya satıh pazarlaması diyoruz.

a) Müşteri, internet üzerinden pazarlama mesajlarının kişisel olarak ulaştığı net sonuçlarla kendi başlarına tarar. Örneğin, kullanıcılar belirli ürün veya hizmetler için reklamları belirli anahtar kelimeler yardımıyla bulurlar. Bu, bire-bire-çok yaklaşımdır.

b) Bir çevrimiçi pazarlama kampanyasında, kampanyanın hemen hemen tüm yönlerini ölçmek ve test etmek mümkündür. Hedef kitleye daha çekici gelen mesajları veya teklifleri tanımlamak mümkündür. Burada, reklamverenler banner gösterimi başına veya fare veya eylem başına tıklama veya etkili sonuç başına ödeme yapar. Bu özellik "ölçülebilirlik" sağlar.

c) İnternet pazarlamacılığında, kullanıcılar kendi seçtikleri ürünleri kendi başlarına faaliyetlerine göre erişirken, geleneksel çevrimdışı pazarlamacılar pazarlarını yaş grubuna, cinsiyete, coğrafyaya ve genel kriterlere göre hedefler.

d) İnternet pazarlamacılığına bağlı tüm girişimler kullanıcıların mesaja tıklanmalarını, bir web sitesine gitmelerini ve belirli bir hedefe yönelik eylem gerçekleştirmelerini gerektirir. Dolayısıyla, reklam kampanyalarının sonuçları bir kez takip edilmekte ve ölçülmektedir. Bunun aksine, geleneksel pazarlamada, gerçek okuyucuyu ve hatta bir reklamın gerçek etkisini ölçmek son derece zordur.

İnternet pazarlamacılığının gelişmekte olan ülkelerde bile son 3-4 yılda önemli ölçüde büyüdüğüne şüphe yoktur. Asya Birleşik Krallık ve Avrupa’da, kişisel bilgisayarların, dizüstü bilgisayarların ve cep telefonlarındaki internet olanaklarının yaygınlığı sayesinde neredeyse bir rutin haline geldi. Bugün, her

Mobil profesyonel, hareket halindeyken, dünyayla bağlantıda kalma ihtiyacına sahiptir. İnternet pazarlamasının faydalarını cep telefonundan kolayca kullanabilir. Ayrıca şirket ile e-posta yoluyla da iletişim kurabilir. Günümüzde kullanıcıların cep telefonlarını e-postalara ücretsiz olarak erişmelerine izin veren çeşitli seçenekler mevcut. Gmail, e-posta @ mobile vb.

gibi ücretsiz mobil e-posta servisleri aracılığıyla kolayca bir e-posta gönderebilirsiniz. Bu nedenle, internet pazarlamasının eğilimi büyük olasılıkla her iki reklam ajansları ve müşterileri.