एसईओ

Kötü Geri Bağlantıları Keşfetmek ve İzlemek

Gönderen rjonesx.

Kötü backlinkleri belirlemek, daha iyi takım setleri, daha büyük bağlantı endeksleri ve artan bilgi birikimi ile son birkaç yıl içinde daha kolay oldu, ancak endüstrideki birçok kişi için hala kaba bir şekilde uygulandı. İdeal senaryo, bağlantı profiliniz üzerinde profesyonel bir gözetleme yapmak ve her bağlantıyı birebir endişeler için bir araya getirerek, çok pahalı (ve açıkça, aşırı) olan birçok web yöneticisi için olacaktır.

Mozilla Explorer, Anahtar Kelime Gezgini Listelerinin ve son olarak Bağlantı Listelerinin gücünü birleştirmek için Link Explorer ve Excel'i (bunu kolayca Google E-Tablolar ile yapabilmenize rağmen) kullanarak basit bir yöntemle yürüyeceğim. kapsamlı bir bağlantı denetimi yapmak.

Temel bilgiler

Bir bağlantının "kötü" olup olmadığının belirlenmesinde ve potansiyel olarak kaldırılmasının gerekli olduğu birkaç bileşen vardır. Nihayetinde, bağlantının riskliliğini ölçebilmeliyiz (Google'ın bağlantıyı manipülatif olarak nasıl işaretlemesi ve ne kadarının değer bağlantısına ne kadar bağımlı olduğumuz). Bu puanı belirlemek için SEO’ların kullandığı üç yaygın etkene değinelim:

Güven metrikleri:

Endüstrimizde, backlink'lere dikkat çekmeye yardımcı olacak bir miktar metrik var. En çok akla gelen ikisi, Moz Spam Skoru ve Majestic Güven Akışı (veya daha iyisi, Akım Akışı ve Güven Akışı arasındaki farktır). Bu iki puan aslında oldukça farklı çalışır. Moz'ın Spam Skoru, bir alanın belirli site özelliklerine göre yasaklanması veya cezalandırılma olasılığını öngörür. Majestic Güven Akışı, bir alanın veya sayfanın, ona işaret eden bağlantıların kalitesine dayanan güvenilirliğini belirler. Oldukça farklı hesaplanırken amaç, web yöneticilerinin hangi sitelerin güvenilir olduğunu ve hangilerinin bulunmadığını belirlemelerine yardımcı olmaktır. Ancak, bunlar iyi bir başlangıç ​​noktası olsa da, bir bağlantının iyi ya da kötü olup olmadığına dair net bir resim vermek için tek başına yeterli değildir.

Metin manipulasyonu:

Bir SEO'nun öğrendiği ilk şeylerden biri, değerli çapa metni kullanmanın sıralamanızı artırmanıza yardımcı olmasıdır. Öğrenecekleri en son şey, değerli çapa metni kullanmanın bir ceza getirebileceğidir. Bunun nedeni oldukça açık: bir webmaster size kalbin iyiliği dışında değerli bir çapa metin vereceği olasılığı çok nadir, bu yüzden aşırı optimizasyon bir boğaz başparmak gibi yapışıyor. Peki, çapa metin manipülasyonunu nasıl ölçebiliriz? Eğer metinleri kendi gözlerimizle incelersek, bu oldukça sezgisel gibi gözüküyor, ancak bağlantıları daha iyi yargılayabilmemiz için otomatik, ölçekli bir şekilde yapmanın daha iyi bir yolu var.

Düşük otorite:

Son olarak, düşük otorite linkleri – özellikle de alana dayanarak daha yüksek otorite beklediğiniz zaman – ilgili. İyi bir bağlantı, bir sitede dahili olarak iyi bağlantılı bir sayfadan gelmelidir. Alan Yetkilendirmesi ile Sayfa Yetkilisi arasındaki fark çok yüksekse, bu bir sorun olabilir. Bu güçlü bir sinyal değil ama bakmaya değer bir şey. Bu, özellikle spam olan yorum spam'i veya forum profili spam'i gibi belirli spam türlerinde barizdir.

Dolayısıyla, kötü bir backlink profilinin bu çeşitli özelliklerini dikkate alarak hızlı bir backlink analizini nasıl bir araya getirebileceğimize bir bakalım. Bu eğiticiyle birlikte takip etmek isterseniz, başka bir sekmede Link Explorer'a atlayın:

Bağlantı Gezgini ile takip edin

Adım 1: Backlink verilerini alın

İlk ve en kolay adım, Backlink verilerinizi Link Explorer'ın büyük backlink dizininden almaktır. Endeksimizde yaklaşık 30 trilyon bağlantı ile, endişelenmeniz gereken kötü geri dönüşlerin çoğunu bulacağımızdan emin olabilirsiniz. Başlamak için, Bağlantı Gezgini> Gelen Bağlantılar bölümünü ziyaret edin ve analiz etmek istediğiniz alanı veya sayfayı girin.

 Kötü Backlinkler Nasıl Bulunur?

Nofollow bağlantıları ile ilgilenmediğimiz için, "takip" filtresini ayarlamak isteyeceksiniz, böylece yalnızca takip edilen bağlantıları dışa aktarıyoruz. Ayrıca silinmiş bağlantılarla da ilgilenmiyoruz, bu yüzden Bağlantı Durumunu "Etkin" olarak ayarlayabiliriz.

 Kötü Backlinkler Nasıl Bulunur?

Bu filtreleri belirledikten sonra, "Dışa Aktar" düğmesine basın. Birkaç seçeneğin olacak. Sitenizde 1000'den az geri bağlantı varsa, devam edin ve hemen indirmeyi seçin. Bununla birlikte, bağlantı profiliniz daha büyükse, en büyük ayarı seçin ve karşıdan yüklemenin hazırlanması için sabırlı olun. Bu arada projenin diğer adımlarına devam edebiliriz, ancak kötü bağlantıları kaçırmak istemezsiniz, yani hepsini dışa aktarmanız gerekir.

Bir çok SEO bu noktada duracak. Standart ihracatta PA, DA ve Spam Puanı dahilinde, kötü bağlantılar bulma konusunda iyi bir iş çıkartabilirsiniz. Bağlantı Gezgini, sizin için tüm bu kutudan çıktı. Fakat burada bizim amacımız için, bir adım daha ileri gitmeyeceğiz ve "metin yeterliliği" yaptık. Bu büyük bağlantı profilleri için özellikle değerlidir.

2. Adım: Bağlantı metni alın

Yeni Bağlantı Gezgini'nden bağlantı metni almak son derece basittir. Sadece Bağlantı Gezgini> Bağlantı Metni'ni ziyaret edin ve Dışa Aktar düğmesine basın. Burada ekstra filtre gerekmeyecek.

 Kötü Backlinkler Nasıl Bulunur?

3. Adım: Bağlantı metni değerini ölçün

Burada, işlenmekte olduğu anlaşılan bağlantı metni bulmak için Moz Anahtar Kelime Oluşturucu'nun Anahtar Kelime Listelerinden yararlanabileceğimiz hızlı bir hiledir. Öncelikle, bağlantı metni olarak URL'ler gibi kesinlikle ilgili olmayacağımız bilinen yabancı çapa metnini kaldırmak istiyoruz. Bu adım tamamen gerekli değil, ancak Moz Keyword Explorer'da size bazı krediler kazandıracak, bu yüzden buna değer olabilir.

 Kötü Backlinkler Nasıl Bulunur

Olağan dışı çapa metnini kaldırdıktan sonra, bağlantı metinlerimizi Anahtar Kelime Gezgini için yeni bir anahtar kelime listesine kopyalayıp yapıştıracağız.

 Kötü Backlinkler Nasıl Bulunur?

Bağlantı metnini Anahtar Kelime Gezgini'ne yerleştirerek, bağlantı metnini arama hacmine göre sıralayabiliriz. Anchor metnin yüksek bir arama hacmine sahip olması çok yaygın değildir, ancak web yöneticileri arama sonuçlarını manipüle etmeye çalışırken genellikle anchor metninde sıralamak istedikleri anahtar kelimeyi kullanırlar. Böylece, çapa metninin arama hacmini manipüle edilmiş çapa metni için bir proxy olarak kullanabiliriz. Aslında, Mozam'a katılmadan önce Remove'em ile çalışırken, çapa metin manipülasyonunun bağlantı cezalarındaki en önemli faktör olduğunu keşfettik.

4. Adım: Birleştirme, filtreleme, sıralama ve model

Şimdi, ilgili geri bağlantılar listesini almak için verileri (geri bağlantılar ve anahtar kelime listesi dışa aktarımı) birleştireceğiz. Backlink dışa aktarma ile başlayalım. Excel'de açacağız ve daha sonra çift etki alanı çapa metin çiftlerini kaldıracağız.

Uzun bir URL listesinden alan adlarını çıkarmak için hızlı bir numara göstererek başlayacağım. İlk sütuntaki URL'leri listesini Excel'de son sütuna kopyaladım ve ardından Veri> Metni Sütunlara> Sınırlandırılmış> Diğer> /. Bu, URL'lerin, bölü çizgisinin oluştuğu her yerde farklı sütunlara bölünmesine neden olacak ve 4. yeni sütunu yalnızca alan adları olarak bırakacaktır.

 Kötü Backlinkler Nasıl Bulunur?

Bu adımı tamamladıktan sonra, yinelenen alan adı bağlantı metin çiftlerini kaldıracağız. Kendimizi, her bir alandaki bir bağlantıya sınırlamayacağımıza dikkat edin; bu, birçok SEO'nun yaptığı şeydir. Bu bir hata olur, çünkü sitede farklı çapa metinleri ile ilgili birden fazla bağlantı olabilir.

 Kötü Backlinkler Nasıl Bulunur?

Veri> Kopyaları Kaldır'ı seçtikten sonra, Çapa Metni sütunu ve Etki Alanı sütunu seçiyorum. Çoğaltılanlar kaldırıldı, şimdi iyi ya da kötü olarak yargılamak istediğimiz bağlantılarla kalıyoruz. Yine de bir şeye ihtiyacımız var. Anahtar Kelime Gezgini'nden aldığımız arama hacmi verilerini birleştirmemiz gerekiyor. Anahtar Kelime Gezgini'nde bağlantı metni oluşturduğunuz anahtar kelime listesindeki dışa aktarma düğmesine basın:

 Kötü Backlinkler Nasıl Bulunur?

Dışa aktarma işlemini açın ve verileri daha önce oluşturduğunuz ve filtrelediğiniz geri bağlantı sayfalarının yanında Excel'de ikinci bir sayfaya kopyalayıp yapıştırın. Bu durumda, iki sayfayı "Ham Veri" ve "Çapa Metin Verileri" olarak adlandırdım:

 Kötü Backlinkler Nasıl Bulunur?

Ardından, her bağlantıdaki bağlantı metni için arama hacmine sahip bir sütun oluşturmak için backlinks e-tablosunda VLOOKUP yapmak istersiniz. Kullandığım VLOOKUP formülü ekran görüntüsünü aldım, ancak sayfaların adlarına ve oluşturduğunuz tam sütunlara bağlı olarak biraz farklı görünecek.

 Excel formülü: = IF (ISNA (VLOOKUP (C2, 'Anchor Text Data'! $ A $ 1: $ I $ 402,3, FALSE)), 0, VLOOKUP (C2, 'Anchor Text Data'! $ 1: $ I $ 402,3, FALSE))

= IF (ISNA (VLOOKUP (C2, 'Anchor Text Data'! $ A $ 1: $ I $ 402,3, FALSE)), 0, VLOOKUP (C2, 'Anchor Text Data '1 $: $ ı $ 402,3, YANLIŞ))

Biraz karmaşık görünüyor, ancak bu N / A sonuçlarını 0 ile değiştirmek için eşzamanlı olarak iki VLOOKUP kullanıyorum çünkü N / A'nın gösterdiği her yerde 0'ı manuel olarak koyabilirsiniz.

Şimdi eğlence bölümünün zamanı geldi: modelleme. Öncelikle, az önce oluşturduğunuz birim sütununa göre sıralama yapmanızı öneririz. Böylece, en çok ilgili çapa metnini görebilirsiniz. Yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler olduklarından, "zil sesi" veya "mücevher" gibi otomatik metinlerin bağlantılarını otomatik olarak listenin en üstüne taşıyorlar.

 Kötü Geri Bağlantı Bulma

İkincisi, bağlantının kalitesini, bağlantı metninin riskini ve Spam Puanını dikkate alan bir formülle yeni bir sütun oluşturacağız:

 Excel formülü: = D11 + (F11-E11) + (LOG (G11 + 1) * 10) + (LOG (O11 + 1) * 10)

= D11 + (F11-E11) + (GÜNCEL (G11) 1) * 10) + (LOG (O11 + 1) * 10)

Bu formülü çabucak çözelim:

  • D11: Bu sadece İstenmeyen Posta Puanı
  • (F11-E11): Bu, Alan Yetkilendirmesi Sayfa Yetkisi hariç. (Bu biraz tartışılabilir – bazı insanlar sadece 100-E11'i seçmeyi tercih edebilir)
  • (Günlük (G11 + 1) * 10): Bu çapa metin bağlantısının kaç kez gerçekleştiğini dönüştürme yönteminin bir fantezi şeklidir. denklemimiz için tutarlı sayı. Logu () almadan, burada yüksek bir sayıya sahip olmak diğer sinyallerin üstesinden gelebilir.
  • (Log (O11 + 1) * 10): Bu, arama hacmini denklemimiz için tutarlı bir sayıya dönüştürmenin süslü bir yoludur. Log () 'ı almadan, yüksek bir arama hacmine sahip olmak başka sinyallerin de üstesinden gelebilir.

Bu denklemi çalıştırıp yeni bir sütun oluşturduktan sonra, "Riskli" olarak sıralayabiliriz ve en çok ilgilendiğimiz bağlantıları bulabiliriz. .

 Kötü Backlinkler Nasıl Bulunur?

Gördüğünüz gibi, yorum spam ve ücretli link örnekleri listenin en üstünde yer aldığından, formül, riskli çapa metni olan düşük kaliteli, spam içerikli linklere daha yüksek bir değer veriyor. Ama bekle, dahası var!

5. Adım: Bir Bağlantı Listesi Oluşturun

Bağlantı Gezgini, analiz yaptıktan sonra sizi askıda bırakmıyor. Amacımız sadece analiz etmek değil, SEO yapmanıza yardımcı olmaktır. Bir sonraki adım, yeni bir Bağlantı Listesi başlatmaktır.

Bağlantı Listesi özelliği, belirli linklerin canlı olup olmadığını izlemenizi sağlar. Bu spamer bağlantılarından bazılarını denemek ve kaldırmak için bir kampanya başlatırsanız, bir Bağlantı Listesi oluşturabilir ve bu bağlantıların durumunu izlemek için kullanabilirsiniz. Adını ekleyerek, etki alanınızı ekleyerek ve sonra ilgili bağlantıları kopyalayıp yapıştırarak yeni bir liste oluşturun.

 Kötü Backlinkler Nasıl Bulunur?

Artık kötü bağlantıları kaldırmak için erişiminizi yaptığınız gibi Link Listesini izleyebilirsiniz. Bağlantı Listesi, bağlantının kaldırılıp kaldırılmadığı dahil olmak üzere tüm metrikleri izleyecektir.

 Kötü Backlinkler Nasıl Bulunur?

तार

Sadece Spam Skoru ve PA'ya bakarak ya da çapa metni yeterliliğini göz önünde bulundurarak derin bir dalış yaparak, bir çılgın backlink denetimi yapmak isteyip istemediğinizi, Link Explorer + Anahtar Kelime Gezgini ve Bağlantı Listeleri mümkün kılar. Büyük ölçüde geliştirilmiş backlink endeksiyle, ihtiyacınız olan verilerin parmaklarınızın ucunda olduğunu ve Excel'de aşağı-ve-kirli olmanız gerekiyorsa, daha derin bir analiz yapmak için kolayca dışa aktarılabileceğinden emin olabilirsiniz.

Spam bağlantılarınızı bulun!

İyi şanslar kötü backlinkler!

Moz ekibi tarafından ortaya konan SEO haberleri, ipuçları ve rad linklerinin en on on sıcak parçasında sizi güncelleyen bir aylık mailer Moz Top 10 için kayıt olun. Kendini özel sindirim eşyalarının bir parçası olarak düşün ve avlanmak için zamanın yok ama okumak istiyorum!