डिजिटल विपणन

Müşterilerinizi Anlamak için Demografiyi Kullanma

Müşterilerinizin kim olduğunu ve nereden geldiğini biliyor musunuz? Size yardımcı olabilecek bilgilerin mevcut olduğunu biliyor muydunuz? Günümüzün rekabetçi iş ortamında demografik özellikler, işletmelerin müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek ve işletmelerin satışlarını fazlasıyla arttırmak için müşterilerinin sosyoekonomik geçmişlerini anlamalarına yardımcı olan çok yaygın bir araçtır.

Kanada'da en sık kullanılan demografik bilgi kaynağı Kanada Sayımından gelmektedir. Bu veritabanı her beş yılda bir zorunlu hanehalkı anketleri yoluyla İstatistik Kanada tarafından toplanmaktadır. Her Kanadalı hanedeki kişilerden toplanan demografik bilgilerin türü, sadece birkaçını belirtmek için yaş, medeni durum, etnik köken, konuşulan diller, gelir, eğitim durumu, konut durumu ve mesleği içerir. Bu demografik bilgileri kullanarak, işletmeler, müşterilerinin sosyoekonomik yapısına dayalı olarak tüketici faaliyetlerindeki kalıpları belirlemeye başlayabilir.

Demografik bilgilerin kullanıldığı birçok uygulama var. Müşterilerinin nerede olduğunu bilmeyen yeni bir satıcı olduğunuzu varsayalım, ancak ürün veya hizmetinizi satın alma olasılığı yüksek tüketici türünü biliyorsunuz. Demografik özellikleri kullanarak, tipik tüketici türünüzle daha iyi eşleşen daha yüksek bir kişi konsantrasyonuna sahip alanları bulabilirsiniz.

Demografik araştırmayı kullanmak için bir başka harika uygulama, mevcut perakende satış noktalarında, özellikle de en yüksek ve en düşük performans düzeyine sahip olan uygulamalardır. Bulunduğunuz yerden basit bir mesafe yarıçapı tamponu veya sürüş süresi kullanarak, o alandaki kişilerin demografik bileşimini toplarsınız. Bu bilgileri satış performansınıza birleştirerek, daha yüksek satışlar elde etmenize yardımcı olan temel demografik özellikleri belirlemeye başlayabilirsiniz. Bunu bir adım daha ileriye taşımak için, müşterilerinizden posta kodu gibi birtakım adres bilgileri edinebilmeniz durumunda, müşterilerinizin yaşadığı belirli alanların demografik bilgilerini toplayabilir ve daha doğru bir demografi gerçekleştirebilirsiniz. müşterilerinizin kim olduğunun daha iyi anlaşılması.

Bunlar, müşterilerinizi anlamada demografinin kullanımına ilişkin birkaç uygulama örneğidir. Rekabette kalmak için müşterilerinizi ve nerede olduklarını gerçekten bilmeniz gerekir. Akılda tutulması gereken son bir düşünce … Demografik araştırma kullanmıyorsanız, rekabetiniz muhtemelen olabilir ve onların tozlarında kalmış olabilirsiniz.