यूनिक्स / लिनक्स

Nagios Log Monitoring – Unix'teki Log Dosyalarını Etkin Bir Şekilde İzleme

Nagios Günlük Dosyası İzleme: Nagios kullanarak günlük dosyalarını izlemek, diğer izleme uygulamalarında olduğu kadar zor olabilir. Bununla birlikte, Nagios'ta, bir günlük izleme komut dosyası veya belirli bir günlük dosyasını izlemesini istediğiniz şekilde izleyebilen bir aracınız olduğunda, Nagios'a geri kalanı işlemek için güvenebilirsiniz. Bu çok yönlülük türü, Nagios'u orada en popüler ve kullanıcı dostu izleme uygulamalarından biri yapan şeydir. Herhangi bir şeyi etkin bir şekilde izlemek için kullanılabilir. Şahsen ben onu seviyorum. Eşitliği yok!

Benim adım Jacob Bowman ve Nagios Monitoring uzmanı olarak görev yapıyorum. İşyerimde günlük dosyalarını izlemek için aldığım istek sayısı göz önüne alındığında, günlük dosyalarının izlenmesinin çok önemli olduğunu farkettim. BT departmanları, uygulama veya sistem sorunlarının zamanında yakalanmasını sağlamak için UNIX günlük dosyalarını izlemeye devam etmektedir. Sorunlar bilindiğinde, plansız kesintilerden tamamen kaçınılabilir.

Fakat çoğu kişi tarafından sıkça sorulan ortak soru, bir günlük dosyasını etkili bir şekilde izleyebilecek hangi izleme uygulamasının mevcut olduğu? Bu sorunun en sade cevabı YOK! Var olan günlük izleme uygulamaları çok fazla yapılandırma gerektiriyor ve bu da onları dikkate almaya değer kılıyor.

Günlük izleme komut satırında takılabilir argümanlara izin vermeli (ayrı yapılandırma dosyalarında yerine) ve çok kolay olmalıdır. ortalama UNIX kullanıcısının anlaması ve kullanması için. Çoğu günlük izleme aracı bu şekilde değildir. Genellikle karmaşıktırlar ve aşina olmak için zaman harcarlar (kurulum kurulumlarının sonsuz sayfalarını okuyarak). Kanımca, bu kaçınılması gereken ve kaçınılması gereken gereksiz bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Yine, verimli olması için, bir programı düzenlemek için başka bir yere gitmeye gerek kalmadan doğrudan komut satırından çalıştırabilmeliyim olduğuna inanıyorum. config dosyalar.

Bu nedenle, en iyi çözüm, çoğu durumda, özel ihtiyaçlarınız için bir günlük izleme aracı yazmak veya UNIX ortamınız için önceden yazılmış olan bir günlük izleme programını indirmektir.

Bu günlük izleme aracını kullanmaya başladığınızda Nagios'a istediğiniz zaman çalışmasını sağlayabilirsiniz ve Nagios düzenli aralıklarla atılmasını planlayacaktır. Belirlenen aralıklarla çalıştırdıktan sonra, Nagios, izlemesini istediğin konuları / kalıpları / dizeleri bulursa, uyarmasını ve kime göndermelerini istediğini bildirir.

Ama sonra merak edersin, ne tür [log659]

Üretim günlük dosyalarınızı izlemek için elde etmeniz gereken günlük izleme programı aşağıdaki kadar basit olmalı fakat yine de çok yönlü kalmalıdır:

Örnek: logrobot / var / log / messages 60 'hata' 'panik' 5 10 -dokuz

Çıktı: 2 — 1380 — 352 — ATWF — (Mar / 1) – (16:15) – – (Mar / 1) – (17:15:00)

Açıklama:

"-foundn" seçeneği, "hata" ve "panik" dizeleri için / var / log / mesajları arar. Bulduktan sonra, 0 (Tamam), 1 (UYARI) veya 2 (KRİTİK) için iptal olur. Bu komutu her çalıştırdığınızda, yukarıdaki Çıktıdakilere benzer bir satırlık istatistik raporu sağlayacaktır. Alanlar "—" ile sınırlandırılmıştır.

1. alan 2 = bu demektir ki, bu kritiktir.

2. alan 1380 = günlükte en son belirttiğiniz dizelerden bu yana saniye sayısıdır. [19659002] 3. alan 352 = son 60 dakika içerisinde kütükte "hata" ve "panik" dizgisinde 352 tane vardı.

4. alan ATWF = Şimdilik bu konuda endişelenmeyin. İlgisiz.

5. ve 6. alan, = Günlük dosyası (Mar / 1) – (16:15) ila (Mar / 1) – (17:15:00) arasında arandı. Ve o zaman diliminden toplanan verilerden 352 "hata" ve "panik" oluşumu bulundu.

Eğer gerçekten tüm 352 olaylarını görmek istiyorsanız, aşağıdaki komutu çalıştırabilir ve "-show" seçeneğini geçebilirsiniz. logrobot aracına. Bu, günlükte belirttiğiniz dizeleri içeren ve son 60 dakika içinde günlüğe yazılan tüm eşleşen satırları ekrana çıkarır.

Örnek: logrobot / var / log / messages 60 'error' 'panic' 5 -show

"-show" komutu, belirlediğiniz son 60 dakikalık zaman dilimi içinde "error" ve "panic" dizgilerini içeren günlük dosyasında bulduğu tüm satırları ekrana gönderir. Elbette, parametrelerinizi her zaman özel gereksinimlerinize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Bu Nagios Log İzleme aracıyla (logrobot), ünlü izleme uygulamalarının büyük performans göstermesine yaklaşamayacağı büyüsünü gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki gibi bir günlük izleme komut dosyası veya aracı yazıyor veya indiriyorsanız, Nagios veya CRON'un düzenli olarak çalıştırmasını sağlayabilirsiniz; bu, önemli sunucularınızın günlüğe kaydedilen tüm etkinliklerinde kuşbakışı görünümünüzü korumanızı sağlar. [19659002] Düzenli olarak çalıştırmak için Nagios'u kullanmak zorunda mısın? Kesinlikle hayır. Ne istersen kullanabilirsin.