डिजिटल विपणन

Öğretmenler ve Öğrenciler İçin Dijital Mikroskop Seçme

Teknoloji son zamanlarda eğitimin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Farklı laboratuvar deneyleri üzerinde çalışan dijital mikroskopların ortaya çıkışı ile her zamankinden daha kolay hale gelmiştir. Dijital mikroskoplar daha önce sadece bilim adamları tarafından araştırma amaçlı kullanılmıştır. Ancak, bu teknoloji eğitim sisteminde de etkili bir şekilde uygulanmaktadır. Bu teknolojinin öğrencilere tanıtılmasından önce, öğretmenlerin dijital mikroskopların kullanımından da haberdar olmaları zorunludur. Bu, öğretmenlerin kavramdan gerçek uygulamaya geçmesine olanak tanıyan düzgün bir eğitim akışını garanti eder.

Örneğin, öğrencilerin görselleştirememesi durumunda hücre çoğalmasını veya bitki büyümesini açıklamak hiç bir işe yaramamaktadır. Öğretmen kavramı daha iyi açıklamak için bir diyagram çizse de, aslında bir fenomeni incelemek çok daha kalıcı bir etkiye sahiptir. Öğrenciler bir konunun yeni fikirlerini ve yönlerini bilmek konusunda çok isteklidirler. Ancak, derslerin teknik kelimelerin uzun ve sıkıcı bir söylemi olması gerekmez. Dijital mikroskop öğrenmesi gibi enstrümanlarla, öğrencilerin öğretilmekte olan konsepti hemen görebileceği daha etkileşimli hale geldi. Örneğin, kaya ya da kum yapılarını öğretirken, öğretmen resmi bilgisayar monitöründe ya da projektöre bağlayarak görüntüleri gösterebilir. Bu, tüm sınıfın öğretilen şeyi gerçekten görmesini sağlar, böylece konuyu toplam olarak kavrama kabiliyetini arttırır.

Dijital mikroskopun sınıf uygulaması için mümkün olduğunca yararlı olmasını sağlamak için çeşitli faktörler göz önünde bulundurulmalıdır:

Büyütme: Büyütme seviyesi ve esnekliği önemlidir. 10x ile 200x arasında değişen büyütme, incelenen nesnenin, bir kaya örneğinin veya bir hücrenin yapısının açık bir görünümünü sağlar.

Karar: Çözünürlük bir başka büyük faktördür. Görüntüler büyük bir bilgisayar monitöründe veya bir veri projektörü aracılığıyla görüntülenecekse, yüksek çözünürlük önemlidir ve bu nedenle görüntü kalitesi öğrencileri rahatsız etmez. 1280×1024 çözünürlük önerilir.

Esneklik: Dijital bir mikroskop dayanıklı ve esnek olmalıdır. Elde tutulan dijital mikroskop son derece kullanışlıdır çünkü taşınan örnek yerine örneklere taşınabilir. Öğrencilerin toprağı ve kayaç örneklerini araştırmacı bir şekilde keşfetmelerini sağlar. Ayrıca öğrencilerin gözeneklerden sızmasını teneffüs etmek için kollarına veya ellerine karşı kapsamaya basmalarını da sağlar. Bu, geleneksel bir mikroskop ile kolayca (hiç değilse) gözlemlenemez.

Fiyat: Eğitimde maliyet etkinliği kritiktir. 200 mikronun altında bir kalite el dijital mikroskop tutulabilir.

Yazılım: Eğitim kullanımı için tasarlanmış yazılım da bir zorunluluktur. Yazılım, öğrencilerin daha büyük ayrıntıları görmeye yakınlaştırmalarına izin vermeli, öğrencilerin zaman aralıklı videoların yanı sıra fotoğraf ve normal videolar çekmelerine izin vermeli ve öğrencilerin örneklerini ölçmelerine izin vermelidir. Yakalanan görüntüler daha sonra laboratuvar raporu ile yazdırılabilir ve iliştirilebilir ya da bir PowerPoint sunumunda kullanılabilir.

Öğrenciler gerçek uygulama yanında öğretildiğinde teoriye daha açıklar. Örneğin, öğrenciler bir böceğin yaşam döngüsünü gerçekten görselleştiremeyebilirler, çünkü gerçekte hiç görmedikleri için. Bazı dijital mikroskoplar, uygulamayı daha kolay hale getirmek için bir eğitim setinin parçası olarak paketlenmiştir. SmartScope bir güce dört aşamada yumurta, tırtıl, pupa ve güve yaşam döngüsünü gösteren bir Life Cycle numune kiti ile paketlenebilir. Bu, öğrencilerin temel aşamaları anlamalarını sağlamanın çok iyi bir yoludur. Öğretmen, bunların diğer böceklerden benzer veya farklı olduğunu nasıl açıklayabileceğidir.

Dijital mikroskop, öğretmenleri ve öğrencileri gerçekten güçlendirmiştir. Öğretmenler şimdi farklı kavramları gerçek dünyayla kolayca ilişkilendirirken açıklamak için iki kez donatılmıştır. Bu teknolojinin okul düzeyinde uygulanması, eğitime sadece eğitim olmaktan çok, araştırmaya dayalı bir yaklaşım kazandırdı.