एसईओ

Okula dönüş ve diğer satış etkinlikleri sırasında büyük bir yatırım getirisi için SEO nasıl kullanılır?

Birçoğumuz yaz aylarında daha uzun tatiller ve güneş ışığının tadını çıkarırken, büyük perakendeciler sıcak ayları yılın en büyük satış etkinliklerine hazırlanmak için harcarlar. Aslında, pek çok perakendeci, önümüzdeki sonbahar aylarında yıllık karlarının yüzde 50'sinden fazlasını tek bir satış olayından rapor edecekler.

2016 yılında, Alibaba'daki Singles Day, 24 saatte 17,8 milyar dolara ulaştı ve bu rakam 25.3 milyar dolara yükseldi. 2017:

Amerika Birleşik Devletleri'nde Black Friday ve Cyber ​​Monday 2016 satışları 6.79 milyar dolara ulaştı:

Bu olaylar, köşede olan İşçi Bayramı satışları ile başlıyor. tatil alışveriş sezonu.

Saniyeler içinde satılan çevrimiçi ürünler ve rekabetçi fiyat savaşları fazlasıyla yükseliyor, perakendeciler meraklı alışveriş yapanlara hazırlanmak için yaz aylarını kullanıyor.

Perakendeciler kampanyalara, reklamlara, marjlara ve kampanyalara odaklanıyorlar. envanter, bir arama motoru optimizasyonu uzmanı (SEO) bir müşterinin alt hattına yardımcı olmak için ne yapabilir? Bu özel satış etkinlikleri için diğer perakendecilere kıyasla nasıl rekabet avantajı yaratıyoruz?

Başlamak için SEO stratejiniz iki ana temadan oluşmalıdır: takım iletişimi ve klasik SEO taktikleri (içerik ve bağlantılar).

bazen harici) takım iletişimi

Söyledikler doğrudur – ilk kuş solucanı alır! Erken hazırlanın ve satış başarısında rol alan tüm ekiplerle tanışın. Daha sonra, şu adımları uygulayın:

 1. Şirketin hangi ürünleri veya ürün kategorilerini zorlamak istediğini planlayın (genellikle kahraman ürünleri olarak adlandırılır) ve onları iş dünyasına yönlendirmek için ön plana yerleştirin. SEO stratejisi bu önemli sürücüleri desteklemelidir.
 2. Pazarlama ve halkla ilişkiler (PR) ekipleriyle mesajlaşmalarını ve satış için web sitesini nasıl kullanacaklarını anlamalarını sağlamak için buluşun.

Ürün planlaması tamamlandığında ve ekipler bir kez daha Yerinde olmak için, aşağıdaki amaçlarla takıma meydan okumanızı tavsiye ederim:

 • Kampanyalar için bir zamanlama planı oluşturun.
 • Yeni web sayfaları oluşturmaya veya mevcut sayfaları kullanmanıza gerek olup olmadığına karar verin.
 • İhtiyacınız olup olmadığına karar verin. / vanity URL'leri istiyorum.
 • Harici bir bağlantı stratejisi geliştirin.
 • Sitenin çeşitli dokunmatik noktalarından ve ürünlerinden kahraman ürünlerine kadar müşteri yolculuğunu yazınız.

Araştırma yapın

strateji, her şey, hedef kitlenizin ürünlerinizle ve satış etkinliğiyle ilgili olarak aradığı şeylere geri geliyor. Karar vermenize yardımcı olmak için geçmiş verileri kullanın, ancak mevcut eğilimlere de göz atın.

Sitenizin geçmiş yıldaki satış etkinliklerinden önce, sırasında ve sonrasında analiz ve eğilimlerini gözden geçirin. Bu soruların yanıtlarını arayın:

 • Trafik ne zaman başladı?
 • Müşterileriniz sitenizden ne zaman geçti?
 • Hangi içerik müşterileri belirli sayfalara yönlendirdi?
 • Hangi kampanyalar işe yaradı? Hangisi yoktu? Neden?
 • Her bir trafik kanalından sitenize yapılan yatırım getirisi (ROI) ve ortalama sipariş değeri neydi?
 • Organik arama hangi rolü oynadı?

Google Arama Trendleri'nden yararlanın ve uygun hedef anahtar kelimeleri araştırın. Bazı terimler uygun olmayabilir veya düşündüğünüz kadar yardımcı olamaz.

“Ne zaman” yapılması gerektiğini düşünün ve sağlam anahtar kelimeler arayın. Black Friday içeriğini gerçek gün veya hatta birkaç gün önce yayınlamak, satışları teşvik edemez veya “Kara Cuma” terimi için arama sonuçlarında daha alakalı olmaya yardımcı olabilir.

Ayima'da (şirketim) Araştırma, tüketicilerin Ekim ayı ortasında Siyah Cuma ile ilgili sorguları aramaya başladığını gösteriyor. İçeriğiniz o zamana göre dizine eklenmemiş ve sıralanmadıysa, muhtemelen erken arama yapanlarla etkinliğinize yardımcı olma fırsatını kaçırmış olursunuz.

Şu anda ürünleriniz ve kategorilerinizle alakalı anahtar kelimeler için şu sıralar olduğunuz yeri not edin. Mevcut sonuçlar istenen trafiği sürmezse, ancak bu öğeler için yapılan aramaların yüksek olacağını biliyorsanız, bu sayfalarda hemen çalışmaya başlayın. Bu, özellikle popüler hediyelik eşyalar için geçerlidir (video oyunları, kişisel elektronikler, küçük mutfak aletleri ve tüm kategorilerden aksesuarlar).

Aşağıdaki grafik, anahtar ürünler ve kategoriler için bu yıllık satış etkinliklerinin etrafındaki mevsimselliği vurgulamaya yardımcı olur.

Ağustos sonunda “dizüstü bilgisayarlar” için baştaki artış, okula dönüş dönemi için yapılan aramaları temsil ediyor. Siyah Cuma için dizüstü bilgisayarlara daha fazla ilgi gösteren büyük ikincil çiviler (daha büyük bir anlaşma algısı).

İlk uzun zirve Kara Cuma'yı temsil ediyor ve ikinci zirve de Noel haftasını temsil ediyor. “Michael Kors'un izlediği saatler” in zaman içinde daha az popüler hale geldiğini görebiliyorsunuz, ancak markanın momentumu yeni bir ürün olan “Michael Kors Smartwatch” ı seçiyor. Bu pazar payını geri alıyor ve 2018'de daha cazip bir kahraman ürün haline getiriyor.

Teknik SEO'ya genel bakış

Arama motoru taraması ve dizine ekleme işlemini artırmak için taktikleri uygulamak yıl boyu süren bir çaba. Ancak, bu zamanlarda web sitesinde daha fazla eliniz varsa, başka bir takım planının çevrimiçi pazar payınızı olumsuz etkilememesini sağlamanız gerekir.

Ekiplerin organize olmasına yardımcı olmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Bir zaman çizelgesi çizin Satış etkinliği öncesinde, sırasında ve sonrasında da dahil olmak üzere site değişiklikleri için.
 • SEO ekibinin herhangi bir olumsuz etkiyi ya da kaçırılan fırsatları azaltmak için önerilen değişiklikleri hızlı bir şekilde gözden geçirip imzalamasını sağlayın.

değişiklikler biliniyor, araştırma tamamlandı ve kullanıcı deneyimi haritalandı, etkinliğe göre benzersiz içerik eklemek çok önemli.

Etkinliğe özel içerik

Yıllık etkinliklerle, yaratılması mantıklı değil her yıl yeni bir açılış sayfası. Bunun yerine, yıl boyunca yaşayacak bir satış açılış sayfası oluşturun ve satışa uygun şekilde güncelleyin.

Örneğin, 2018 etkinliği sona erdiğinde, sayfayı güncelleyebilir ve 2019 için heyecan yaratmaya başlayabilirsiniz. [19659002] “Black Friday fırsatları” gibi geniş terimler için sıralama yapan perakendeciler, Black Friday açılış sayfalarını sitelerine ayırdı. İşte 2018 için gösterilen Best Buy'tan bir örnek:

Satış açılış sayfasındaki içerik, satış tarihinden önce, satış sırasında ve sonrasında sunulmalıdır. Aşağıdakileri de ekleyerek, sitenizdeki yaklaşan etkinlik için arama yapanları heyecanlandırabilirsiniz:

 • Geçen yıl yapmış olabileceğiniz fırsatlar.
 • Yaklaşan satışların tanıtımları.
 • Satış sırasında nasıl alışveriş yapılacağı hakkında SSS. [19659011] Bülten kayıt bilgileri
 • Sosyal medya düğmeleri.
 • Geri sayım saati.

Ürünler ve kategoriler için içerik

Daha önce de belirttiğim gibi, ürün veya kategori sayfalarınızın geçerli sıralaması az ise İstenirse, yaz aylarında bu ürün sayfalarında bir atlama başlangıcı almak, tüm ürün kataloğunuzu tatillerden hemen önce ele almaktan daha kolay olacaktır. İyi bir örnek, tatiller üzerinde kesinlikle sıcak bir ürün olacak olan Instant Pot olabilir. Bu ürünü istediklerini bilen arama yapanlar, doğrudan arama yaparak "Anlık Pot" için sıralama yaparlar ve başarınız için sadece "Kara Cuma" yı değil.

Önemli web sayfalarınızı optimize etmeye yardımcı olmak için bu iki önemli soruyu ele alın. :

 • Siteniz, diğer perakende web sitelerinde görünen ürünlerle aynı üretici içeriğine sahip mi? Eğer öyleyse, bu, çoğaltma nedenleriyle sıralamalar için sorunlu olabilir. Önemli ürün kategorileriniz için, web sayfalarınızda görünen yararlı ve benzersiz içeriğin miktarını artırın. Bu, arama tarayıcılarının yeni içeriği gözden geçirmesine ve sayfalarınızı daha üst sıralara yerleştirmesine olanak tanır.
 • Ürün sayfalarında müşteri yorumları ve şema işaretlemesini uygulamayı düşünün.

İç ve dış bağlantı

Bağlantı kurma teknikleri SEO ve trafik kampanyaları. Bağlantı kampanyalarıyla çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Her zaman dahili ve harici bağlantılarınızın denetimi ile yeni bir bağlantı kampanyası başlatın. Bu size çalışmak için bir temel oluşturacaktır.
 • Güçlü bir dahili navigasyon yolu geliştirin. Bu, yeni ve mevcut web sayfalarına bağlantı eşitliği akışında yardımcı olur ve sitenizdeki dahili sayfalara ziyaretçi yönlendirmeye yardımcı olur.
 • Geri dönme konusunda, PR ve pazarlama ekipleriniz diğer şirketlerle bağlantı kurmaya yardımcı olur. çabalar. Materyallerini, iletinin en değerli ve uygun sayfalarına bağlandığından emin olmak için gözden geçirin. Bir perakendecinin yalnızca satış sitesinin ana sayfasına bağlantı veren ve etkinlikle ilgili hiçbir bilgi içermeyen satış etkinliği için bir basın bülteni yayınlayan çok fazla fırsat sitesi gördüm. Bunu, son kullanıcı için daha iyi bir deneyim haline getirin ve onlara özel bir satış açılış sayfası sunma fırsatını tanıyın.

Sitenize çok sayıda iş yüklediniz ve başarılı bir satış etkinliği istiyorsunuz. Şimdi, analitiğinizi gözden geçirme ve bir sonraki büyük satış için fayda sağlayacak ayrıntılı bir rapor hazırlama zamanı.

Satış etkinliği tamamlandığında

Etkinlik sonrası süreçte aşağıdaki adımları uygulamak istersiniz:

 • Satış sayfası içeriğinizi ve meta etiketlerinizi bir sonraki büyük etkinliği veya yılı yansıtacak şekilde hemen güncelleyin.
 • Açılış sayfasını canlı tutun (HTTP durum kodu 200) ve yıl boyunca sayfalara bağlantıları sürdürün.

I Gelecek yıl yeniden kullanmak isterseniz açılış sayfasını kaldırmamanızı öneririz, çünkü çok sayıda kaliteli backlink işaret edebilir. Durum buysa, ana sayfanıza bağlantı hakkının akışını sağlamak için açılış sayfasından bağlantıyı tekrar ana sitenize ekleyin.

Kapatmak için

Yukarıdaki adımları işinize ve satışlarınıza uygun hale getirin. olaylar. Bu önerilerin iki büyük SEO projesini tamamladığınızı varsaydığını unutmayın: E-ticaret siteniz güvenlidir (HTTPS) ve arama motoru dostu bir mobil siteniz var. Eğer değilse, ilk önce bu iki öğeyi ele almanız gerekir, çünkü bunlar sizin başarınız için kritik önemde olacaktır.


Bu makalede dile getirilen görüşler konuk yazarın ve Arama Motoru Arazi’inin değil. Personel yazarları burada listelenmiştir.


लेखक के बारे में

Karen, Ayima Kanada'nın SEO Direktörüdür. 14 yılı aşkın dijital deneyimiyle, şirketlerin online pazar payını genişleterek, boşlukları köprüleyerek ve çok kanallı bir stratejinin ilişkilerini geliştirerek. Kuzey Amerika ve uluslararası çaptaki tüm endüstriler için büyük ve küçük müşteriler üzerinde çalışırken, e-ticaret konusuna yaklaşımı, site verilerini görselleştirerek ve analizlerle uğraşırken, benzersiz ve kârlı stratejiler geliştirmeye yardımcı oldu. Kendisi hem SEM hem de SEO konusundaki bilgilerini gelecek nesillerimize aktarması için birkaç Kanada üniversitesine bir etkinlik konuşmacısı ve konuk öğretmeni olarak getirildi. Birkaç yıl önce, Best Buy Canada'nın e-ticaret ekibine daha sonra şirket içi SEO departmanını geliştirmek için katıldı. Bugün, global bir dijital ajans için çalışan Karen, e-ticaret sitesi stratejilerini yönetiyor ve hem iç ekipleri hem de müşterileri çevrimiçi olarak başarılı bir şekilde rekabet halinde eğitiyor. Dijital endüstrisine olan uzun süredir devam eden tutkusu, asla geri çevrilmemiş bir taş bırakmadığını garantiliyor. Her ayrıntı açıklanır ve analiz edilir – bazı insanların rahatsızlığına ve büyük takdirine!