डिजिटल विपणन

Pazarlama ve Reklam Maliyetleri

Pazarlama ve reklamcılık birbiriyle ilişkili işletmelerdir. Pazarlama, bir ürünün satışını içerirken, tanıtımda reklamcılık çok önemli bir rol oynamaktadır. Bugün herhangi bir işte en önemli faktörlerden ikisi. Dolayısıyla, talepleri muazzam bir şekilde artmaktadır. Büyük şirketler, ürünlerini satmak için çeşitli pazarlama ve विज्ञापन firmalarını işe alırlar. Bir pazarlama ve reklamcılık firmasını işe alan herhangi bir şirket için birincil şart, aynı zamanda dikkate değer bir bütçedir.

Tüm şirketler, iş dünyasının genişlemesi için pazarlama ve reklamcılığa büyük ölçüde bağlıdır, ancak bu özellikle markalı şirketler için geçerlidir. Aşırı fiyatlarının ardındaki temel neden, taşıdıkları farklı pazarlama ve reklam maliyetleridir. Bu maliyetler genellikle televizyon, basılı, doğrudan etkinlik pazarlama kampanyaları ve büyük pazarlama ve reklam personeli ile ilgili sözleşmeleri ile ilgili diğer harcamalar yoluyla reklam içerir. Bunlar kuruluşun pazarlama ve reklam maliyetlerini oluşturur. Tek fark, büyük şirketlerin, ürünlerinin veya işlerinin çok pahalı ve kaliteli bir şekilde pazarlanmasını ve reklamını kullanmayı tercih etmeleridir. Onlar tarafından seçilen bu pahalı pazarlama ve reklamcılık büyük bir maliyete mal olur ve bu onların ürünlerinin fiyatına yansır.

Zaman zaman piyasa tamamen doymuş ve çok fazla satış yok. Bu zamanlarda bazı şirketler mevcut diğer seçenekleri kullanarak pazarlama ve reklam maliyetlerini ortadan kaldırır. Örneğin, potansiyel müşterileri ile temas kurarak pazarlama ve reklam maliyetleri o dönemde sıfırdır.

Pazarlama ve reklamcılık sayesinde, kamu ile firma arasında doğrudan bir bağlantı kurulmaktadır. Bu, televizyon, radyo veya gazeteler aracılığıyla elde edilir. Bu nedenle, herhangi bir iş organizasyonu için pazarlama ve reklâm gereklidir ve bu nedenle, reklamların şirket maliyetlerini ve şirketin finansal potansiyelini göz önünde bulundurarak sistematik bir şekilde planlanan maliyetler planlanmalıdır.