एसईओ

Proaktif olun ve olumsuz bir SEO kampanyası nasıl önlenir – Bölüm 3

Önceki makalelerde, neyin negatif bir SEO olmadığını ve negatif SEO tarafından gerçekten vurulup vurulmadığını nasıl belirleyeceğimizi ele aldık. Yolun temelleri ile, şimdi web sitenizi güvenli SEO (arama motoru optimizasyonu) kampanyalarından nasıl koruyabileceğinize bakmanın zamanı geldi.

Başlamak için, bazı kötü haberlerim var: Var olmak gibi bir şey yok. hackproof.

Ve negatif bir SEO-proof olma diye bir şey yok!

Yapmanız gereken tek şey, saldırı vektörlerini azaltarak kurban olma olasılığını azaltmak için harekete geçmektir. Bu şekilde, zarar vermek isteyen herkes daha sofistike olmalı ve ortalama bir web sitesine karşı daha büyük bir çaba göstermelidir.

Negatif SEO serimizin bu taksitinde, SEO'yu üç alana ayıracağız: içerik, bağlantılar ve kullanıcı sinyalleri ve sitenizin genel olarak olumsuz SEO kurbanı olmaktan, her biri, korumaya odaklanmak.

İçerik ve altyapı

Hosting. Ev sahibiniz sizi rahatsız etmemek için neler yapabilir? Aslında biraz. Bir kullanıcı sinyali vektörü olarak barındırmayı da dahil olmak üzere tartıştım, ancak bu özel öneriyle oynayacağınız önemli bir faktör daha var: şöhret.

Bu makaledeki tüm sorunların% 100'üne hitap edecekseniz yine de paylaşılan bir ortamda olursunuz. Kötü amaçlı yazılım dağıtmak için işaretlenen veya e-posta spam saptama hizmetleri tarafından engellenen veya Google'ın el ile bağlantı eylemlerine tabi olan bir düzine başka etki alanıyla IP, kötü bir zamandasınız.

En azından, İlgilendiğiniz bir alan için özel bir IP'ye sahip olduğunuzdan ve ideal olarak siteyi kendi özel sunucusuna sahip olduğunuzdan emin olmak için

Bir barındırma sunucusunu paylaşmamanın bir başka avantajı? Olumsuz SEO'yu çalıştırmaya çalışan herkesin daha az saldırı vektörü olur. Sahipleri, aynı ana bilgisayardaki daha az güvenlikli bir etki alanıyla barındırma işlemine erişemedikleri için daha güvenli olmanızı sağlar.

CMS değerlendirmeleri. Tüm içerik yönetim sistemleri (CMS) eşit değildir. Bazıları, tek bir sayfa oluşturmaya çalıştığınızda otomatik olarak normal, arşiv ve ayrı görüntü sayfaları otomatik olarak ortaya çıkarır. Bazıları, spam'lere açık bir davetiye olan yayınlarda dofollow yorumlarına otomatik olarak izin verir.

Dünyanın web sitelerinin çoğunluğunun WordPress'te çalıştığı, yorumların devre dışı bırakıldığı, etiket sayfalarına noindex eklendiğinde, yazar arşiv sayfalarının ve kategori sayfalarının benim için anlamlı olduğu bildirildi. . Bazıları aynı fikirde değil, ancak odak noktam sadece yüksek değerli sayfaları dizine koyup sıralamaya çalışıyor, etiketleme, arşivleme ve kategori sayfalarını nadiren temizleyen bir engel.

Belirli içerik yönetim sistemleriyle, uygun kuralların kullanılmasının sağlanması önemlidir. Yinelenen içeriğin sayfalandırma ve diğer sorgu dizisi saçmalıklarından dolayı dizine alınmasını engellemek.

Robots.txt. Çift kenarlı bir kılıç olarak robots.txt manipülasyonunu buldum. Bu, bir alanın tamamının bozulmasına yol açabilecek bir hata bulmakta yaygın olmadığı için değil, aynı zamanda tarama kuralları çok katı olduğunda ne olduğu yüzünden de yaygındır.

İstenmeyen bir cümle içeren bir sayfanın sıralanması mümkündür. URL dizesi, Google’ın bir alanın doğal yönetimine ve URL’de kullanılan anahtar kelimelere nasıl davrandığını açıkladı. Örneğin:

exampledomain.com/directory/ undesirablekeywordphrase

Robot.txt kuralları Google’ın sayfayı gerçekten taramasını engellediğinden, Google’ın sayfanın “iyi” olabileceğine güvenmesi gerekir. ”(Ya da hiç yoktur) ve sonra (genellikle) onu sıralar.

Bu, büyük medya sitelerini diğer endüstrilerdekinden daha fazla rahatsız etme eğilimindedir. Geri kalanımızın en büyük risk azaltmalarından biri, arama sayfalarının taranmasını ve dizine eklenmesini engelleme şeklinde gerçekleşiyor. Hangi CMS'yi kullandığınızı bilmeden, aşağıdakileri seçip seçebileceğiniz bazı genel tavsiyeler:

Disallow: / search /

Disallow: / *? S =

Disallow: / *? Q =

Uygun robots.txt kurulumu, yalnızca düşük kaliteli sayfaları dizinden korumak için değildir. Tarama bütçenizin ince ayarını yapmak için, arama motorlarına önizleme sayfalarını taramamaları da önemlidir. Bu, tarama botlarının bir örümcek tuzağına yakalanmak için zaman kaybetmemesini sağlar. Bunu WordPress'te yapmak oldukça kolaydır, çünkü bunlar şu sayfalar için tipik yapılardır:

Disallow: * & preview =

Disallow: *? P =

Disallow: * & p =

Kazıma. Hayır, kendinizi korumaya yönelik bir araç olarak kazıma konusunda bir tavır almanızı önermeyeceğim; tam tersi. Görüntülerinizi ve yazılarınızı izinsiz olarak web'de başka bir yerde kullanılmadığından emin olmak için bir içerik koruma hizmetinin kullanılmasında proaktif olmanız gerekir.

Google, orijinal kaynağın hangi siteyi oluşturduğunu belirlemede daha iyi olsa da, hâlâ Yetkili alanların parazitik ev sahibi olarak kullanılmasıyla ilgili sorunlar.

Bir saldırgan, bir hedef etki alanını sürekli olarak kendi site haritalarında koklayarak hedeflemeye çalışır. Saldırgan, içeriğinizi zorladığınız saniye içinde parazitli bir ana bilgisayara yüklediğiniz yeni içeriği yayınlayacaktır.

Bu içerik hırsızlarını bulmak için Copyscape veya Plagium gibi bir hizmet kullanın. İçeriğinizi çalmakta başarılı olursa, barındırma şirketiyle iletişim kurmak veya bir DMCA siparişi vermeniz gerekebilir.

Kötü bağlantılar

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) üzerinden giden bağlantılar. Yukarıdaki CMS bölümünde belirtildiği gibi, istismar edildiğinden açık yorum hayranı değilim. Ancak diğer UGC kaynakları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sitenizde üyelerin etkileşimde bulunabileceği bir topluluk / forum bölümü eklerseniz, dört şeyden birini yapmanızı öneririm:

  • Tüm harici bağlantılara nofollow öznitelikleri uygula.
  • Tüm harici linkler giden link hakkaniyetini ortadan kaldırmak için dahili bir sayfadan yönlendirilir.
  • Noindex tüm threadlar.
  • Tüm harici linkleri yönlendirin.

Enjekte edilen linkler. Bu, proaktif olmak için daha zor bir konu çünkü tanım olarak gerçekten reaktif oluyorsunuz. Bununla birlikte, sitenizde bulunan dış linkler için Google Arama Konsolu'nu sık sık izlememeniz gerekir.

Sitenizde enjekte edilen giden bağlantıları kontrol etmenin başka bir yöntemi de, birden çok kullanıcı aracısıyla tutarlı bir taramayı içerir. Google’ın değil, herhangi bir bağlantı veya içeriğin bulunup bulunmadığını belirlemek için değil. Bu, temel olarak, enjekte edilen sorunları azaltmaya çalışmak için tersine mühendislik gizleme yazılımı tarafından ele alınmaktadır.

Bunu yapmak için, ya elle veya bir kullanıcı aracısı geçiş eklentisi kullanarak Googlebot'u taklit etmek için tarayıcı aracınızı Chrome veya Firefox'ta ayarlayın. Sitenizdeki sayfaları hem Googlebot hem de normal bir kullanıcı olarak görüntüleyecekseniz, belirli bağlantıların yalnızca Googlebot tarafından görülebilir olup olmadığını, enjekte edilen bağlantıları etkin bir şekilde reddettiğini görsel olarak belirleyebilirsiniz.

Gelen bağlantılar. Kendi dışındaki sitelerden gelen bağlantılar, kendi iç bağlantılarınızdan daha çok sizin sorunlarınız olabilir. Niye ya? Çünkü başkalarının yaptıklarını kontrol edemezsiniz.

Kendinizi kötü gelen bağlantılardan korumak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

  • Çok fazla bağlantıya sahip olun. Mümkün olduğunca çok sayıda kaliteli gelen bağlantı elde etmek için çalışın ve kaliteli bağlantıların toplam bağlantı sayınızın yüksek bir yüzdesini oluşturun. Bunun ses tonu verdiğini biliyorum, ancak doğruysa, en iyi içeriği üretmeye odaklanmış durumdaysanız, sürekli olarak iyi bağlantılar kazanacaksınız. Sadece birkaç iyi bağlantınız varsa ve size doğru negatif SEO uygulayan birisi, size birkaç yüz bin kötü bağlantı göstermeye karar verirse, Google neredeyse kesinlikle size olumsuz davranacaktır. Daha ekonomik olmayan bu saldırıyı kalite bağlantılarınızı arttırarak yapabilirsiniz, daha iyi.
  • Çapa metninizi izleyin. Seyahat etmenin kolay tek bir filtresi de sabit metnin genişletilmesidir. Bu nedenle, harika bağlantılar çektiğinizde bile sınırlı sayıda çapa metin ifadelerine güvenmemenizden emin olun. Çapa metninizi çok yoğunlaşmaya başladıktan sonra görüyorsanız, negatif bir SEO saldırısının diğer belirtilerini arayın. Aynı cümle çapalarının çoğuna işaret etmek, olumsuz bir kampanya başlatmanın daha kolay ve ucuz yollarından biri.
  • Disavow. Reddetme aracını beğenmediğimi söyleyerek kayda geçtim, çünkü Google’da suçlu olana kadar kanıtlanmış masum bir ortamın göstergesi olduğunu düşünüyorum. Ancak mevcut olduğundan, risk puanlama çözümünüze dayanarak proaktif olarak reddetmek istersiniz. Unutmayın, sadece denizaşırı sahte pornolar ve adreslemeniz gereken kumar bağlantıları değil, aynı zamanda herhangi bir nüanslı saldırının parçası gibi görünenler de var.

Kullanıcı sinyalleri

Sadece birkaç faktör var. Burada oynayın ve ne yazık ki, bunlardan biri hakkında yapabileceğiniz pek bir şey yok.

Metrikler. Tıklama oranı (TO), sitede geçirilen süre ve hemen çıkma metrikleri sürekli olarak Google tarafından daha güvenilir sinyaller olarak katlanıyor. Başlangıçtaki istatistiklerinizi Google Search Console'da ve Google Analytics'te bilmek önemlidir çünkü bir sonucu tıklatmak ve bir saniye sonra geri dönmek için bir botnet ve birkaç bin mikro çalışanın işe alınması kolaydır.

Mikro çalışanlar da bir öneride bulunabilirler. Ziyaret ettikleri alan kaliteli bir site değildi. Yapmanızın gerçekten ümit edebileceği şey, tuhaf eğilimleri fark edip telafi etmeye çalışmak; Açık bir botnetse, sunucu veya içerik dağıtım ağı (CDN) düzeyinde engelleyin. Eğer bir grup teşvikli kullanıcı ise, ancak, gerçekten de, tüm bunları yapabilmeniz, tatmin edici bir deneyim sağlamayı ve fakir metrikleri dengeleyeceğini bildiğiniz trafiği elde etmeyi amaçlayarak, gelen bağlantılarınızdaki gibi durumla başa çıkmaktır. [19659002] Hız. Potansiyel olarak yavaş bir sitenin kullanılmasını önlemek için, bunu titrek bir kurulumda barındırmayın. Mümkünse, kendinizi DDoS (d hizmet ağı) saldırılarına karşı korumak için bir CDN kullanmayı düşünün ve kullanıcı datagramı protokolü gibi sıfırıncı sorunları önlemek için sunucu ortamınızın güncel olduğundan emin olun ( UDP) amplifikasyonu, Slowloris ve diğer ataklar.

Bunun ötesinde, herhangi bir kullanılmayan CMS eklentisini kaldırarak, görüntülerin sunucu seviyesinde satır içi bağlanmasını kilitleyerek bir kişinin bant genişliğinden herhangi bir şekilde sülük alabilmesini isteyeceksiniz. ve uygun önbelleğe alma.

Kötü amaçlı yazılım. Kullanıcı yazılımı olarak kötü amaçlı yazılım mı? Kesinlikle, bunun daha fazla içerik sorunu olduğunu iddia edebilirsiniz. Hiçbir şey, enjekte edilen bazı JavaScript'ler tarafından bir dolandırıcılık sitesine otomatik olarak yönlendirilmek gibi kötü bir deneyime katkıda bulunmaz. Bu tür durumları önlemek için, kötü amaçlı yazılım aramak ve kaldırmak için sitenizin sunucusunda düzenli olarak bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısı çalıştırmak sağlıklıdır.

Sorunları ne kadar çabuk bulabilirseniz o kadar iyidir. Neyse ki, bilinen kötü amaçlı yazılım sorunlarını ele alırken Google oldukça bağışlayıcıdır, ancak hepsini kaçırmaz ve kötü kullanıcı verilerini kaçırdıklarında normal kullanım olarak görür.

Kapatmak için

Tüm dinamikleri kapatmak mümkün değildir. Burada düşündüğümüze inanıyorum, negatif SEO'nun kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız, sitenizi nasıl kontrol edeceğinizi ve koruyacağınıza dair sağlam bir genel bakış.

Bu serinin gelecek ay makalesinde, devam eden bir negatif SEO saldırısının ortasında olduğunuzu görmek için.


Negatif SEO dizileri

Bölüm 1 – Ne negatif bir SEI var ve değil

Part 2 – Negatif SEO tarafından vurulduktan sonra nasıl belirlenir


Bu makalede dile getirilen görüşler, konuk yazarın ve Arama Motoru Arazi’nin değil. Personel yazarları burada listelenmiştir.


लेखक के बारे में

1997'den beri arama endüstrisine dahil olan, binlerce pazarlama alanını ve müşterisini yöneterek, çevrimiçi pazarlamanın birçok yönüne yer vermek için yeterince şanslı oldum. Şu anda, butik arama ajansı Dijital Heretix ve Etkileyici pazarlama platformu Intellifluence CEO'su Müdürü.