एसईओ

Rapor: Google, Safari’de varsayılan arama motoru olarak kalmak için Apple’ı 9 milyar dolar ödeyecek

Wall Street firması Goldman Sachs, Google'ın Safari tarayıcısı için varsayılan arama motoru olarak kalması için Google’ın 9 milyar dolar ödeyeceğini tahmin etti (Business Insider aracılığıyla, kayıt reqd). Raporda, rakamın gelecek yıl için 3 milyar dolar artarak 12 milyar dolar olabileceği tahmin ediliyor.

Dört yılda 1 milyar dolardan 9 milyar dolara çıktı. 2014 yılında, Oracle'ın Google'a karşı telif hakkı davalarındaki mahkeme belgeleri, “Apple'ın 2014'teki rakibinden 1 milyar dolar aldığını” öne sürdü. Wall Street firmaları, o sırada sayıları 1 ila $ 1.3 milyar arasında tahmin ediyordu.

Ama 2017 üçüncü parti Tahminler, Google’ın Apple’a 3 milyar dolar ödediği rakamı koymuştu. Trafik veya sorgu hacmine göre düz bir ücret olup olmadığı veya sözleşmenin bir parçası olarak Safari tarafından oluşturulan विज्ञापन gelirinde gelir payının olup olmadığı konusunda belirsizlik ve anlaşmazlık var.

Safari ikinci en büyük tarayıcı. Global olarak, Safari, Google’ın Chrome’undan sonra en büyük ikinci pazar payına sahiptir (yüzde 59,7'ye karşılık yüzde 14,5). ABD'de Safari, İnternet trafiğinin yüzde 31'ini Chrome’un yüzde 49'una aktarıyor.

Haziran 2013'te Apple, Bing için varsayılan arama motorunu yaptı, ancak iPhone'daki Safari tarayıcısı için değil. Google, Bing'i 2017'de Siri'nin web arama sonuçlarının kaynağı olarak değiştirdi.

Wall Street analistleri, Apple'ın hizmet gelirlerinin büyümesinden çok memnun kaldı. Bu durum, geçen yıldan bu yana yüzde 31 artışla 3.3,5 milyar dolar olarak bildirildi. Google’ın Apple’a yaptığı ödemeler bu “hizmetler” kategorisine girecekti.

Neden önemli? Safari'nin iki numaralı tarayıcı olduğundan (iPhone nedeniyle), Google'ın varsayılan olarak devam etmesi, arama devinin mobil arama hakimiyetini hem erişim hem de reklam tıklama hacminde tutmaya yardımcı olur.


Yazar Hakkında [19659009] Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan Editör. Dijital medya ve gerçek dünya tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmekle ilgili kişisel bir blog, Screenwerk yazıyor. Aynı zamanda Yerel Arama Derneği için Strateji ve Analizler VP'sidir. Onu Twitter'da takip edin veya Google + 'da bulun.