एसईओ

Reklam Yazarları ve Metin Yazarlığı – Anahtar Türleri

Bir metin yazarı kullanmayı düşünürseniz (veya biri haline geldiyseniz), birden fazla türde yazı yazısının ve birden fazla türde metin yazıcısının olduğunu fark etmek önemlidir.

Farklı yazı projeleri farklı beceriler gerektirir ve yazarlar farklı becerilerini, ya ayrı ayrı ya da iş deneyiminin doğal sonucu olarak geliştirirler. Yani şartlar & # 39; ve & # 39; metin yazarı & # 39 ;, basit bir şekilde, aslında bir dizi uzmanlık ve kapasiteleri kapsar. Bu gönderi, en yaygın yazım ve metin yazarları türlerini listeler.

Bu metin yazarlığı öğrencilerinin bir kısmının paralel iş başlıklarına / açıklamalarına sahip olduğunu ve diğerlerinin yapmadığını unutmayın. Örneğin, SEO yazarı & # 39; şimdi tanınan bir iş unvanıdır, hiç kimsenin kendilerini 'uzun soluklu bir metin yazarı olarak tanımladığını duymadım & # 39; Ayrıca, bu etiketlerden bazılarının esnek olduğunun farkında olun; metin yazarlığı içinde farklı bölümler olsa da, başlıklar benim ima ettiğim gibi her zaman çok net değildir ve insanlar bu terimleri farklı şekillerde kullanabilirler.

Serbest metin yazarı

Herhangi bir ortamdaki serbest metin yazarı bilekleri, genellikle tek bir tüccar veya tek kişilik bir şirket olarak çalışan müşteriler için dir.

İşletmeler ve kuruluşlar çok çeşitli şeylere ihtiyaç duyarlar: web siteleri, broşürler, vaka çalışmaları, ürün açıklamaları, kullanım kılavuzları, basın bültenleri, sunumlar, dahili belgeler ve daha fazlası. Birçoğu yazılan yazıyı almak için sadece iç kaynak kullanacak olsa da, birçoğu onlara yardımcı olmak için serbest bir metin yazarına yöneliyor.

Serbest metin yazarlığı genellikle geçici, iş başı bazında yönetilir, ancak bazı müşteriler anlaşma düzenlemelerine karşı grev yaparlar veya uzun süreli sözleşmeler düzenlerler. Tipik olarak, serbest çalışan bir fiyat veya teklif sağlar, iş yapar, geri bildirime yanıt olarak kopyayı gözden geçirir ve faturalarını onayına sunar.

Serbest metin yazarlığı genellikle 'geniş ancak sığ & # 39; metin yazarlığı becerileri. Örneğin, bir kurumsal web sitesi yazarken, metin yazarı bilgi sayfaları için uzun kopya, yüksek profilli sayfalar için çırpınan satış kopyası ve haber sayfaları için gazetecilik kopyasını yazabilir. Aynı zamanda, bir şirket sloganı atar ve bazen bir ürün yelpazesi veya iki ismini verebilirler – bazı durumlarda, hatta sorulmadan bile, müşteriler bu şeylere bile ihtiyaç duyduklarını fark etmemiş olabilirler.

Birçok farklı müşteri için çalışmanın bir sonucu olarak, serbest metin yazarı aynı zamanda farklı iş sektörleri hakkında geniş bilgi birikimi ve bilgi birikimi geliştirmeyi ve yeni müşterileri ele geçirmelerini sağlıyor. gereksinimleri çok hızlı. Bu, eski serbest meslek sahiplerinin sürekli olarak daha genç meslektaşlarını geçebilecekleri bir alandır – tecrübe, numaralandırılamaz ve satın alınamaz.

Tersine, bazı serbest kaynaklar belirli bir endüstri veya sektör için – ilaç, yardım vb. Konularda yazılı olarak uzmanlaşırlar. Bunun nedeni, daha önce bu sektörde maaşlı bir pozisyona sahip olmaları olabilir. Bu kasıtlı bir seçim olabilir, ya da sadece ortaya çıkan işlerin ve yönlendirmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Serbest metin yazarı, pazarlama deneyimi çok az olan ya da hiç olmayan müşterileriyle doğrudan iş yaptığı için, aynı zamanda proje yönetimi, danışmanlık ve diplomaside bazı becerilere ihtiyaç duyuyorlar. İş bilgisi gibi, bu becerilerin kazanılması zaman alır.

Serbest metin yazarları bir dizi geçmişten geliyor. Bazıları yaşam tarzını değiştirmek isteyen eski ajansı yazarlar; bazıları pazarlama, gazetecilik veya yayıncılık gibi ilgili sektörlerde deneyime sahiptir; Bazıları sadece, serbest bırakmaya karar vermiş olan bir yazma yeteneğine sahip insanlar.

Ajans metni yazarı

Ajansın metin yazarları, grafik tasarım stüdyoları, tam hizmet pazarlama ajansları, dijital ajanslar, arama ajansları, PR ajansları ve ajanslar için sipariş vermek üzere metinler ürettikleri fotokopi ajansları için şirket içi olarak çalışırlar. Müşteriler Genellikle bir hesap işleyicisi veya belki bir tasarımcı tarafından bilgilendirilecekler ve müşterinin istediği her şeyi üretecekler. Bazı durumlarda, müşteriyle doğrudan ilgilenebilirler.

Serbest metin yazarları işlerinin somunları ve civataları üzerinde çok fazla zaman harcıyorlar – pazarlama, hesaplar, yeni iş – ajansın metin yazarı gün boyu toplu iş yazacak. Bazı yazarlar bunu tercih ederler, bunu gerçek meslek olarak görürler, diğerleri ise yaratıcı fikirlerin ve yüksek kaliteli içeriğin, baskının ve yönetimin baskısı altında, baskı yaratma baskısı hakkında endişelenebilir.

Özellikle de Londra'da veya başka bir medya merkezinde çalışmış olan ajans metin yazarları, genellikle kendi ülkelerinde etkileyici ulusal veya çok uluslu markaları sergileyebilecekler. Bununla birlikte, büyük şirketler bir dizi içerik türünü gerektirir ve ilgili projeler yüksek profilli pazarlama kampanyaları olmayabilir. Ayrıca, ajansın yazarı müşterilere ve projelerine bir plaka üzerinde verilirken, serbest meslek sahibi gerçek dünya şirketleri ile doğrudan kendi başına çıkıp yakın anlaşmalar yapmak zorunda. Muhtemelen, bu serbest çalışanlara ticari gerçekliklere daha iyi saygı gösterir.

Kurum içi metin yazarı

Kurum içi विज्ञापन yazarları, kendi pazarlama departmanlarına sahip ve bir yazar ya da yazarların tam zamanlı hizmetlerine ihtiyaç duyan büyük kuruluşlar tarafından istihdam edilmektedir.

Kurum içi metin yazarı, belli ki, sadece bir müşteri için çalışıyor, bu da farklı ürünleri satma ya da bir dizi medyada çalışma olanakları bakımından fırsatları kısıtlayabiliyor. Bununla birlikte, bir marka ses tonunu derinlemesine geliştirme fırsatına sahip olabilirler ve aynı zamanda bir müşterinin iç müşterileriyle yakın ilişki içinde olmaları da muhtemeldir. – kopyalarını kullanan ve gereksinimlere göre özetleyenler.

Reklam metin yazarlığı

Bu, çoğu insanın basın, televizyon ve diğer reklam biçimlerinin içeriğini yazdığı zaman, 'yazı yazarlığı' kelimesini duyduklarında düşündüğü yazı türüdür. Reklam metin yazarlığı, insanların yayın ortamından hatırladıkları unutulmaz kafaların, sloganların ve sloganların oluşturulmasını içerir – ancak aynı zamanda Pazar eklerinde veya yeraltı (metro) trenlerinde bazen görülen uzun kopya reklamların hazırlanmasını da içerir.

Logolar, herhangi bir reklam kampanyasının böylesine önemli bir parçası olduğundan, reklam metni yazıcısı bunları doğru bir şekilde geçirecek uzun bir zaman geçirir. Reklam sloganlarındaki kelimeler muhtemelen herhangi bir yerde bulunabilecek en yoğun zaman yazımıdır.

Kısa kopya çalışmasında, bir reklamda nihayet görünen gerçek kelimeler, merkezi fikirden daha az önemli olabilir. Bu yüzden reklam metin yazarları bazen yaratıcı kavramlar & # 39; veya & # 39; kopya alanları & # 39; (bir reklamın kapsayacağıyla ilgili kısa özetler) gerçek içeriği belirleyen ayrı görevler olarak.

Reklam, kelimelerin, resimlerin ve tasarımın çok yakın bir şekilde birlikte çalıştığı oldukça yoğun bir format olduğundan, reklam metin yazarı, hem sözel hem de görsel iletişimi kullanan fikirler geliştirmek için genellikle bir tasarımcı veya sanat yönetmeni ile birlikte çalışır.

En üst düzeyde çalışan reklam metin yazarlarının, baskı altında çok güçlü ve özgün fikirlerle ortaya çıkabilen yaratıcı, yan düşünceler olması gerekiyor. Reklam gıda zincirinin ilerleyen kısımlarında, metin yazarının çalışması biraz daha pragmatizme ve uzlaşmaya yol açabilir. Ancak, her kim için çalışıyorsa, reklam metin yazarlarının ürünleri satan fikir ve içerik sunabilmeleri gerekir.

Uzun süreli çalışma

Uzun kopya & # 39; Çok fazla kopya içeren herhangi bir reklama (veya başka bir ortama) işaret eder – ne olursa olsun bir çok & # 39; bağlamda demektir. Örneğin, uzun kopya satış mektubunun sadece bir sayfa yerine birkaç sayfa uzunluğunda olması gerekir; Uzun metrajlı bir basın reklamının, sadece bir taneden ziyade birkaç metin paragrafı olacaktır; uzun süreli bir web sitesinde, normal 100 veya 200 kelimelik web sayfalarından çok daha uzun makaleler (1000 kelime ve üstü) bulunabilir.

Uzun kopya metin yazarı & # 39; gibi bir şey yok. Uzun başlıklı çalışmayı, bir tüketici pazarlama sloganına dönüşen son derece yaratıcı, konsantre yazımlardan ayırmak için bu başlığı kullanıyorum – çünkü her biri için gerekli olan beceriler çok farklı.

Belirtildiği gibi, reklam metni yazarı muhtemelen tüm kampanya boyunca çalışabilecek, tutuklayan, orijinal ve unutulmaz üç kelimeli bir sloganla ortaya çıkan özgür bir yaratıcı ruhtur. Ancak, web sitesi, ambalaj kopyası, basın bültenleri ve diğer her şeyle ilgili olan tüm içeriği üretmek için doğru kişi olmayabilirler. Bunu yapmak, içeriği yapılandırmak ve planlamak, tekdüze bir ses tonu elde etmek ve yüksek bir dil standardını korumak – uzun kopya uzmanının temel yeteneklerini gerektirir.

Uzun metrajlı metin yazarı, daha az bir sanatçıdan daha az bir sanatçı. Yaratıcı zekânın zirvelerine sıçramak yerine, yaptıkları iş uzun süreli sözcükler üzerinden doğru kaliteyi sürdürmekle ilgilidir.

Yayıncılar için metin yazarlığı

Yayıncılar için reklam yazarlığı & # 39; Yayıncılar, metnini & # 39; reklam yazarları & # 39; ancak yazarları & # 39; veya gazeteciler & # 39; Bununla birlikte, birçok yazar, çevrimiçi ve çevrimdışı yayınlar için yazmak için gereken tüm becerilere sahiptir: gerçekleri araştırmak ve üçüncü bir tarafın belki de kâr için yayınladığı okunabilir düzene dönüştürmek.

Yayıncılar için yazı yazmak genellikle bir brifing için çalışıyor. Müşterinin belirli bir konuyla ilgili bir makaleye ya da kitaba ihtiyacı olacaktır ve bunu, sabit bir ücret ya da bir lisans karşılığında (kopya başına satılan ödeme) yazmanızı isteyecektir.

Ticari müşteriler için metin yazarlığı ve bir gazeteye yazılması arasındaki önemli farklardan biri, yayıncılarla ilgili ek yazım denetimi düzeyidir. Ticari bir müşteri, metin yazarlarının editoryal olarak doğru bir metin sunmasını beklerken (diğer bir deyişle, belgeyi yeniden belgelemek veya belgelemek için), muhabirler ve gazeteciler, işlerinin alt editörler tarafından titizlikle kontrol edildiği ve çoğu kez toptan yeniden yazılmalarını sağlamak için daha fazla akredite edilmişlerdir. Kopyayı çok daha hızlı bir şekilde, örneğin telefon üzerinden dikte ederek (& nbsp; kopyalarında & nbsp; telefon ederek) kopyalayabilirler. Bununla birlikte, içerik çevrimiçi olarak ilerledikçe, yayıncılar aynı zamanda yazarlarının doğruluğunu da yüklerken, aynı zamanda daha sonra her zaman aynı fikirde olabilecekleri şekilde, korunmasız içerik yayınlayarak şansa güveniyorlar. Sic transit gloria mundi .

Web sitesi yazışması

Web sitesi yazımı, sadece web siteleri için metin üretiyor. Bununla birlikte, web metin yazıcısının becerileri sadece kopyayı üretmekle bitmiyor. Siteyi yapılandırmaya, kullanıcının deneyimini planlamaya, ses tonunu ayarlamaya, kullanılabilirliği sağlamaya ve tasarım ve metinlerin birlikte çalışmasına katkıda bulunmaya dahil olma olasılığı yüksektir. Sonuç olarak, web metin yazarı web tasarımı ve kullanılabilirliği hakkında iyi bir çalışma bilgisine ve HTML, CSS ve SEO gibi ideal teknik yönlere ihtiyaç duyar (aşağıya bakınız).

Bazı yazarlar kendilerini uzman web yazarları olarak göstermelerine rağmen, bunların hepsi gerçekten ilgili becerilerde güçlü olduklarını ve çok fazla site yazmayı deneyimlediklerini söylemişlerdir. Metin yazarlığının temel becerisi, ilgili ortamdan bağımsız olarak aynıdır.

SEO copywriting

SEO copywriting iki amaç ile web metnin oluşturulması: okuyuculara çekici ve belirli sonuçlar için arama motorları tarafından listelenen sonuçlarda önem elde etmek.

SEO metin yazarlığı ve onun & # 39; Metin yazarlığı çok farklı. Bazıları bunu tamamen farklı bir disiplin olarak görürken, diğerleri, kullanıcılara yönelik güçlü, iyi yapılandırılmış bir kopya yazmanın, SEO'nun kendisinin halledilmesini sağlayacağını düşünüyor.

Kendi görüşüm ortada bir yerdedir. SEO kopyasının, kopyaların her bir parçasının yapması gereken her şeyi yapması gerekirken – okuyucularla etkileşimde bulunun, faydaları iletin, bilgileri açıklayın, harekete geçin – ayrıca arama motorları ile alaka düzeyini gösteren çok özel bir şekilde yazılmalıdır. Özellikle de, bu, kelime öbeği ve ifade açısından bazı ödünler gerektirebilir – örneğin, bir reklam yazarı olarak normalde eşanlamlı olarak kullanımı ihlal etmekten çok, tekrar tekrar anahtar kelime kullanarak.

SEO yazarları, bazı estetik ve bazı teknik becerilere, geniş bir yelpazeye ihtiyaç duyarlar. Okuyuculara hitap eden ve satışlar üreten makul derecede iyi bir web kopyası yazabilmeleri gerekir. Ancak SEO büyük ölçüde bir web sayfasının kodlanmış olduğu gibi, aynı zamanda içerik, içerik, web tasarım ve web geliştirme içine SEO copywriting tonları bir işlevi olduğu için. SEO metin yazarları, meta etiketleri, başlık düzeyleri, çapa metni, kelime-stemming ve anahtar kelime yoğunluğu gibi teknik konuları anlamak gerekir. Bu kavramlar bir reklam metin yazarı için tamamen kapalı bir kitap olabilir.

Online makale metin yazarlığı

Yüzünde, çevrimiçi makaleler yazmak, çevrimdışı medya için yazmayla aynı şeydir – kısa, bazen bir kelime sayısı vardır ve metin yazarı metni üretir. Ancak, bazı SEO stratejileri büyük miktarda konu üzerinde kopya oluşturulmasını gerektirdiğinden, makale sitelerinde yayınlanan veya arama eklemek için kullanılan kitlesel üretilen, nispeten düşük kaliteli makaleler ve web sayfaları için büyük bir pazar var. müşterilere yönelik samimi içerik & # 39; Siteler. Bazen, çevrimiçi basın bültenleri de arama profili oluşturmak için kullanılır ve bunlar da kalite yerine hız ve nicelikle göze çarpar.

Bu içerik talebini karşılamak için, & # 39; içerik fabrikaları & # 39; Copify ve Talep Stüdyoları gibi ortaya çıktı. Bunlar, müşteriler (çoğunlukla SEO veya dijital ajanslar) ve serbest metin yazarları arasında bir aracı olarak hareket eder, oranları (genellikle kelimeye göre) ayarlar ve ödül olarak ücretlerin bir yüzdesini alırlar. Bu, yüksek hacimli, hızlı bir iş dönüşümü.

Online makaleler yazmak copywriting 'da çalışmaya başlamak için iyi bir yol olabilir, ancak gözlerinizi açık tutmak önemlidir. İçerik, arama motorları için insan okuyuculardan daha fazla tasarlanabileceğinden, geniş bir şekilde okunmayacak veya oluşturularak kazanan bir portföy oluşturmayacaksınız. Ve oranlar düşük olduğundan, kopyaya çok fazla dikkat ve dikkat göstermeniz, etkili saatlik ücretinizi düşürür – İngiltere'nin asgari ücretinin potansiyelinin oldukça altında.