डिजिटल विपणन

Sarı Sayfa Reklamınıza Para Kazanın ve Para Kazanın 5 Sır

Sizinki gibi işletmelere 1981'den bu yana daha etkili Sarı Sayfa reklamları oluşturmayı öğretiyorum. Bu süre zarfında binlerce perakende ve hizmet işletmesine danıştım. Reklamlarımın birçoğu hala bir düzine yıl sonra telefon defterinde. Niye ya? Çünkü çalışıyorlar. Yarattığım tasarruflara dayanarak para kazanan bağımsız bir danışman değildim. Aksine, ben de iyi bir tane de olsa, Mountain Bell için düzenli bir satıcıydım. Ben de bir tasarımcı ve metin yazarıydım. Ee, Bay İş Adamı, dinle. Senin için iyi haberlerim var. Size birkaç basit yolla विज्ञापनınızdan biraz daha fazla para kazanabilirim.

Burada, belirli bir sırayla başlamak için beş yol vardır:

  1. Bir şey ver ve manşet içinde söyle. Ücretsiz servis, broşür, danışma veya numune verin. Lastik satıyorsanız, ücretsiz düz onarımlar sunun. Hareket halindeyseniz, ücretsiz kutular. Diş hekimi çürümeyi önleme konusunda bir broşür verebilir. Ya da sadece her satış veya ürün ile ücretsiz bir hesap makinesi ver. İnsanlar özgür olmayı sever, dene. Daha fazla müşteri kazanacaksınız, garantili.
  2. En düşük fiyata sahip ve bunu başlıkta belirtin. Ne olduğu önemli değil. Boya satıyorsanız ancak fiyatınızı düşüremiyorsanız, düşük maliyetli bir rulo veya fırça seti satabilirsiniz. Herkes pazarlık ettiklerini düşünmek istiyor. Sattığınız veya servis yaptığınız bir şeyi düşünün ve düşük bir fiyat elde edin. Garanti, bakım, gül, her neyse. İndirimli bir ürün sunuyoruz.
  3. Reklamınız gerçekten de renk istiyor mu? Muhtemelen değil. Sarı Sayfa temsilciniz aksini söyleyecektir. Ancak, renkli bir fotoğraf gerektiren bir şey satmıyorsanız, renksiz olarak sattığınız şeyin tüm hikayesini anlatabilirsiniz. Ancak müşteriyi çekmek ve dikkatlerini çekmek için güçlü bir başlık veya resme ihtiyacınız olacak. Ama renkte mi? Her ay fazladan para harcamayı sevmediğiniz sürece gerçekten değil.
  4. Müşterilerinizin kafalarını sallayacakları, çirkin bir başlık yazmaları. Niye ya? Çünkü dikkat çekecek. Bir tesisatçı iseniz, "Sızdıran Boruları Onarırız" deme. Niye ya? Çünkü her tesisatçı sıhhi tesisatını onarır. Bunun yerine, "Basit Onarımlar için Bizi Aramayın." Daha sonra, müşterinin düşündüğünden çok daha karmaşık olabileceğini açıklayın. Bu yüzden hiçbir tamir genellikle basit değildir. Ya da, bir hareket halindeyseniz, "Mobilyaları Taşınmazız" ı deneyin. Alt metin, "Aileleri, umutları ve hayalleri hareket ettiriyoruz" diyor. Ve benzeri. Kutunun dışında düşünün.
  5. Bir fotoğraf için alanınız varsa, yaratıcı olun. Bir sigorta acentesi iseniz, uyuyan bir bebek gösterin. Manşet, "Bizler Huzuru Sağlıyoruz" diyor. Ya da bir elektrikçinin bir giyim hattı üzerinde asılı bir çift uzun pantolonun resmi vardır. Başlık çığlık atıyor, "Daha Fazla Şort!" Bir mobil araba tamir işi bir adam bir dur işareti önünde gösterir. Başlık, "Dur, Olduğun Yerde Ol" diye bağırıyor. Alt metin, "Bir yere gitmek zorunda değilsiniz çünkü size geliyoruz." Bunlar bazı fikirler ama resme sahipsin. Fotoğrafı sıradan Sarı Sayfa reklamları arasında eşsiz bir şey yap.