डिजिटल विपणन

Sayısal Nakış ve Avantajları

Giysiler dünyasında, nakış hayatımızın daha dullu olamayacağı önemli bir köşe taşıdır. Güzel ve tuhaf tasarımlar, düz bir bezle bezenmişlerse anında hayata geçiyorlar. Çoğunlukla iki tipte, el işlemeli ve dijital işlemeli olarak gelirler. El işlemeli tasarımlar genellikle dijital olarak işlemeli olanlardan daha pahalıdır. Bu onları yapmada daha büyük zorluklar nedeniyle. Çok fazla uzmanlık gerektirir ve daha ayrıntılı nakışlar, makineler tarafından dijital olarak yapıldığında elde edilene göre daha büyük bir zaman dilimi alır.

Doğal olarak bu tüketici odaklı dünyada, insanlar el işlemeli giysiler daha pahalı olduğu için muhtemelen sayısallaştırılmış çeşitliliğe üstün olduklarını varsaymak için kendilerini güvende hissediyorlar. Ancak bu bir tartışma konusudur. Bazıları, çalışmanın üstünlüğünün bir kanıtı olduğu büyük uzmanlığı tartışabilirken, bu muhtemelen geçerli değildir. El işçiliği sanatının gerçekten ustalaşmak için çok fazla zaman ve büyük beceri ve el becerisi gerektirmesi, en usta sanatçıların bile her zaman ve sonra hata yapmak için yapıldığı unutulmamalıdır. Öte yandan dijitalleştirilmiş nakış, hata yapma şansı çok az olan makineler tarafından yapılır. Her durumda kusurlu parçalar, daha kolay üretilebildiğinden, doğru parçalar ile kolayca değiştirilebildiğinden ayrı olarak satılır. El işlemeli çeşitlilik, çoğunlukla yapılması gereken çok zaman alır ve küçük kusurlar basitçe göz ardı edilir.

Sayısal Nakış, makineler ve bilgisayarlar tarafından gerçekleştiriliyor. Sayısallaştırılmış bir nakış tasarım dosyası bilgisayara yüklenir. Bu hem bir tekstil hem de grafik tasarımcı tarafından yapılabilir. Eğer tasarımcı el işlemeli bir tasarım yapmışsa veya önceden var olan bir tasarımı bir başkası tarafından kullanmak istiyorsa, tasarımı bilgisayara kolayca tarayabilirler. Dosya, halihazırda var olan bir tasarımda küçük değişiklikler yapılması gerektiğinde önemli olan tasarımcının isteklerine göre de düzenlenebilir. Ayrıca, yapılan tasarımın çeşitliliği, çeşitleri ve renklerini de büyük ölçüde arttırır. Bu daha sonra makine tarafından desteklenen formata özel olan ve son olarak kumaş üzerine işlenen bir makine format dosyasına dönüştürülür.

Bunun en büyük yanı, el nakışı konusunda yetenekli olmayan ancak makinelerin kullanımı konusunda eğitimli bir kişinin bile kolayca tasarlanmış kıyafetler üretebilmesidir. Bu, üretimi artırır ve maliyeti düşürür. Aslında, el işlemeli kumaşın ekstra maliyetinin, aslında daha yüksek kaliteden ötürü değil, ekstra işgücü maliyeti olduğu oldukça doğru bir şekilde söylenebilir. Pek çok insan, hala sayısallaştırılmış tipten üstün el işlemeli bez örnekleri olduğunu iddia edeceklerdir. Buradaki cevap muhtemelen marka tipinde ve kullanılan makine tipinde yatıyor. Genel olarak, bir üst markadan dijital olarak işlemeli bir giysi, elden geçirilmemiş bir elin kalitesine uygun olacaktır.