एसईओ

SEO için Teknikler – HTML ve Web Tasarım Analizi ve Raporlama

Web sitesi analizi ve raporlama için SEO tekniklerimizin devamında, optimize edilecek web sitesinin genel HTML ve web tasarımı hakkında ayrıntılı bir çalışma sunuyoruz.

1. Sayfa boyutu. Sayfa boyutu, web sayfanızda görüntülenen tüm dosyaların toplamı olarak tanımlanır. Boyut, metin içeriği, resimler, grafikler, flash ve web sayfasının her bir bileşenini içerir. Daha fazla boyut, sayfanın bir tarayıcıya yüklenmesi için gereken süredir. Sayfa en iyileştirilmiş olmalı ve mümkün olan minimum sayfa boyutunu elde etmek için tüm istenmeyen şeyler kaldırılmalıdır. Flash ve diğer animasyonlar sayfa boyutunun çoğunu alır, bu nedenle yalnızca gerektiğinde kullanılmasını sağladılar.

Başlık Etiketleri. Tüm içeriğin, okuyucunun ana içeriğin içinde neyin takip edileceğine dair bir fikir vermesi için bir başlık olması gerekir. HTML, web yöneticilerinin üstbilgi etiketleri arasındaki içeriğe ilişkin başlıkları koymalarına izin verir. Başlıkların büyüklüğü H1'den H6'ya, H1 en büyüğü ve en küçüğü H6'dır. Bu başlıklar sadece insan okuyucusuna değil, aynı zamanda arama motorlarının sayfadaki içeriği ve neyin önemli olduğunu anlamalarına yardımcı olur.

3. ALT Etiketler. ALT Etiketler, içeriğinizi yüceltmek için web sayfanızda kullandığınız resimlerle ilişkilendirilir. Bunlar web sitesi erişilebilirliğinin önemli bir yönüdür. Bir tarayıcı bir görüntüyü yükleyemediğinde veya kullanıcının bu görüntüleri görüntüleyemediği durumlarda, alternatif olarak, görüntü atandığında ekranda bir ALT etiket metni görüntülenir. En önemlisi, arama motorları sadece web sayfalarını dizine eklememekle kalmaz, içeriği de endeksler. Böylece, herhangi bir arama motoru kullanıcısı imajınızın SERP'lerdeki görüntünüze gelmesi kolaylaşır.

4. Görüntüler. Görüntülenecek resim yoksa ALT etiketleri kullanılamaz. Görüntüler izleyicilerin hayallerini yakalar. İçerik, tarif edilecek olan mesajı özetledikçe görüntülerle canlanıyor. Arama motoru örümcekleri de olsa resimlerdeki linkleri ve anahtar kelime zengin içeriği dikkate almaz.

5. Çapa Metinleri. Bir bağlantı metni, görüntüleyicinin içeriğinde okuduğu bir köprünün görünür kısmıdır. Uygun çapa metinleri kullanmanın iyi bir uygulaması, arama motorlarına iyi bir sayfa alaka düzeyini gösterir ve istenen anahtar kelimeler için daha yüksek sıralamalar elde edilmesine yardımcı olur. Bağlantı metinleri, kullanıcıları web sitenizde veya tüm İnternet'te gezinme konusunda yönlendirmek için kullanılır.

6. Gizli metin veya Bağlantılar. Sadece arama motorları tarafından değil, ziyaretçilerin ya da tam tersi şekilde okunması gereken metin ve / veya linklerin gizlenmesi ya da yazılması, sitenizin güvenilmez olduğunu ve web sitenizin çökmesine neden olabileceğini kanıtlayabilir. Bu tekniklerden kaçınmak SEO'nun en önde gelen uygulamasıdır.

7. SEO Dostu Sayfa İsimleri (URL'ler). URL'ler web sayfalarınızın adresleridir. URL'leriniz okunabilir, anlaşılabilir ve hatta insan bakış açısıyla yeniden hesaplanabilmesi için yeniden yazılmalıdır. SEO dostu URL'ler, dalgayı yaydığınızdan ve popülerliği hızla yakalayacağından emin olabilir.

8. CSS ve HTML Kodu Doğrulamaları. HTML kodu, bir kılavuz olarak W3C İşaretlemesi ile yazılmalıdır. W3C İşaretlemesi, web sayfasının HTML kodunu deşifre ederken tüm web tarayıcılarının izlediği standartlar dizisidir. Web tasarımı için HTML ve CSS kodlarının kullanımındaki standartlar için herhangi bir hata veya varyasyon, tarayıcılar kodu okuyamayacağı ve dolayısıyla göstermeyeceği için kritik hatalarla sonuçlanacaktır. Arama motoru noktasını oluşturduğunuzda kötü HTML kodu karışıklık ve içeriği okumada zorluk demektir.

9. Çerçeve yapısı. Web sayfanız çerçeve içinde yapılandırılmışsa, yani tüm içerik, bağlantılar ve resimler çerçevelerde görüntülenirse, arama motoru örümcekleri herhangi bir çerçeveyi okumaya programlanmadığı için web sayfanız arama motorlarına sıfır önem taşır.

10. 404 Özel Sayfa (Sayfa Bulunamadı). Web sitenizin tasarımına uyan özel bir 404 sayfasının optimizasyonu en çok gözden kaçan SEO tekniklerinden biridir. 404 hata iletisi, HTML dokümanı aracılığıyla gönderilen bir talepten dolayı, isteğin sunucuyla iletişim kuramadığını belirtti. Genellikle bu, bir dosyanın yerini tespit edememesi veya bir sitede bir bağlantının kopması nedeniyle gerçekleşir. Bir acemi kullanıcının hayal kırıklığına uğramasına ve sitenizi terk etmesine neden olabilir.

11. Bozuk bağlantılar. Bozuk bağlantılar, zayıf kullanılabilirliğe sahip bir web sitesinin bir göstergesidir. Bozuk bağlantılar, sunucuda bulunmayan sunucudaki istenen sayfalara başvurur. Arama motoru örümcekleri sayfalara girmediklerinde kırık linklere dava açıyorlar, web sayfanızı devalüe ediyorlar.