एसईओ

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır?

Arama kutusuna bir şey yazdığınızda, bu sorgu terimini içeren bir web sonuçları listesi alırsınız. Kullanıcılar genellikle, bu listenin en üstünde görünen siteleri ziyaret etmeyi severler, çünkü bunların sorguyla daha alakalı olduğuna inanırlar. Kendinize bu sitelerin bir miktarının neden diğerlerinden daha iyi olduğunu sorduğunuzda, bunun Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) adı verilen güçlü bir web tanıtım süreci olduğu sonucuna varacaksınız.

SEO, arama sorgularına göre web sitenizi diğer sitelere göre daha yüksek bulmak ve sıralamak için arama robotlarına yardımcı olan bir tekniktir. Bu nedenle, SEO arama motorlarından trafik almanızı sağlar.

Burada, sevgili okuyucularımıza SEO ile ilgili her şeyi bilmeleri gereken bir SEO öğreticisi sağlıyoruz. Ne var, nasıl çalışıyor ve büyük arama motorlarının sıralama ölçütlerindeki farklılıklar.

1. Arama robotları nasıl çalışır?

İnsanların aksine, arama motorları metin tabanlı. Her ne kadar uzmanlık alanında gittikçe artan ilerlemeler olsa da, arama motorları, tasarımın güzelliğini hissedebilen veya filmlerde seslerin ve hareketin tadını çıkarabilen akıllı yaratıklardan uzaktır. Bunun yerine, arama motorları Web'i tarar. Bu kısa açıklama en kesin sonuç değildir, çünkü arama motorları arama sonuçları sağlamak için çeşitli aktiviteler gerçekleştirir; tarama, indeksleme, işleme, alaka düzeyi ve geri alma hesaplamaları.

Orada neler olduğunu görmek için Web’i tararlar. Bu görev, Google'da olduğu gibi tarayıcı veya örümcek veya Google bot adı verilen bir program tarafından gerçekleştirilir. Örümcekler, bir sayfadan diğerine bağlantıları izler ve yollarında bulduğu her şeyi dizine ekler.

2. SEO Neden Affiliate Pazarlamacılar İçin Önemlidir?

SEO, Ortaklık Pazarlamacıları için neden bu kadar önemli? Bu sorgunun cevabı sadece basit değil, aynı zamanda çok açıktır. Bunun nedeni, dağınıklığı kesmenize yardımcı olmasıdır. SEO ile nişinizde rekabete gireceksiniz. Sitenizi optimize etmek için en etkili stratejileri izleyerek, diğer sitelerin yerine net sitenize ilgi duyacak daha fazla sayıda müşteri kazanabilirsiniz.

3. Büyük Arama Motorları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tüm arama motorlarının temel çalışma prensipleri aynı olmasına rağmen, aralarındaki küçük farklar sonuçların alaka düzeyindeki önemli değişikliklere yol açmaktadır. Farklı arama motorları için farklı faktörler önemlidir.

SEO uzmanları, Bing algoritmalarının Google’ın tersine gerçekte tersine döndüğünü söylediğinde zamanlar vardı. Bu bir hakikate sahip olsa da, büyük arama motorlarının farklı şeyler gibi olması bir gerçektir.

Arama motorları arasındaki farkların birçok örneği var. Örneğin, Yahoo! Google bağlantılarının çok önemli olmasının yanı sıra Bing ve sayfa içi anahtar kelime faktörleri birincil öneme sahiptir.

4. Sayfa On SEO Neden Önemlidir?

Kullanıcıların web sitenizi temelde bulmasını istiyorsanız, web sitenizi seçilen anahtar kelimeleriniz için (genellikle anahtar kelimelere) optimize ederek, arama sıralamasında mümkün olduğunca yüksek görünmeniz daha iyidir. Bu olmadan, anahtar kelimeler arandığında diğer siteler muhtemelen web sitenizden daha yüksek olacaktır.

5. Web Sitenizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Web sayfanızın öğelerini; URL'nizi, başlığınızı ve başlık etiketlerinizi, bağlantılarınızı ve net sitenizi arama motorlarına daha uygun hale getirmek için anahtar kelimelerinizi uygun yoğunlukta içeren gövde metninizi ekleyin. Sayfa İçi SEO ayrıca, daha fazla arama motoru dostu yapmak için HTML kodunuzu temizlemenin belirli unsurlarını da içerir. Site içi SEO’nun bazı örnekleri, anahtar kelimelerinizi içeren bir URL’yi seçmek ve anahtar kelimeleri de kullanan bir sayfa başlığı oluşturmaktır.