एसईओ

SEO ve Site Haritasının Önemi

Hemen hemen her web sitesinin bir ana sayfası, iletişim sayfası, bir "hakkımızda" sayfası vb. Vardır. Ancak her web sitesinin de bir site haritası sayfası olması gerekir mi? Bu uzun bir süre için web yöneticileri arasında bir tartışma konusu olmuştur ve bugün hala bir site haritası olmayan birçok web sitesi olduğunu görüyoruz. Site Haritası nedir ve nasıl yararlıdır? Eh, bir site haritası, kelimenin tam anlamıyla, tüm web sitesinin bir haritasıdır. Bir site haritası sayfasından, sitede bulunan çok sayıdaki sayfalardan hiçbirine çok uzak değilsiniz veya iki tıklama olabilirsiniz. Çok kullanışlı bir gezinme yapısıdır.

Google web yöneticisi kılavuzu, web sitesinde bir site haritası bulundurmamızı ister. Ayrıca, site haritasındaki 100 veya daha fazla bağlantı ile site haritasının ayrı sayfalara bölünmesi her zaman daha iyi olur. Binlerce web sayfası bulunan web siteleri için, sayfaları kategorilere ayırmalı ve site genelinde çekirdek sayfalara olan bağlantıları vurgulamalıdır. Her bir çekirdek sayfaya, sayfanın içeriği hakkında açıklayıcı bir paragraf ile tek bir bağlantı eklenebilir ve daha sonra bu tür çekirdek sayfalardan siteye derinlemesine bağlantı sağlanabilir.

On binlerce sayfaya giren sayfalara sahip web sitelerinin birden çok site haritası içeriği olmalıdır. bağlamsal temalar ve bölümlere dayanan katmanlar ve hiyerarşiler. Bazı bağlamsal üst düzey site haritasına sahip olan çok büyük web sitelerine, farklı web sitelerine ait bir dizi bağlantıdan oluşan bir eşleme türü eşlik ediyor.

Bir site haritası nasıl oluşturulur? Birçok ücretsiz ve ücretli site haritası oluşturma aracı vardır. Teknik bilgimize bağlı olarak, sitemap jeneratörünü nasıl yükleyip kurabileceğimizi biliyoruz.

Arama motoru örümcekleri ve botları genellikle derin ve dizin web sayfalarına gidemiyor. Bir site haritası, arama motoru örümceklerinin tüm web sitesini kolayca taramasını sağlar. Bu yüzden bir site haritasına sahip olmak bir SEO etkinliğidir.