एसईओ

SEO'nun Temelleri

SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, modern zamanlarda en önemli terimlerden biridir. SEO bir web sitesinin başarısı için kritik öneme sahiptir. SEO, trafiği artırmak için Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almak için bir strateji geliştirme sürecidir. Web sitenizi optimize etmek ve site dışındaki bağlantıları oluşturmak ile ilgilidir. SEO'yu ve önemini anlamak, özellikle web sitelerinin sahipleri ve internet pazarlamacılığı işinde çalışanlar için önemlidir.

Web sitemizi arama motoru sonuçlarında nasıl gösteririz? Ya da sitemizi nasıl optimize ederiz? Öncelikle arama motorlarının web sitemizi taramasını sağlamalıyız. Web sitelerini arama motorlarına göndererek bunu yapabiliriz.

Yahoo, Google ve MSN gibi arama motorları, bir örümcek kullanarak milyonlarca web sitesi aracılığıyla geziniyor ve bu siteleri dizine ekliyor. Her site alakalı anahtar kelimelere endeksli. Bir anahtar kelime yazdığımızda, dizine erişilir ve sonuçlar anlar içinde görüntülenir. SEO'nun temelleri web sayfalarınızın optimizasyonunu içerir, böylece bu örümceklerin web sitenizi taraması ve doğru anahtar kelimeler için indekslemesi kolaydır. Bir web sitesi sahibinin yapması gereken ilk şey site SEO'sudur.

Web sitelerini tasarlarken, SEO’yu daima aklınızda tutmak istersiniz. Gönderinizde uygun etiketleri, başlıkları ve anahtar kelimeleri olduğundan emin olmak istersiniz. Örümcekler, web sitenizin ne hakkında olduğunu bilmiyor. Bir web sayfasında bir başlık, çapa metni ve meta etiketleri bulunur. Bunlar dikkatlice seçilmelidir. İlgili oldukları kadar kısa olmalıdırlar. Mümkün olduğunca açıklayıcı olun, ancak "anahtar kelime şeyler" yapmayın. Başlıklarda çok sayıda seçim kelimesi koyarsanız, arama motorları spam olduğunu düşünür. Örümcekler gibi insanlar için yazar. Bir arama motoru örümcek, web sayfasında verilen anahtar kelimelere dayanarak bir web sitesini sıralar. Bu SEO için ilk adım ve daha uzun mesajlar, örümcekler uzun kuyruk anahtar kelimeler alacak gibi daha büyük olasılıkla olacak.

Belirli bir web sitesine verilen bağlantılar, arama motorları arasındaki popülerliğine de karar verir. SEO, bir sitenin içeriye giden çok sayıda bağlantıya sahip olduğunu iddia ediyor. Daha fazla bağlantı, Google'daki sayfa sıralamasını daha iyi bir hale getiriyor. Linklerin verildiği web sitesinin nitelikleri de önemli bir fark yaratıyor. Örneğin, bağlantı CNN'den geliyorsa, "Joe Blog’unun" bağlantısından daha önemlidir. Bununla birlikte, miktar da önemlidir. Bağlantı kurduğunuzda hem kaliteden hem de miktardan sonra gitmek istersiniz. Bağlantı kurma, SEO çalışmalarınızı yoğunlaştırdığınız yerde olmalıdır.

SEO'daki en son vızıltı, içeriğin kral olduğunu. Bir web sayfasındaki bilgi içeriği daha fazla, arama motorlarında daha yüksek sıralanma şansı daha iyi. Bu nedenle, web sitesi sahiplerinin çevrimiçi makaleler ve web içeriği için öfkeli bir şekilde arama yapabilmesinin nedeni budur. Ancak, içeriğin denklemin sadece yarısı olduğunu unutmayın. Web sitenize iyi bağlantılar olmadan, arama motorları sizi bulamayacak ve sizde yer almayacaksınız. Çabaların çoğunu bağlantı kurmaya odaklayın ve çok yüksek sıralarda bulacaksınız.