एसईओ

Sıralamam neden etrafta dolaşıyor?

Bu soruyu biraz sordum. En sık sorulan iki farklı ortamda cevaplayacağım.

İlk çevre, yeni bir müşterinin bir rütbe inşa projesinin ortasında olduğu bir ortam. Prosesimiz, dünya genelinde bir sitenin belirli bir anahtar kelime terimi veya ifadesiyle alakalı olduğunu belirten geri bağlantıları veya işaretçileri yerleştirir. İlk ay boyunca günde yaklaşık 3-5 oranında işaretçiler yerleştiririz ve arama motorlarında yükselmek için bir sonraki iki ay boyunca damla oranını artırırız.

Arama motorları işaretçileri gördükçe, bu terimin sıralamasını yeniden indeksler. Onların görevi, her zaman müşterileri için en uygun terimi sağlamaktır ve hesaplama yapmanın ana yollarından biri, doğal olarak yerleştirilmiş işaretleyicileri bu sözcüğü veya sözcük grubunu içeren bir siteye saymaktır. İşaretçileri (makale dizinleri, bloglar, web 2.0 siteleri) belirlediğimiz yerler, içeriklerinin indekslenip sayılması için sürekli olarak arama motorları tarafından kontrol ediliyor.

Arama motorları, sayıları biriktirerek kendi rolünü üstlenirler ve daha sonra, bize, her zaman bir iyilik yaparlar ve bağlantıların gerçek olduklarını ve yalnızca onları kandırmaya çalışmak için bir kurulum olmadığından emin olmak için iki kez kontrol ederler. Bu sürece, bağlantıların belli bir noktaya birikmesine izin verdikten sonra başlarlar (hiç kimse bu noktanın ne olduğunu tam olarak bilemez) ama daha sonra sayımın birkaç ay boyunca sürekli değiştiği bir sıralama sürecinden geçer. Aynı zamanda, bu terimin gerçekten bu sayfa ve web sitesiyle alakalı olduğundan emin olmak için işaretçinin onları yönlendirdiği sayfayı okurlar – çok iyi.

Sıralamalar her saniye değişmiyor (aşağıda açıklayacağım) ancak sıralamalar süreç boyunca tutarlı bir şekilde ayarlanıyor. Bu nedenle, bir pazartesi günü bir anahtar kelime için sıralamanızı kontrol ettiğinizde ve X olduğu zaman, Cuma günü X artı veya eksi 5-10 nokta olabilir. Bu, arama motorları bu süreçten geçerken doğaldır. Süreçleri iyi çalışır ve neredeyse her zaman müşterileri için daima en uygun sonuçları verir. Bir terim koyduklarında işareti tamamen kaçırdıkları nadirdir – onlara şakalar!

Bu soruyu sorduğum ikinci ortam müşterilerimiz için biraz daha sinir bozucu. Çoğu zaman ofisime oturduğumda ve bir müşteriye bir terim için X sıraladığımı söylediğimde bana meydan okuyorlar ve bana bu terim için Y'yi sıraladıklarını söylerler. Gerçek şu ki, ikimiz de haklıyız. Müşterilerinin arama motorlarından sorduğumuz tüm sorulara hızlı bir şekilde yanıt verebilmeleri için, arama motorları, internet şebekesini, her birinin büyük bir kısmını soruların ve bunların sonuçlarının üzerinde tutan geniş bir sunucu ağına böldü. . ABD'de yalnızca kendi verilerini yöneten binlerce veri merkezi var.

Anladığım bir güncelleme sürecinden geçerek hepsini 17 ve 23 gün arasında sürdürebiliyorlar. Karşılaştığımız sorun şu ki, zaman çerçevesi güncellemelerini almak için çok uzun olduğu için, sıralamalar, bulunduğunuz ülkenin neresine bağlı olarak, günün hangi saatinde ve o anki talep yükünüzün sizin için ne kadar farklı olduğunu gösteriyor. alanı. Bazen belirli bir alan ağır bir yük yaşıyorsa, sorgunuzu farklı bir veri merkezinden çalıştıracak ve birkaç dakika önce sorduğunuz farklı bir sonuç elde edeceksiniz!

Umarım bu, çoğunuzun sorduğu bir soruyu cevaplamaya yardımcı olur. Mevcut sıralamanız hakkında herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa aramaktan çekinmeyin. Unutma, bu bir süreç.