एसईओ

Sitenizden hangi içeriğin kesildiğine dikkat edin

Kısa bir süre önce kendi web sitesini yeniden başlatmak için bir müşteriyle çalıştım ve bu sürecin bir parçası olarak, müşteri daha az içerikli bir siteye sahip olmak için içeriğinin çoğunu seçmeyi tercih etti.

Sitenizde çok fazla içerik barındırıyor. İçerik yönetiminin bunaltıcı görünmesini sağlayabilir, bu nedenle bir kuruluş, çabaları genel olarak daha yönetilebilir hale getirmek için içerik miktarını azaltmak isteyebilir.

Ancak, ne kestiğinize dikkat edin! Çoğu zaman kurumlarda, web sitesi için çeşitli paydaşlar, farklı gruplar veya hatta çeşitli kurumlarda çalışmakta, bu da planlama ve iletişim üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilmektedir. Bazen arama motoru optimizasyonu bir süre sonradan görülüyor, web sitesi yeniden tasarlama ve yaşam döngüsü boyunca entegre bir strateji olmalı.

Bu müşteri söz konusu olduğunda, önerilerime rağmen, yanlışlıkla sıralanan içeriğin tüm sayfalarını kazayla sildi. trafiğe eklenmiş anahtar kelime öbekleri için. Bu durum, önemli ölçüde trafik kayıplarına yol açmıştır – yıl boyunca organik trafiğin yaklaşık yüzde 40'ı – müşteri, organik aramadan çok trafiğe maruz kalmış sayfaların bulunduğu siteden sayfaları kesmeyi seçtiği için.

Önemli içerikten kaçınmaktan kaçının

Önleme amaçlı bir ons bir pound şifa, ve bu da arama motoru optimizasyonu (SEO) için de geçerlidir. Daha sonra en büyük seçeneği takip etmek yerine, en büyük seçeneği takip etmek çok daha iyidir.

Web sitenizdeki herhangi bir içeriği kesmeden önce, bu içeriğin web sitenize genel olarak trafikte nasıl performans gösterdiğini görün. . Google Analytics'te, Kanallar raporunu kullanabilir, Organik Arama'yı seçebilir ve organik aramadan en çok hangi trafiği aldığı belirli sayfaları görmek için Açılış Sayfasına bakabilirsiniz. Bu, yeni bir tekdüzen kaynak konum belirleyicisine (URL) yönlendirmeniz gerekse bile, saklamak isteyeceğiniz içerik olabilir. İçerik güncel değilse, yeni ayrıntılarla güncellemeyi düşünün.

Kesilen içeriği bitirseniz bile, bu sayfayı siteye ziyaretçilerin (ve arama motorlarının) en yakın yeri bulabilmeleri için bu sayfayı 301 sayfasına uygun bir sayfaya yönlendirmeyi unutmayın. alternatif.

Yanlış içeriği kestiğinizde nasıl kurtarılırsınız

Yeniden tasarlamadan sonra veya bir siteden içerik kaldırdıktan sonra büyük organik trafik düştüğünü fark ederseniz, içeriğin kaldırılmasının nedeni olup olmadığını belirleyin. [19659002] Google Analytics ile başlayın – zaman çerçevesini ayarlayın ve bunu, içeriğin kesilmesinden önceki bir zamana, geçen yılın aynı dönemi gibi karşılaştırın. Kanallar raporunu seçin, Organik Arama'yı seçin ve Açılış Sayfası raporuna bakın.

Oturumları, şu anda sıfır oturumları olan sayfaların listenizde en yüksek olacak şekilde en alçaktan en yükseğe doğru sıralayın. Daha sonra bazı karşılaştırmalar yapmak için verileri Excel'e indirin.

Bu örnekte, verileri yalnızca Haziran 2017'de 100'den fazla oturumu olan ancak Haziran 2018'de 0'dan fazla oturumu olan sayfaları gösterecek şekilde sıralıyorum. 2017'de önemli organik trafiğe sahip olan ancak 2018'de bu sayfalara hiç trafiği olmayan bazı sayfalar var:

Sonra, bu sayfaların URL'leri değiştirmediğinden ve 2018'de yeni bir URL'nin altında kaldığından emin olmalıyım. Kolay bir yol kontrol etmek, eski URL’yi tarayıcıya girmektir. Yönlendiriyor mu? Öyleyse, yönlendirmenin bir 301 yönlendirmesi olduğunu da kontrol edin.

Eski URL yönlendirilmediyse ve önemli bir organik arama trafiği düşüşüne sahipseniz, siteden gerçekten çok yararlı olan içerikten kesilmiş içerikleriniz olabilir. SEO'ya. Eski içeriğe bir bakın. Eski içeriğin bir kopyasına sahip değilseniz, bu içeriğin eski bir sürümünü bulmak için Internet Arşivi gibi bir araç kullanmayı deneyin.

Bunu e-tablodaki açılış sayfası kimliği # 7 ile yapabildim. Gördüğünüz gibi, önceki sayfada organik aramadan ayda 800'den fazla ziyaret vardı. Sayfa, benzer bir sayfaya yönlendirilmedi ve sayfa yeniden site ile kesildi. Bu bir sayfanın 600'den fazla kelime ve çok sayıda büyük iç ve dış bağlantı da vardı.

İçeriği geri koyma

İçeriğin siteye yeniden entegre edilmesini önermeden önce içeriğin nasıl ve nerede ele alınacağını düşünmeliyiz. genel olarak siteye.

  • Eski içeriğin yenilenip siteye eklenmesi gerekiyor mu?
  • İçerik hala kurumla ve tekliflerinizle ilgili mi?

İçeriği değerlendirin ve bunun uygun olup olmadığını belirleyin. Kaybettiğiniz trafiğin bir kısmını yeniden kazanmaya çalışmak için siteye geri ekleyin.


Bu yazıda dile getirilen görüşler, misafir yazara ait olup, mutlaka Arama Motoru Aracısı değildir. Yazarlar burada listelenmiştir.


लेखक के बारे में

Janet Miller, Pazarlama Mojo'nun Başkanı ve CEO'sudur. Düzenli olarak, genellikle teknik çözümlere odaklanan çeşitli arama motoru pazarlamacılığı konularına blog yazar. Onu Twitter'da bulabilirsiniz @janetdmiller .