डिजिटल विपणन

Sosyal Medya Pazarlaması Tam Olarak Nedir?

"SMM, İnternet pazarlamasının hedeflerini Digg, Flickr, MySpace, YouTube ve diğer birçok sosyal medya siteleriyle birleştiriyor. SMM hedefleri her işletme veya kuruluş için farklı olacak, ancak çoğu bir şekilde fikir veya marka bilinirliği oluşturmak, görünürlüğü arttırmak ve bir ürün veya hizmet satmak olabilir SMM, çevrimiçi itibar yönetimini de içerebilir. Çoğu çevrimiçi topluluk, geleneksel doğrudan veya sabit satış tekniklerine hoş gelmez, bu yüzden etkili bir SMM kampanyası, düzgün bir şekilde yürütmek için daha fazla titizlik gerektirir SMM kampanyaları, ulaşmak istediğiniz topluluğa, onlara hitap eden bir mesajla hedeflenmelidir. Bunu gerçekleştirmenin bazı yaygın yolları yetkili bilgi, eğlence, mizah veya tartışmayla gerçekleşir. ”

– Wikipedia 2007

Sosyal medya Pazarlama, işletmenizin dolaylı pazarlama yöntemi olarak düşünülebilir. Geleneksel pazarlama ilkelerini, sosyal medya kanallarıyla işinizi nihayetinde teşvik eden sosyal uçlu programlara kullanan güçlü bir süreçtir. Sosyal medya pazarlaması yeni online pazarlama dalgasıdır ve dolaylı bir pazarlama yöntemi olarak düşünülebilir. Geleneksel pazarlama, anında satışa odaklanır ve doğru noktaya gelir. Bu bizim olduğumuz şey, yaptığımız şey bu, bu yüzden ürünümüzü veya hizmetimizi satın almalı, şimdi satın almalısınız. Geleneksel satış döngülerinin uzunluğu endüstriler arasında değişmektedir, ancak amaç her zaman aynıdır – bu satışa yakındır.

Sosyal medya pazarlaması aynı amaca sahiptir, ancak sonuncusu olan araçlar çok farklıdır. Örneğin, ürün veya hizmetinizi sektördeki forum sitelerinde satmak için genellikle kaşlarını çattırabilirsiniz. Bu forumlar fikir alışverişi, bilgi ve ağ iletişimi içindedir. Çoğu forumda işletmelerin विज्ञापन için ödeme yapabileceği ayrı bir reklam bölümü vardır. Forumlara katılmanın ardındaki fikir, kendinizi sektör uzmanınız olarak tanımlamaktır. Bilginizi paylaşma ve aynı sektördeki veya hedef pazardaki öğrencilerden öğrenme, sizin ve işletmenizin maruz kalmasıyla sonuçlanır.

Yararlı bilgiler verir, yapıcı yorumlar yapar ve uygun sorular sorarsanız, potansiyel müşterilere ve Sonunda sizden daha fazla değer aramaya gelecekler. Doğal olarak, nihai değeriniz satmaya çalıştığınız ürün veya hizmette. Sosyal medya pazarlamasındaki doğal problem, sonuçta istenen sonuca ulaşmak için çok fazla zaman ve çaba gerektirmesidir – bu satıştır. Birçok işletme sahibi ya anında istenen sonuçları vermeyen bir şeye (gecikmiş memnuniyetlendirme teorisi) ya da güçlü sosyal medya pazarlaması seçeneklerinden yararlanarak satışa ve zamana dolaylı yaklaşımı nedeniyle zaman ayırma zamanına sahip değildir. sonuçları görmek gerekiyor.

Sosyal medya pazarlaması, internetten sosyal paylaşımdan gerçekten farklı değil. Bir ticaret fuarına veya bir şirket etkinliğine katıldığınızda, müşteri tabanınızı artırmak için istenen sonuçla sosyal bir ortamda ağ kuruyorsunuz. Golf gezilerine, şirket pikniklerine ve diğer sosyal etkinliklere sponsor olan şirketler genellikle çalışanları, müşterileri ve potansiyel müşterileri davet eder. Bu üç grup insan bu olaylarda ne yapıyor? Sosyalleşiyorlar ve ağ kuruyorlar. Her ne kadar bazıları bu tür etkinliklerde arkadaşlık kurabilirse de, bu tür olayların ana sebebi ve nihai hedefi şirketin kârlarını kastederek, şirketin kârlarını arttırmaktır.

İnternet, bloglar, forumlar, topluluklar ve ağlar aracılığıyla ağ oluşturmak için büyük kaynaklar sunmaktadır. Facebook, Bebo, Dzone, Gather, Ryze, Squidoo, Tagged, Xing ve çok daha fazlası gibi sosyal ağ sitelerinin muazzam sayıda. Ağ kavramı aynıdır; Platformlar katlanarak daha büyük ve farklıdır. Çok sayıda site ezici olabilir ( http://traffikd.com/social-media-websites/ ), bu yüzden sosyal ağınızı sektörünüze özgü sitelere odaklamak iyi bir fikirdir. Facebook, Plaxo, Linkedin vb. gibi daha geniş, yaygın olarak kullanılan jenerik sitelerin yanı sıra, LinkedIn ve Plaxo gibi daha iş odaklı siteler kullanmayı tercih ediyorum – ancak bu kişisel bir tercihtir. Bana göre, Facebook profilimde arkadaş ve aile için iş arkadaşlarına göre daha uygun bilgi ve fotoğraflar var, ama aynı fikirde olmayanlar var. Yine, bu bir kişisel tercih meselesidir.

Tartışma amaçlı olarak, geleneksel (ya da doğrudan) pazarlamanın tek yönlü bir iletişim kanalı ve sosyal medya pazarlamasının iki yönlü bir iletişim kanalı olduğunu düşünelim. Geleneksel pazarlamada, bir işletme size doğrudan bir e-posta gönderebilir veya bir e-posta gönderebilir veya bir dergide bir reklam görebilirsiniz. Bu tür pazarlama kampanyaları, işletmelere çok fazla paraya mal olur ve her zaman büyük miktarlarda satışla sonuçlanmaz. Şimdi forumlarda, bloglarda ve diğer sosyal ağ sitelerinde iki yönlü konuşmalara katılmayı düşünün. İşletmenizin temsilcisi olarak, potansiyel müşterilerinizle "konuşmalar" gerçekleştirirsiniz ve değerli içerikler sunmayı umarsınız (içerik, sosyal medya pazarlamasında King'dir). Zaman içinde, siz ve işletmenizin daha görünür hale geleceği (çevrimiçi varlığınızı artırdığınız sürece), itibarınız ve değeriniz artacak ve zaman içinde, potansiyel müşterileriniz kim olduğunuzu, neyi sattığınızı ve nerede bulacağınızı bileceklerdir.

Kendimi geldiği yeri anlamak için kendimi diğer kişinin ayakkabına sokmayı severim. İnternetten çıkmadan önce, satın almayı düşündüğüm ürün veya hizmetle ilgili her şeyi bulabilmek için hiçbir şey satın almıyorum. Rekabetçi ürün ya da hizmet hakkında söylendikleri kadar yorumları da okudum. Bu söylendiği gibi, neden başkasının aynı şeyi yapmasını beklemiyordum? Sosyal medya pazarlamasını bu terimlerle düşünürseniz, zaman alıcı bir süreç olsa da, değeri sizin için daha belirgin hale gelebilir.

Sosyal ağların sadık ve ilgi çekici geniş kitlelerden oluştuğunu akılda tutmak önemlidir. Sosyal medya pazarlaması, markanızı (kendi başına inanılmaz derecede önemli bir konu), iş dünyasında ve çevrimiçi profilde paylaştığı için herhangi bir işe büyük fayda sağlayabilir. Ancak, sosyal medya pazarlaması zaman alır ve ciddi bir bağlılık gerektirir, ancak alacağınız nihai getiri, harcanan zamana değecektir.

Bir işletme sahibinin sosyal medya pazarlamasının değerini kabul edip etmediği; İnternet pazarlama için yeni sınırdır. Sosyal medya kendi başına bir yaşamı ele geçirdi ve eğer o gemiye atlamadıysanız, tekneyi kaçırıyorsunuz. Sosyal medya pazarlaması, markanıza, işinize ve çevrimiçi profilinize katkıda bulunduğundan, herhangi bir işe büyük fayda sağlayabilir.