एसईओ

Sürpriz yok: Görüntüler, SERP’deki haberlerden elde edilen makale bilgileri sıyırıldığında tüyleri tıklıyor

Geçtiğimiz ay Google, “önerilen AB Telif Hakkı Direktifi'nin kullanıcılarımıza ve yayıncı ortaklarımıza etkisinin ne olacağını anlamak için bir deneme yaptı.” Haber arama sonuçları arasında bağlantı yoktu, ancak açıklama veya resim yoktu, eksik öykü başlıkları ve site başlıkları olmadan bağlam.

Çıplak SERP Deneme, Google’ın, üçüncü taraf yayıncı içeriğinin parçacıkları sunulduğunda, arama motorları ve haber toplayıcıların lisans ücreti ödemesini gerektiren, Yönergenin 11. Maddesine cevap vermek istediği SERP’lerde yapılan değişikliklerin önizlemesini yaptı.

Avrupa genelinde telif hakkı yasasını “uyumlaştırmak” (ve yayıncıları sübvanse etmek). Birçok büyük Avrupalı ​​yayıncı tarafından övgüyle karşılandı, ancak aynı zamanda serbest konuşma savunucuları ve daha küçük çevrimiçi yayıncıları eleştirdi.

11. Madde Potansiyel Sonrası SERP

Tüm tıklamaların neredeyse yarısı kayboldu. Google şimdi AB SERP denemesinin sonuçlarını rapor ediyor. Google’ın blog yayınına göre, "denemenin tüm sürümleri haber yayıncılarına önemli miktarda trafik kaybına neden oldu" açıklamasını yaptı. Şirket, “yayın başlığını, URL’sini ve video küçük resimlerini gösterdiğimiz yerde” açıkladı.

Google, “yüksek kaliteli gazeteciliği desteklemeyi hedefleyen mevzuatın istenmeyen bir sonucu olarak başka bir sonuç” olduğunu söylüyor.

Google, 11. maddenin geleneksel SERP'lere, metin tabanlı snippet'ler veya başka görseller içeren sınırlı önizlemelerle izin verdiğini öne sürüyor. küçük resimler gibi formatlar, ”tıklamaları teşvik etmek için. Aynı zamanda yayıncıların lisans ücretlerinden feragat etme seçeneğine sahip olmalarını istiyor.

11. maddenin bazı savunucuları muhtemelen feragat korkusundan korkuyorlardı. Bununla birlikte, Google, “Hangi başlıkların görmeye karar verdiğine karar veren, yalnızca ödeme yapıp kalite değilse, sonuçlar hem kullanıcılar hem de daha küçük ve yeni çıkan yayıncılar için kötü olacaktır.”

Neden umursamalısınız. Google, açık bir şekilde SERP denemesinin, Madde 11'in dilinin değişmesi gerektiği iddiasını ortaya koymak için yayıncılara daha az tıklama getireceğini tahmin ediyordu. Ancak yayıncılar Google’ı lisans ücretlerini almak için içeriklerini göstermeye zorlayamazlar.

Müzakere edilebilecek olandan daha iyi bir yaklaşım olabilir. Gazeteciliği destekleyici sosyal politika konusu, SERP’lerdeki haber içeriğinin “adil kullanımıyla” telif hakkı çıkarlarını dengeleme konusundaki tartışmadan ayrılabilir.


लेखक के बारे में

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisi’nde Katkıda Bulunmaktadır. Dijital medya ile gerçek dünya tüketici davranışları arasındaki noktaları birleştirmek üzerine, Screenwerk adlı kişisel bir blog yazar. Ayrıca Yerel Arama Derneği Strateji ve İçgörü Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Onu Twitter'da izleyin veya Google'da bulun.