डेटाबेस

Web Hosting – Yeni Başlayanlar İçin Bir Rehber

Yani web barındırma hakkında bilgi edinmek ve sunduğunuz şeyleri öğrenmek veya web hosting hakkında çok şey bilmiyor olabilirsiniz? Bu bilgiyi bilmemede utanılacak bir şey yoktur. Herkesin başında bir noktada başlaması gerekiyor. Bu notta, web barındırma hakkında bilgi edinmeye başlayalım.

İlk önce, web hosting nedir ve nasıl çalışır?

Web hosting, internete çok yüksek hızlarda bağlı yüksek güçlü bir bilgisayar sunucusunda yer ve bant genişliği sağlama işidir. Hosting şirketleri, veri merkezi olarak bilinen fiziksel bir konumda yüksek güçlü web sunucusu bilgisayarlarının büyük ağlarını korur. Bu bilgisayar sunucuları çok hızlı ve genellikle yedekli bir İnternet bağlantısına bağlanır. Veri merkezleri, birincil ve yedek güç, internete hızlı bağlantı ve güvenlik izleme kadrosuna sahiptir.

Web barındırma şirketleri, bir aylık ücret karşılığında bir müşteriye disk alanı ve kullanılabilir bant genişliği payı sağlar. Müşteri kaydolduktan sonra, web sunucusundaki kişisel alanlarına dosya yükleyebilir ve daha sonra bilgi internete ilgi duyan herkes tarafından görüntülenebilir. Web hosting şirketi ücretlerinin aylık ücreti, kendi evinizden veya veri merkezinizden bir sunucuyu çalıştırmanın maliyetinden çok daha azdır. Bu şirketlerin var olmasının nedeni budur. Sizin için tüm donanım, yazılım ve diğer teknik ihtiyaçlara dikkat ederler.

Web barındırma türleri

Birçok farklı web barındırma teklifi vardır, ancak ana üç paylaşılan, bayi ve özeldir. Her çeşit barındırma farklı bir amaç içindir.

Paylaşılan Web Hosting

Paylaşılan web barındırma hosting en popüler şeklidir. Paylaşılan barındırma, yüksek güçlü bir sunucu üzerinde web barındırma şirketi tarafından sağlanan disk alanı ve bant genişliği bir parçasıdır. Bu sunucuda barındırılan başka birçok web sitesi var ve barındırma şirketinin büyük bir veri merkezinde bu sunucuların birkaçı olması muhtemel. Sunucunun kaynakları, o bilgisayara tahsis edilen diğer birçok web sitesi tarafından paylaşılmaktadır.

Paylaşılan web hosting, harika bir fiyat arıyorsanız ve sitenize birkaç binden fazla günlük ziyaretçiye sahip değilseniz, web'in en iyi biçimidir.

Bayi Web Hosting

Bayi web hosting kendi web hosting işinizi başlatmak için popüler, düşük maliyetli bir çözümdür. İki tür bayi barındırma, özel etiket ve bir satıcı satıcısı vardır.

Özel etiket, müşteri web siteleriniz üzerinde tam kontrol sahibi olmanıza izin verdiği için en iyi bayi planı türüdür. Özel etiket planı, bayinin web barındırma hizmeti müşterisinin aylık ücretini tam olarak ödemesine olanak tanır, ancak bayinin, satıcı alanı için daha büyük barındırma şirketine aylık bir ücret ödemesi gerekir. Özel etiketli bir satıcının sahip olduğu daha fazla barındırma hesabı, onlar için daha yüksek kâr anlamına gelir. Özel etiket barındırma, her biri için paylaşılan barındırma kullanıyor olmanızdan çok daha fazla web sitesini barındırmanıza olanak tanır. Bu, para biriktirmek için tek bir yere ev sahipliği yapmaları gereken birçok siteye sahip olan biri için harika bir çözümdür.

Hizmet planlarının bayisi, daha büyük bir web barındırma şirketinin düzenli web hosting planlarını tekrar satıyor, ancak müşteriyi sağlamak ve müşteriye kaldığı sürece aylık ücret kazanmak için indirimli fiyat elde edersiniz. Bu plan, müşteri web siteleri üzerinde kontrol sağlamaz ve yalnızca potansiyel olarak aylık gelirin bir kısmını tutarsınız.

Adanmış Web Hosting

Adanmış web hosting, kendi ekipmanınızı satın alma ve hızlı bir İnternet bağlantısı için ayda yüzlerce dolar ödeme başvurmadan meşgul bir web sitesi barındırma en güçlü ve uygun maliyetli bir çözümdür. Dedicated hosting, o bilgisayarda hiç kimsenin barındırmadığı tek bir sunucudan oluşur. Bu, en büyük yapılandırma seçeneklerine izin verir. Yoğun bir web sitesi olan herkes kısıtlı barınmayı bulacaktır.

Web Hosting Değerlendirmeleri

Web hosting planlarında listelenen diğer tüm bilgileri merak ediyorsunuz? Bu bölümde, iyi bir web barındırma seçiminde en önemli hususları açıklayacağım.

कीमत

Web hosting hizmetlerinin fiyatı en önemlilerinden biridir. Orada ucuz hosting paketleri ile birçok hosting şirketi var, ancak diğer alanlarda eksik olabilirler. Bir hosting paketinin fiyatının sizi aldatmasına izin vermeyin. Orada büyük fiyatları ve diğer özellikleri sadece iyi olan bazı hosting şirketleri var. Fiyat, web barındırma planının en önemli kararlarından biri olabilir, ancak kaliteli bir web barındırma seçiminde dikkate alınması gereken daha çok şey vardır.

Disk Alanı / Depolama Alanı

Disk alanı, web barındırıcınızın web dosyalarınızı saklamanız için sağladığı fiziksel depolama alanı miktarıdır. Hosting firmalarının günümüzde ağırlıklı olarak gigabayt cinsinden ölçülen disk alanıyla ilgili planları var, ancak bazıları hala depolama alanı için megabaytlarda planlar sunuyor. Dosya depolama alanı gereksinimlerinize bağlı olarak, daha fazla veya daha azına ihtiyacınız olabilir. Genellikle sunulan daha fazla disk alanı, daha iyi.

Bant Genişliği / Veri Aktarımı

Mevcut bant genişliği miktarı, kaliteli bir barındırma planı seçiminde büyük bir fark yaratabilir. Genel olarak, bir hosting şirketi size daha fazla bant genişliği sağlar, daha iyi. Bu, işiniz büyüdükçe web sitenize daha fazla trafiği destekleyebileceğiniz anlamına gelir. Sınırsız veya ölçülmemiş bant genişliği sunan web hosting şirketlerine karşı dikkatli olun. Bunların birçoğu meşru teklifler olsa da, ortalama kullanıcıların çok fazla kullanmadığı umuduyla bant genişliğini aşan bazıları var.

Müşteri Desteği

Herhangi bir işletmede istisna müşteri hizmeti sunmak çok önemlidir. Web barındırma bunun için bir istisna değildir. Web sitenizde bir sorun olması durumunda, hosting şirketlerinin birçoğu tüm gün ve gece mevcuttur, ancak günün belirli saatlerinde müsait olan bazı müşteriler vardır. Web siteniz gecenin ortasında, müsait olmadığı bir saatte düşerse, bu bir işletmenin gelirini kaybetmek anlamına gelir. Seçtiğiniz web sunucusunun her zaman destek için uygun olduğundan emin olmalısınız.

Para İade Garantisi

Çoğu web hosting şirketi otuz günlük para iade garantisi verecektir. Bazıları bir tane bile uzun bir süre sağlayacak, ancak para iadesi garantisi vermeyenlere karşı dikkatli olun. Kendilerini endüstride bir lider olarak kanıtlamış ve mükemmel bir itibara sahip olmadıkça, en az 30 günlük bir para iade garantisi sunmayan bir şirketten web hosting hizmeti almam.

İşletim Sistemi

İşletim sistemi, bilgisayar kullanıcısı ve makinenin fiziksel donanımı arasındaki etkileşimi denetleyen bir yazılım parçasıdır. İnternet üzerindeki tüm web sitelerinin büyük bir çoğunluğu Linux işletim sisteminde çalışır. Linux genellikle Windows'dan çok daha kararlı. Bir web sitesinin çalıştırılmasında kararlılık önemlidir. Bu nedenle, web sitemi Linux işletim sistemine dahil etmeyi tercih ediyorum. Bazı sitelerin yalnızca Windows işletim sisteminin tatmin edebilecekleri özel gereksinimleri vardır, ancak bu gereksinimlere her zaman alternatifler vardır.

Yedekleme

İyi bir web barındırma şirketi, tüm web sunucularındaki verileri yedeklemek için düzenli bir programa sahip olacak. Daha sık veri yedeklenir, daha iyi. En azından, bir web barındırma şirketi günlük web sitesi dosyalarını yedeklemelisiniz.

Kontrol Paneli

Kontrol paneli, web sitesi yöneticisinin, ana bilgisayar ile Internet üzerinden bağlanan kendi makineleri arasında sahip olacağı temas noktasıdır. İyi organize edilmiş ve kullanımı kolay kontrol paneli arayüzüne sahip olmak çok önemlidir. Favori kontrol panelim, bugün önde gelen web kontrol panellerini barındıran cPanel. Plesk başka bir iyi ve birçok şirket kullanmanız için kendi kontrol panelini oluşturacak. Web barındırma şirketlerinin çoğu, hosting planlarıyla birlikte kullandıkları kontrol panelinin bir demosuna bağlantı sağlayacaktır. Kullanılan kontrol paneli tercih meselesidir, ancak kullanıcı dostu olmalıdır.

E-posta

E-posta internet üzerindeki iletişimin önemli bir parçasıdır. Web barındırma şirketlerinin çoğu, size daha fazla e-posta adresi ve e-posta mesajlarını kullanmanız için ihtiyacınız olandan daha fazla alan sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken şey, e-posta hesaplarında biraz katı olma kararı alan ve yalnızca az sayıda veya az miktarda mesaj alanı sunan şirketler.

Uptime

Uptime, bir şirketin ev sahipliği yaptığı ortalama web sitesinin çevrimiçi olarak ne sıklıkta kullanılabileceğini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Hiçbir şirketin% 100 kesintisiz çalışma süresi sunması beklenemez. Donanım, yazılım ve güç kesintileri gibi şeyler nedeniyle bu imkansız. Şirketlerin büyük çoğunluğu çalışma süreleriyle çok iyi ve bunu garanti ediyorlar. Şirket tarafından yayınlanan çalışma sürelerinin bilincinde olmak hala iyi bir fikirdir. En az% 99,5 değilse, muhtemelen bu şirkete ev sahipliği yapmaya değmez.

İstatistikler

Bir web yöneticisi olarak kaç ziyaretçi ziyaret ettiğinizi, nereden geldiklerini, sitenizde ne kadar kaldıklarını ve ne kadar bant genişliği kullandıklarını bilmek güzel. Bu bilgi, web sunucusu tarafından derlenir ve bir günlük dosyasına yerleştirilir. Bir istatistik yazılım paketi bu verileri okuyabilir ve web yöneticisine anlamlı bilgiler sağlayabilir. Bu kayıtlardan toplanan bilgiler, web sitesinin izleyicilerine geliştirilmiş servislerde çok değerli olabilir.

FTP

FTP dosya aktarım protokolü anlamına gelir. Bir web sunucusuna çok sayıda dosyayı hızlı bir şekilde yüklemek veya indirmek için bir yoldur. Çoğu web hosting şirketi, müşterilerinin FTP aracılığıyla web hosting hesaplarına erişmelerine izin verecektir. FTP çok yararlı ve bir web hosting hesabı için ödeme yaparken sahip olmak için harika bir özellik.

Komut Dosyası

Dünya Çapında Ağın başlamasından bu yana, birçok yazı dili oluşturuldu ve bugün keyif aldığımız dinamik ve etkileşimli ortama dönüştü. Bir komut dosyası dili, sayıları hesaplamak veya harici bir veritabanından bilgi yüklemek olsun, bir web sitesine işlevsellik eklemenin bir yoludur. Komut dosyası dilleri elektronik ticaret mümkün hale getirdi. Bu dillerden bazıları PHP, ASP, JSP, Coldfusion, VBscript, Javascript ve Perl'dir. Bu yazının ayrıntılarına karmaşıklık uğruna girmeyeceğim. Bu dilleri nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, onlar için bir web sunucusunda neleri arayacağınızı bilmelisiniz.

Veritabanları

Bir veritabanı, çok çeşitli şekillerde kullanılabilecek verileri saklamak için bir yerdir. Veritabanları, alışveriş sepetleri, mesaj panoları ve ürün katalogları gibi uygulamalar için internette kullanılır. Daha fazla veri tabanı barındırma sağlayıcısı, web sunucunuza dağıtabileceğiniz en fazla uygulamayı oluşturmanıza olanak tanır. Veritabanları daha gelişmiş web yöneticisi tarafından kullanılır, ancak ilgilendiğinizde bilgi çevrimiçi olarak serbestçe kullanılabilir.

Sonuçlar

Web hosting, orada binlerce barındırma şirketiyle çok zor bir karar olabilir. İhtiyaçlarınıza uygun ve iyi bir hosting şirketine sahip bir plan bulmak çok önemlidir. Umarım bu makale hangi şirketin ev sahipliği yapacağına karar vermede faydalı olmuştur. Mutlu Hosting!