एसईओ

Web Sitesi Görüntü Optimizasyonu Nedir?

Teknik uzmanların terimleriyle, görüntü optimizasyonu, resimlerinizin boyutunu küçülterek web'de hızlı bir şekilde görüntülenebilmeleri anlamına gelir. Bununla birlikte, görüntülerin kalitesini dikkate almak da önemlidir. Dosyanın boyutunu küçültmek istiyorsanız, yine de kabul edilebilir bir görüntü kalitesi sunacak şekilde yapılması önemlidir. Görsel estetiği dengelemek ve verimli yükleme, görüntü optimizasyonunun asıl zorluğudur.

Neden Web için Resimleri Optimize Edin?

Web sayfanız çok hızlı bir şekilde yüklendiğinde, kullanıcıların geri dönme olasılığı daha yüksektir. Yükleme süresi, bir web sitesinin popülaritesini etkileyen önemli bir faktördür. Görüntü dosyaları çoğu sayfadaki en büyük veriyi oluşturur. Bu nedenle, görüntü optimizasyonu sitenizin yüklenme süresini azaltmada hayati bir faktördür. Optimize edilmiş görüntülere sahip bir web sayfası daha fazla ziyaretçi çekecektir.

Çoğu kullanıcı yüksek hızlı internet bağlantısına sahipken, diğerleri çevirmeli ağ servislerini kullanıyor. İyi optimize edilmiş görüntüler, çevirmeli bağlantı üzerinden çok hızlı yüklenir. Daha yavaş bir internet hizmeti ile kullanıcıları cesaretlendirmeden web varlığınızı geliştiren görüntüleri seçmek istersiniz.

Dijital Fotoğraf Makinemin Fotoğrafları Web İçin Hazır Mı?

Çoğu dijital fotoğraf makinesi fotoğrafları web-hazır formatta kaydetmez, baskıya hazırdır. Her kamera çeşitli dosya ayarları altında görüntü kaydederken, çoğu web ekranı için çok büyük bir formatta dışa aktarır. Aynı şey web'de satın alabileceğiniz birçok görsel için de geçerli olabilir.

Ancak, çoğu fotoğraf düzenleme programı, görüntü dosyalarını web ekranı için ideal olarak sıkıştırılmış bir biçimde kaydetmenizi sağlar. Görüntüyü çözünürlük veya dosya boyutuna göre de düzenleyebilirsiniz. Bu programlar, web için görüntüleri optimize ederken faydalı araçlardır.

Photoshop veya Photoshop Elements gibi bir program satın almanızı öneririz. Photoshop'ta görüntünüzü optimize edilmiş bir sürümde dışa aktaran "Web için Kaydet" düğmesine sahip olursunuz. Ayrıca, resimlerinizi kırpabilir veya yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Görüntü Optimizasyonunda Yer Alan Metrikleri Anlamak

Görüntünüzü optimize etmek için, dosyanın yükleme süresini kısaltmak için değiştirilebilecek ana veri noktalarını anlamak önemlidir. Bu süreç, görüntünün boyutunu ve kalitesini değiştirmeyi içerir.

Bir görüntünün kalitesi genellikle inç başına belirli sayıda noktada ölçülür. Bu, resmin çözünürlüğüdür. Temel olarak, "DPI" ölçümü görüntünün her bir inçinde kullanılan nokta sayısını gösterir. Daha yüksek bir DPI daha iyi bir görüntü kalitesini gösterir. Ancak, kalitedeki bu artış, dosyayı daha da büyütür. Bir baskı uygulaması için 300 DPI profesyonel bir endüstri standardı olarak kabul edilir. Ancak, bu web kullanımı için çok büyük. Web için optimize edilmiş bir görüntü 72 DPI'yi geçmemelidir. Monitörünüzün ekranında, ekran çözünürlüğü 72 DPI olduğundan, 72 DPI ile 300 DPI arasındaki farkı görsel olarak algılayamazsınız.

Bir resmin, sayfada boyutunu belirleyen boyutlar da var. Bazı görüntü düzenleme programları bunu tuval boyutu olarak ifade eder. Tuval boyutu inç veya piksel olarak ölçülebilir. Genellikle monitörünüzün ekran çözünürlüğü ile aynı terminolojide açıklanacaktır. Bu, resmin görüntünün sayfadaki göreceli boyutunu anlamanıza yardımcı olur. Örneğin, bir web-hazır görüntü 300 piksellik bir genişliğe ve 400 piksellik bir yüksekliğe sahip olabilir. En yüksek kaliteli dijital kameralar, web uygulaması için çok büyük boyutlarda görüntüler üretir. Yerleşik Görüntü Doktoru veya fotoğraf düzenleme programınız bu boyutları ayarlayabilecek.

Görüntü dosyası boyutunun da belirli bir ölçümü var. Web-hazır görüntüler kB cinsinden ölçülecektir. Kameranız, birkaç megabayt boyutunda görüntüler üretebilir. Bir orta resim dosya boyutu yaklaşık 30 kb'dir. Görüntü dosyalarınızın ne kadar küçük olması gerektiğine karar verirken bunu göz önünde bulundurun.

फलस्वरूप

Görüntü optimizasyonu, çok fazla kaliteden ödün vermeden hızlı bir yükleme süresi sağlamak için görüntülerinizi ince ayar yapma işlemidir. Görüntü İyileştiricisi ve Photoshop gibi fotoğraf düzenleme programları, web sayfanızda en uygun görüntü için dosyalarınızı sıkıştırmanıza yardımcı olabilir. Dolayısıyla, çekilecek bir ölçü 200 ila 400 piksel genişliğinde veya yüksek ve dosya boyutunda yaklaşık 30 kb'dir.