एसईओ

Yalnızca dahili bağlantı stratejinizi kullanarak arama sıralamasını nasıl artırabilirsiniz?

Bağlantılar, bir web sitesinde bile, içerik arasındaki ilişkileri gösterir. Sayfalar arasında değer ve önem aktarıyorlar. Daha da önemlisi, iç bağlantılar web sitenizin yapısını tanımlar. Kullanıcıların web sitenizi anlamak için motorlarda gezinmelerine ve arama yapmasına yardımcı olurlar. Sağlıklı bir dahili bağlantı stratejisi, sayfalarınızın dizine eklenmesini ve sıralanmasının yanı sıra, aradıklarını bulabilen ziyaretçiler için tıklama oranlarını ve dönüşüm oranlarını artırmanızı kolaylaştırır. SERP sıralamalarınızı arttırmanın üç yolunu incelemeye başlamadan önce, içsel bağlantıların temel ilkelerinden bazılarına göz atalım:

 • Bir sayfa ne kadar çok olursa, Google daha fazla değer verir. Dış bağlantılar, web'deki diğer sayfalarla ilgili genel bir değere işaret ettiğinden, dahili bağlantılar, Google'ın, web sitenizdeki diğer sayfalarla ilgili bir sayfanın önemini belirlemesine yardımcı olur.
 • İç bağlantılar, Google'ın artık bunu dikkate alması açısından çok önemlidir. 1000, sayfa başına “makul sayıda” bağlantıdır. Unutmayın ki bu başlık, altbilgi, menü ve kenar çubuğundaki her bir bağlantıyı içerir.
 • Bağlama o kadar güçlüdür ki (istemeden) çok sayıda iç bağlantıyı alan nispeten düşük değerli sayfalara benzersiz destek verebilir. ev, sayfalar ve iletişim sayfaları gibi.
 • Yeni içeriğe ait bağlantılar yeni değeri iletiyor ve bu nedenle yeni içeriği Google'a yönlendirerek yeni sayfaların taranmasına yardımcı oluyor.

Daha fazla iç bağlantıya sahip sayfalar onlara işaret ediyor. daha sık tarandı. Kaynak: OnCrawl

Bu bilgiye sahip, SEO'nuzu geliştirmek için içsel bağlantıları kullanmanın üç stratejisi var.

Sayfa derinliğini azaltarak sıralamayı artırın

Bu yıl Haziran ayında John Mueller bir Google Web Yöneticisi Merkezi'nde belirtildi. Tıklama derinliğini tıklayan Hangout – yani, web sitesinin ana sayfasından başladığında bir sayfaya ulaşmak için gereken tıklama sayısı – SEO'da önemlidir. Ana sayfaya daha yakın olan sayfalar, Google’dan daha olumlu ilgi görür. Bu iyi haber, çünkü karmaşık ve derin yapıları olan web siteleri için hızlı kazançlar anlamına gelebilir. OnCrawl, e-ticaret, seri ilanlar ve iş listelerindeki web sitelerinin sıralama konumlarını arttırmasına ve sayfaların toplam derinliğini azaltarak UX'i geliştirmesine yardımcı oldu.

Sayfa derinliği ve Google tarafından keşfedilen sayfalar arasındaki ilişki. Kaynak: OnCrawl

Her bir web sitesinin istatistiklerine dayanarak, sayfa derinliğinin birkaç şekilde azaltılabildiğini gördük:

 • Ürün sayfalarında veya iş listelerinde görünen önerilen veya benzer sayfaların sayısını artırmak. Bu, bir kategorideki veya ilgili kategoriler arasındaki iç bağlantıların artırılması, daha derin sayfaların bir kısmının daha sığ bir düzeye getirilmesidir.
 • Üst düzey kategorilerin sayısının artırılması. Ana sayfada listelenen kategorilerin sayısını ikiye katlayarak, bu kategorilerdeki daha fazla sayfa ana sayfaya daha yakın yerleştirildi.
 • Bir kategorinin listesindeki göz atılabilir sayfaların sayısının azaltılması. Bu, sayfa başına öğe sayısını artırarak başarılabilir, ancak aynı zamanda, her kategoride daha az öğe ile sonuçlanan yüksek düzey kategorilerin sayısının artmasıyla da ele alınabilir. Bir kategorinin yedi sayfası beşe düşürülürse, altıncı ve yedinci sayfalarda listelenen URL'lerin tümü en az iki tıklama derinliklerine doğru hareket eder.

Bu tür değişiklikler sayesinde, indirmenin oldukça kolay olduğunu gördük. Bir web sitesinin genel derinliği 50'den 15'in altındaki derinlik düzeylerine.

SERP'lerde sıralama sayfalarının gösterimleri ile bir sayfadaki sayfa derinliği arasındaki korelasyon. Kaynak: OnCrawl.

Ayrıca, derinliği azaltan iyileştirmelerin ardından, e-ticaret web sitelerinin ürün kataloğunun genellikle daha kısa zaman aralıklarında tarandığını gözlemledik. Sonuç olarak, yeni ürünler Google tarafından daha verimli bir şekilde keşfediliyor. Bu, satışların, promosyonların ve diğer ticari kampanyaların daha etkili ve daha kârlı olmasına olanak tanır.

İçerik hubları oluşturarak sıralamaları artırın

Sitelerini büyütmek ve çeşitli konulardaki yetkilerini artırmak için içerik pazarlamacılığını kullanan web siteleri için, iç bağlantı, içeriğin daha iyi performans göstermesine yardımcı olur. Temel konuları güçlendirmek ve ilgili sayfaları sütun sayfaları etrafında gruplayarak, bir konudaki tüm sayfaların otoritesini artırabilir ve SERP'lerdeki pozisyonları kazanabilirsiniz.

Site yapınızdaki sıralama sayfalarının sayısını artırmak için dahili bağlantı kullanın. Kaynak: OnCrawl

Web sitenizi içerik merkezlerinize göre segmentlere ayırmak için OnCrawl'i kullanmak, bir merkez içindeki ve tematik içerik grupları arasındaki bağlantı yapısını görselleştirmenize yardımcı olacaktır. Bu, her bir içerik merkezi için temel göstergeleri izlemenize ve organik ziyaretler, sıralamalar, Yeni Sıra ve tarama sıklığı gibi metriklerdeki artışları doğrulamanıza olanak tanır. Bir içerik merkezi:

 • Web sitenizde, birbiriyle yakından alakalı konular veya anahtar kelimelerle ilgili çok sayıda içerikten oluşur.
 • Web sitenizde, sitenizin görülmesini istediği bir konuyu kapsayan yetkili sayfadan oluşan bir sütun sayfası etrafında yapılandırılmıştır. Bir uzman olarak ve web sitenizdeki içerik merkezindeki diğer sayfalarla bağlantı kurar.
 • Sayfalar arasındaki ilişkileri güçlendirmek için sayfaları arasında iç bağlantılar kullanır. Bu bağlantılar, makul olduğunda, içerik göbeğinin temasıyla ilgili kelimeleri çapa metninde kullanmalıdır.

Tipik olarak sütun sayfanız iyi sıralanır. Bu sayfadan merkezdeki dahili bağlantı yapısı, bu sayfadan elde edilen yetkiyi ilgili sayfaların tümüne dağıtacaktır. Bu yetki devri, uygulamaya koyduğu sayfa önemi teorisinin bir örneğidir. Tematik içerik merkezleri oluşturmak için iç bağlantılar kullanmak, Alan Adı Yetkilisini artırabilir ve web siteniz için tıklama oranlarını artırabilir. Tematik içerik grubundaki sayfalar birbirine ne kadar çok bağlanırsa, grup daha iyi bir şekilde SERP'lere yerleştirilebilir.

Seçili bir sayfa grubunda sıralamaları artırın

Mevsimlik veya etkinlikle ilgili kampanya yürüten web siteleriyle çalışmak demek, OnCrawl, iç bağlantı stratejilerinin, dar bir zaman aralığı boyunca son derece kârlı olan sayfalara nasıl fayda sağlayabileceğini tekrar tekrar görmüştür. Örneğin, tatiller için özel günler, satışlar ve sanayi satışları için bilet satışlarının tümü etkinlikten önce tanıtılmalıdır. Etkinlikle ilgili bir sayfa grubunu tanıtmak için:

 • Etkinlikle ilgili arama sorguları için optimize edilmiş bir açılış sayfası oluşturun. Bu sayfa, istenen arama terimleri için doğru sıralamak için yeterli metin içermeli ve etkinlik temasının etrafına sıkıca odaklanmalıdır. İlgili bir konuya ilişkin zengin bir açılış sayfasını birden fazla ürün sayfasından daha kolay tanıtın.
 • Tarih ve bir geri sayımı açılış sayfasına yerleştirin. Geri sayım, içerikte değişiklikler oluşturmaya ve tarama sıklığını artırmaya yardımcı olabilir.
 • İlgili içeriğe yönelik bir içerik merkezi oluşturun ve bu içeriğe açılış sayfasından bağlantı verin. İçerik, bu durumda, muhtemelen web sitenizdeki mevcut sayfalar olacaktır ve etkinlik sayfalarını, ilgili ürün sayfalarını, ilgili makaleleri, ilgili kategorileri vb. İçerebilir. Bu, popülerliği açılış sayfasından bağlantı verilen sayfalara dağıtmaya yardımcı olur.
 • Sitenizdeki açılış sayfasını tanıtmak için dahili bağlantıyı kullanın. İlgili bağlantı metnini kullanarak ana sayfadan bağlantı kurun ve menünüzdeki yüksek değerli konumlara yerleştirerek, sitenizdeki çok sayıda sayfadan erişilebilir hale getirin.

Çok sayıda inlinks içeren sayfalar en üstteki dündü en sağında ise). Kaynak: OnCrawl

OnCrawl'da, stratejinizin başarısını doğrulamaya yardımcı olan metrikleri izleyin:

 • Sürünme sıklığı: etkinliğe giden dönemde Google'ın tarama davranışında bir artış olduğunu doğrulayın. Siteniz
 • Gösterimler ve SEO ziyaretleri : açılış sayfanızın SERP'lerde göründüğünü ve açılış sayfanıza yapılan organik ziyaretlerin arttığını kontrol edin.
 • Sayfa üstü faktörler: Açılış sayfanızın sayfa içi SEO'sunun optimize edildiğinden emin olun. Açılış sayfasının başlığını, meta açıklamasını, H1 ve H2'yi ve kelime sayısını kontrol edin.

Tanıtım dönemi geçtiğinde açılış sayfasını ve bağlantıyı kaldırmayı veya indirmeyi unutmayın.

Dahili bağlantı stratejileri için geri dönüşler

Dahili bağlantı stratejileri, bir konudaki site otoritesini artırabilir, tıklama oranını artırabilir ve tıklama derinliği ve sayfa önemi gibi sıralama faktörleri üzerindeki doğrudan etkiyle sıralamaları artırabilir. Dahili bağlantılar, Google’ın sayfalarınıza nasıl öncelik verdiğine, sayfalarınızın nasıl ve ne zaman sıralandığına ve aldıkları organik ziyaretlerin sayısına ilişkin ölçülebilir sonuçlar üretmek için kullanılabilir. Sayfa derinliğini azaltmak, içerik hubları oluşturmak ve başkalarına göre belirli sayfa gruplarını tanıtmak için SEO bağlantılarına ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

लेखक के बारे में

OnCrawl, ödül kazanmış bir teknik SEO platformudur. daha akıllı SEO kararları alırsınız. OnCrawl, Google'ın kara kutusunu açıp güvenle bir SEO stratejisi oluşturabilmeniz için içeriğinizi, günlük dosyalarınızı ve arama verilerinizi birleştirir. Bir SEO tarayıcısı, bir günlük analizcisi ve üçüncü taraf entegrasyonları ile desteklenen OnCrawl, şu anda e-ticaret siteleri, çevrimiçi yayıncılar ve ajanslar dahil olmak üzere 66 ülkede 800'den fazla müşteriyle çalışmaktadır. OnCrawl, tüm arama motoru optimizasyon sürecinizi destekleyecek ve pozisyonlarınızı, trafiğinizi ve gelirlerinizi geliştirmenize yardımcı olacak eyleme geçirilebilir panolar ve raporlar üretir. Https://www.oncrawl.com adresinden daha fazla bilgi edinin.