एसईओ

Yelp, Avrupa'dan Google’a karşı yeni bir antitröst davası açmasını istiyor

Financial Times'a göre (paywall), Yelp Avrupa Komisyonu'na (AK) resmi olarak Google'ın “yerel aramadaki hakimiyetini kötüye kullandığını” ve şirkete karşı resmi bir İtiraz Bildirimi (antitröst ücretleri) talep ettiğini bildirmiştir. [19659002] Şikayetin mantığı, Google’ın alışveriş arama içeriğinde yaptığı iddialarla neredeyse aynıdır: Google, sistematik olarak “kendi içeriğiyle” rakipleri en aza indirgemek için yanadır. AK, alışveriş beyanındaki resmi Beyannameyi getirdiğinde ve daha sonra benzer eylemlerin mümkün olabildiği yaklaşık 2,7 milyar dolarlık Google para cezasına çarptırıldığını söyledi.

Google, konumunu kötüye kullandığını ve alışveriş aramasının Avrupa Adalet Divanına hitap ettiğini reddetti. Yelp, Avrupa'da faaliyet göstermekte olup, 2016'dan beri düşük bir mevcudiyetle faaliyet göstermektedir.

Yelp kurucu ortağı ve CEO'su Jeremy Stoppelman, Google'ın yerel ve diğer alanlarda rekabete kasıtlı olarak zarar verdiğini öne sürerek bu hafta "60 Dakika" segmentinde yer aldı. Bir diğer görüşmeci olan AB Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, Google'ın yasadışı bir davranışta bulunduğunu ve “kanıtı olduğunu” iddia etti ve onayladı.

Yelp Luther Lowe, bir e-postada aşağıdaki ifadeyi verdi:

Bir anne bir arama yaptığında Berlin'de bir çocuk doktoru için, Almanca başlangıç ​​Jameda.de gibi bir hizmetten zengin inceleme içeriğiyle eşleştirilmek yerine, Google onu daha az yorum ve daha az içerikle bozulmuş yerel bir deneyime dönüştürüyor. Rekabete aykırı olmanın yanı sıra, bu tür davranışlar, Google'ın, meritokratik algoritmalara güvenerek, sayfanın en üstünde hangi bilgilerin yer aldığını yöneten tüketicilere doğrudan zarar vermektedir.

[Yelp’s complaint] 'da yer alan önemli ekonomik veriler ve kanıtlar

Komiser Vestager'ın ekibinin, Google'da en yaygın arama biçimi olan yerel arama ile yerel alışverişe kıyasla karşılaştırılmasında suçluluk bulması için gereken araçlar.

Yelp, Google ile Google arasında yapılan 2014 antitröst yerleşimini ortadan kaldırmada yardımcı oldu. daha sonra AK rekabet şefi Joaquín Almunia. Şu anki komiser Vestager, Google ve diğer ABD teknoloji şirketlerinin arayışında selefinden çok daha saldırgan davranıyor.

Yerel arama ve seyahat, Avrupa'da Google'a yapılan orijinal antitröst soruşturmasının bir parçasıydı, ancak resmi itirazlar belgesinin kapsamıydı. sadece alışveriş aramayı kapsamak üzere azaltıldı. Ancak, Vestager'ın aynı teori ve mantık altında ek eylemler olabileceği açıktı.

Avrupa'da Google'a karşı, Android uygulama ön yüklemesi kurallarını ve Google'ın erken AdSense sözleşmelerine ilişkin diğer iki etkin antitröst şikayeti var. Eğer AK, Yelp’nin şikayetini ele alacaktıysa, başka bir eylemi temsil edecek ve milyarlarca dolarlık para cezaları olacaktır.

लेखक के बारे में

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan Editördür. Dijital medya ve gerçek dünya tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmekle ilgili kişisel bir blog, Screenwerk yazıyor. Aynı zamanda Yerel Arama Derneği için Strateji ve Analizler VP'sidir. Onu Twitter'da takip edin veya Google + 'da bulun.