एसईओ

Yeni Başlayanlar İçin SEO, Bölüm 2 – Örümcekler de İnsandır

Tamam, örümcekler insan değildir ve arama motoru örümcekleri de aslında insan değildir. Ancak, kullandığım şey, arama motoru örümceklerinin insanlar gibi "düşünmesi". Bunu nasıl bilebilirim? Çünkü insanlar onları yazdı. Herhangi bir şekilde analiz yapan herhangi bir yazılım, insan geliştiricileri tarafından programlanan zeka ve analitik kurallar ile bunu yapar.

İnsanlar Nasıl Karşılaştırılır

Basıldığımı okumak için size bir makale verdiğimi hayal edin. Yaklaşık 20 sayfa uzunluğunda, ancak size bu konuda hiçbir şey söylemedim. Daha kötüsü, içerik üzerinde bir test yapmak zorunda kalacaksınız. Vurgulayıcıdan çık!

En iyi okuma eğitmenleri, öğrencilere bir tarih kitabının bir bölümü veya bir makale gibi bir metni ciddi bir şekilde incelemeden önce bağlamı almayı öğretir. Bunun nedeni, eğitim araştırmalarının bir seçimin genel kapsamını bilmenin insan okuyucuların konuyu daha fazla anlamalarına ve korumalarına yardımcı olduğunu göstermesidir. Bu arada, bu örnek gerçektir, tartışılmaz: Eskiden lise öğretmeni oldum ve "içerik alanı okuması" olarak bilinen bir çok yüksek lisans dersi aldım.

Genel bağlamı almanın en kolay yolu başlığı bulmaktır. Bir sonraki adım, bölüm başlıklarına bakmaktır. İkisinin kombinasyonu, belgenin veya bölümün menzilini veya kapsamını çerçeveler. Ayrıca resim ve diyagram başlıklarından bazı ipuçları alabilirsiniz.

Dokümanın ne hakkında olduğunu öğrendikten sonra, asıl metni kazmaya başlayabilirsiniz. Okuduğunuzda, sık sık önemli veya önemli noktaları tekrarlayarak ayırt edebilirsiniz. Başka bir deyişle, yeniden yazılmış ve yeniden yazılmış içerik çoğu zaman çok önemlidir: Yazar, açıklamayı birkaç kez (veya daha fazla) yeniden ifade etme çabasına değeceğini açık bir şekilde düşünmüştür. [This paragraph contains a clever example, if I do not say so myself: Did you see it?]

Arama Motoru Örümcekleri Nasıl Karşılaştırılır

Arama motoru örümcekleri, insanlarla aynı yaklaşımı benimsemiş değildir.

İnsan okuyucular gibi, örümcekler de başlıklara ve bölüm başlıklarına bakarak bir ipucu almaya başlar. Bir web sayfasında, örümceklerin tümü başlık etiketinizi arar, bu yüzden kesinlikle web sayfanız için bir başlık oluşturmanız gerekir. Ayrıca, bu başlık anahtar kelimeler içeriyorsa, daha da öder.

Bir Kenara: Yine de "anahtar kelimeler" nedir?

Çoğu arama motoru, web sayfalarınızın HTML’sindeki anahtar kelime meta etiketini görmezden geliyor, peki neden web pazarlamacıları sürekli anahtar kelimeler hakkında konuşuyorlar? Bunun nedeni, sayfanızda anahtar kelime meta etiketini kullanmasanız bile, sayfanızın içeriğini tanımlayan birkaç anahtar kelime seçmeniz ve ardından bu anahtar kelimelerin sayfa boyunca birden çok kez ve doğal bir şekilde süzüldüğünden emin olmanız gerekir. .

Anahtar sözcükleri kullanmak için yerler başlık (h1 HTML etiketinde), başlık metnini (örneğin h2 etiketlerinde), resimler için alt ve başlık etiketlerini ve gövde metnini içerir.

Bu anahtar kelimeler, arama motoru örümceklerine sayfanızın gerçekte ne olduğu hakkında daha güçlü bir fikir veriyor.

İşte önemli bir gözlem: Sonuçta hedefimiz arama motorunu "kandırmak" değil, içeriğimizin ne olduğunu görmesine yardım etmek. Google ve diğer motorlar yapay anahtar kelime serpme işlemlerini çözmekte ustalaşıyorlar. Anahtar kelimeleri veya anahtar kelime öbeklerini hiçbir zaman art arda dizmeyin. Özellikle Google, bunun bir anahtar kelime spam olduğunu ve kesinlikle acı verici bir intikam alacağını düşünüyor.

Anahtar kelime-içerik oranınız doğal olmayan bir şekilde yüksekse, arama motorlarının da bunu düşürdüğü yönünde spekülasyonlar var. Oldukça muhtemel olduğuna inanıyorum, ancak "doğal olmayan yüksek", yakından korunan bir sır. Benim için sonuçta, gövde metni tüm anahtar kelimeler nedeniyle komik geliyorsa, tehlike alanına girdiniz. Yıllar önce İleri Kompozisyon öğrencilerime yaptığım şeyi size önereceğim: Sayfanızı yüksek sesle okuyun. Herhangi bir şekilde garip geliyorsa, garip kısmı yeniden yazın.

Arama motoru örümceği, HTML başlığı etiketlerinde, özellikle h1 etiketinde sürprizlik gösteren başlığınızı arar. Bu etiketleri sayfalarınızda kullanmalı ve anahtar kelimeler içerdiklerinden emin olmalısınız.

Anahtar sözcükleri eklemek için genellikle gözden kaçan bir yer, görüntülerin alt ve başlık etiketlerindedir. Her ne kadar bir insan okuyucunun inceleyeceği bir başlığa tam olarak benzemese de, örümcekler kısa süre sonra bu etiketlerin görüntünün ne olduğu hakkında bir ipucu verdiğini düşünüyor (ve normal şartlarda, bunu yapıyorlar). Görüntü, sayfanın ne hakkında olduğu hakkında başka bir ipucu verir.

Örümcek, sayfanızın konusu hakkında oldukça iyi bir fikir sağladıktan sonra, arama motorunun bir sonraki işi, sitenizin yüksek kaliteli içeriğe sahip olup olmadığını bulmaktır.

Daha Fazla Yazılım ve İnsan Benzerliği

Birisi bir konuda bir otorite olduğunu iddia ederse, özellikle de onları işe alacağımızı ya da paramızı başka bir işe yarayacaksa, iddiayı kontrol etmek akıllıca olur. . Biz insanlar bunu genellikle referansları kontrol ederek yaparız.

Arama motoru örümcekleri temelde aynı şekilde çalışır. Diğer web sitelerinin kendisine yönlendiren bağlantıları varsa, bir sitenin belirli bir konuda yüksek kaliteli içeriğe sahip olduğunu varsayarlar. Başka bir deyişle, referanslar incelendiğinde site oldukça iyidir.

Google, özellikle, bağlantı analizinde çok karmaşıklaştı. Örneğin, linkleri takas ederseniz, linkin değeri bir miktar azalır (kimse ne kadar emin olamayacağını bilemez). Bunun nedeni, gerçekten değer verdiğim içeriğe sahipseniz ve site ziyaretçilerimin ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız, ticari bir işlem yapmadan sizinle bağlantı kuracağım. Kesintisiz bir link, referans verilen web sitesindeki en yüksek kaliteli malzemelerin en işaretlerinden biridir.

Arama motorları ayrıca ücretli bağlantılar konusunda da çok dikkatli oldu. Bağlantınız bir bağlantı "çiftliğinde" görünürse (yalnızca arama motorlarını kandırmak için bağlantılar oluşturmak amacıyla var olan bir sayfa veya site), sitenizi tamamen yasaklanmış olarak bulabilirsiniz. Hanımefendinin söylediği eski tereyağı विज्ञापनını hatırlayın, "Tabiat Ana'yı kandırmak hoş değil!" ve sonra bir fırtına çıkarır mı? Aynı şey arama motorları için de geçerlidir. Örümceği kandırmaya çalışırken yakalanırsan seni ısırır.

Karışık metaforları affedin ve sadece konuyu hatırlayın.

Arama motorlarının aynı zamanda site içi bağlantıları indirdiği de bilinir. Diyelim ki korkunç derecede büyük web sitenizin her sayfasında ana sayfanıza bir bağlantı var. Binlerce bağlantı ekleyebilse de, sayfa sıralamanızı artırmak için neredeyse sıfır kredisi olacaktır.

Hikayenin ahlaki şudur: Sıralamanızı arttırmak için site içi bağlantılar kullanmayın. Site gezintiniz için kritikse, sorun değil. Tüm bu bağlantıları oluşturan işi yapmayın ve sayfanızın sıralamasına yardımcı olmalarını bekleyin.

Kalan bir soru var, bazen "Dahili bağlantılar yardımcı olur mu? Yani, web sitemin" A "sayfasından" B "sayfasına giden bir bağlantı var B & # 39; arama motoruna

Kaynaklarıma göre, cevabım evet, fakat sadece birazcık. Dış bağlantılar çok daha fazla güvenilirlik kazanıyor, ne yazık ki, dış bağlantılar çok daha zor.

Bir dahaki sefere: Önem: Linkler ve onları nasıl elde edeceğinizi.