SEO

İtibar yönetimi stratejinizi 2020'de güncellemenizin 7 nedeni

İtibar yönetimi endüstrisi, BIA Kelsey Group'un 2016 yılına kadar 5 milyar dolarlık bir endüstri sektörü olacağını tahmin etmesinden bu yana uzun bir yol kat etti. Gerçekten de, daha fazla inceleme yönetimi çözümü, duyarlılık analizi izleme hizmetleri ve ORM ile ilgilenen ajanslar var.

Ancak, çevrimiçi itibar yönetimini henüz “olgun” bir endüstri olarak adlandıracağımdan emin değilim. Arama algoritmaları daha karmaşık hale geldi, bu da pozitif içeriğin arama motoru optimizasyonunu aramadaki negatif öğeleri desteklemek için daha zor hale getiriyor. Siyasette astroturf yapmayı mümkün kılan eleştirilere yanıt veren sosyal medya platformları, güvenliği sıkılaştırdı, böylece ajansların hesapları itibarlı müşteriler adına yönetmesi daha zor olacak. Büyük çevrimiçi şirketleri iftira mağdurlarına yardım yükümlülüğünden koruyan yasalar yerleşmeye devam etmektedir. Ve kişisel ve özel veriler, halkın maruziyetini azaltmaya yönelik bazı çabalara rağmen gittikçe daha fazla maruz kalmıştır.

Tüm bunlar, itibarları ciddi hasara karşı daha savunmasız hale getirmiş ve itibarların temizlenmesi, meselelerin temizlenmesi açısından daha zor hale getirmiştir hatta proaktif gelişme bile.

Ancak, bazı olumlu şeyler de oluyor, bu yüzden her şey kıyamet ve kasvet değil. Çevrimiçi taciz, zorbalık, gasp ve sextortion hakkındaki bilinç yükseliştedir. FBI ve Adalet Bakanlığı, bu gibi durumlarda mağdurlara yardım etme konusunda daha fazla ilgi görmüştür ve yerel kolluk kuvvetleri bu gibi durumlarda yardım etme kapasitelerini arttırmaktadır. (Örneğin, California Başsavcısı'nın Siber Sömürü kaynağına bakın.)

Bu yüzden, 2020'de çevrimiçi itibar için neler olabileceğine dair birkaç tahminim var – kendinizi hazırlayın ve şirketinizi en önemli şeylerden birine hazırlayın kişisel ve kurumsal kimliğin boyutları

Çevrimiçi itibar yönetimi için 2020 tahminleri

1. SEO, çevrimiçi itibarları iyileştirmek ve kontrol etmek için daha zor olmaya devam edecektir. 14 yıl önce, SEO uygulamasının kullanıcı merkezli tasarım tarafından gölgede kalabileceğine dair tahminim büyük ölçüde gerçekleşti. En saygın SEO danışmanları, arama odaklı teknik öğelerin yanı sıra kullanılabilirlik faktörlerini ve kullanıcı deneyimini analiz ve önerilerinin büyük bölümlerine dahil ediyor. Arama motorlarını web sayfalarını daha yüksek sıralamaya yönlendirmek için basit yöntemler ve püf noktaları, büyük ölçüde kullanıcı merkezli bir tasarım odağı ve sağlam teknik web sitesi yapısı ile birleştirilmiş sağlam, ana pazarlama uygulamalarıyla değiştirildi. Ayrıca, arama motorlarının makine öğrenimi işlemesinin ortaya çıkması, web sitesi sıralaması tespitlerini doğada çok daha bütünsel hale getirdi – bir sayfanın başka bir siteden daha fazla çıkıp çıkmayacağına dair kararı hangi faktörlerin etkilediğini anlatmayı zorlaştırdı. İronik bir şekilde, itibar yönleri artık arama sıralama faktörleridir, bu nedenle SEO uygulayıcılarının bütüncül optimizasyon çabalarının bir parçası olarak itibar unsurlarına dikkat etmeleri gerekir.

2. Sosyal medya profilleri kişinin çevrimiçi kimliği için önemini artırmaya devam edecektir. Sadece gelişmiş ve aktif olarak bakımı yapılan sosyal medya profilleri, arama motoru sonuçlarında avantajlı bir şekilde sıralanmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılar kendileri için yeni olan çevrimiçi kimlikleri keşfederken onları bireyler ve şirketler için ararlar. Bireyler için, bir kişinin sosyal medya profillerini gizlemek, potansiyel işverenler ve iş ortakları bilgi ararken artık bunu gerçekten kesmiyor. Tüketiciler, şirketlerle doğrudan iletişim kurmak için sosyal medya profilleri aracılığıyla erişimi derinden istemektedir – bir şirketin sosyal medya varlığını ihmal etmek tüketici hayal kırıklığının artmasına ve daha olumsuz çevrimiçi incelemelere ve derecelendirmelere yol açabilir.

3. Yasalar büyük internet şirketlerini desteklemeye devam edecek ve onları platformlarında görünebilecek üçüncü taraflarca üretilen içerikten sorumlu tutacak. Silikon Vadisi lobicileri, yasaları büyük internet şirketlerine karşı çok dostça tutarak Washington ve eyalet yasama organlarında sallanmaya devam ediyor ve bu da bireylerin ve kuruluşların çevrimiçi olarak yanlış ve hakaret edici bilgileri kaldırmasına yardımcı olmaktan büyük ölçüde sorumlu olmamalarını sağlıyor. İletişim Kuralı Yasası'nın 230. Bölümü 1996 yılında özellikle internet şirketlerini maliyetlerden kurtarmak için yürürlüğe girerken, ABD yasama organı bunun küçük şirketler ve bireyler için teminat zararıyla sonuçlanacağını biliyordu. Tartışmalı olarak, Bölüm 230 bağışıklığının değiştirilmesi zamanı gelmiştir, ancak insanlara önemli ölçüde yardımcı olacak herhangi bir şey yapmak için çok az hareket olmuştur. Avrupalı ​​meslektaşlarımızın “unutulma hakkı” yasaları nedeniyle daha iyi olduğuna inansanız da, ABD'de sürdürülen bu çevrimiçi “vahşi batı”, AB'de Amerika ile iş yapan herkesi olumsuz etkiliyor çünkü unutulma hakları ülkelerinde yapılan aramalarla sınırlıdır – ABD'deki insanlar aramada artık onlar için alakalı olmayan veya yanlış olan içeriği görebilirler.

4. İşletme incelemesi izleme şirketler için daha kolay ve daha az maliyetli hale gelecektir. Artık, birden fazla inceleme sitesinde ve birden fazla işletme yeri için bir ölçüde inceleme izleme hizmeti sağlayan birden fazla şirket var. Bir zamanlar büyük zincir mağaza şirketleri için zor ve maliyetli bir çaba olan şey artık merkezi bir ofisten yapmak çok daha kolay. Pazardaki rekabet daha fazla seçenek ürettiğinden, bu hizmetlerin artan sayısı da daha düşük maliyetler sağlamaya başlamaktadır.

5. Halkla ilişkiler ve kriz iletişimleri, yalnızca çevrimiçi negatif öğelerin göz ardı edilmesi veya yer değiştirmesi stratejilerinin aksine, çevrimiçi itibar için daha da önemli stratejik bileşenler olarak artacaktır. Halkla ilişkiler, internetten önceki zamanlardan beri sağlam bir disiplin olmuştur, ancak şirketler ve bireyler, birçok modern şirket, profesyonel personel veya kamu iletişimi için dış destek olmadan kaykay yapmaya çalıştıktan sonra şimdi değerini yeniden tanımaktadır. Birçoğu buna bir kendin yap yaklaşımını denedi ve çoğu kendilerini konumlandırmaya ve halkla ilişkiler krizlerine cevap vermeye çalışırken sefil bir şekilde başarısız oluyor. Dürüstlükle yanıt vermek ve gerçek kaygıyı iletmek, halkın bilincinde hızlı ya da nihai itibarı kurtarma ya da neredeyse her arenada performansını engelleyen hasarlı ve kararmış bir itibarla devam etmek arasındaki tüm farkı yaratabilir.

Profesyonel çevrimiçi itibar yönetimi maliyetleri, daha fazla birey ve küçük şirketin erişiminde azalacaktır. Kabul edelim: profesyonel çevrimiçi itibar yönetimi büyük ölçüde sadece daha fazla kaynağa sahip bireyler ve kuruluşlar için mevcut bir hizmet olmuştur. Ancak, itibar endüstrisinde faaliyet gösteren artan şirket sayısı, rekabeti arttırıyor ve bu da tüketiciler için daha düşük fiyatlara yol açacak ve internet teknolojileri aracılığıyla sağlanan esneklik ve işlevsellik, çevrimiçi itibar yönetimi hizmetlerinin çeşitli yönlerini geliştirmeye, basitleştirmeye ve daha verimli hale getirmeye devam ediyor. . Bu faktörler maliyetleri aşağı çekecektir. Davalar, bazı iftira türleri, ticari marka ihlali ve çevrimiçi taciz için yararlı ve etkili bir seçenek olmaya devam etmektedir, ancak bu seçenek maliyetli olmaya devam etmektedir ve çevrimiçi itibar ile ilgili yasalarda başka reformlar yapılmadan ve yasal rahatlamaya daha az maliyetli erişim olmadan bu seçenek daha yavaş değişecektir. Yine de davalar bazı büyük maliyet engelleri yaşamaya devam ederken, SEO, sosyal medya yönetimi, halkla ilişkiler, kriz iletişimi ve stratejik internet içeriği geliştirme kombinasyonu sayesinde çok daha fazla rahatlama daha hızlı ve daha ucuza elde edilebilir. 7. Proaktif çevrimiçi itibar yönetimi her zamankinden daha önemli hale geliyor. İnternet her şey hakkında bilgi edinmek için kaynak haline geldikçe, kişinin internet itibarı her zamankinden daha önemli hale geldi. Bu eğilim sadece zamanla arttı ve kişi 2020'yi İnternet itibarının hemen hemen diğer tüm bilgi kaynaklarından daha ağır bastığı an olarak ilan edebilir. Bu nedenle, proaktif çevrimiçi itibar yönetimi artık hayati öneme sahiptir ve pazarlama için en iyi uygulamaların temel bir parçasıdır – zayıf ve savunmasız bir çevrimiçi itibar ile, herhangi bir kriz, kötü bir inceleme ve öğütmek için balta ile herhangi bir krank için oturan bir ördek . Finansal analistler çevrimiçi itibara daha fazla dikkat ediyorlar ve şirketlerin kendilerini herhangi bir olumsuz olaydan proaktif olarak korumak için kimliklerini çevrimiçi olarak yönetmeye çalışıp çalışmadıklarını giderek daha fazla kontrol edecekler. İnsan kaynakları departmanlarının işe alım kararları vermeden önce kişinin itibarını çevrimiçi olarak kontrol ettiğini ve insanların hem sosyal ilişkiler hem de arkadaşlık ve diğer sosyal etkileşimler için de aradıklarını belirtmemiz gerekir mi?

Bir çeşit “bonus ”Tahmini, #MeToo Hareketi 2019'da muazzam bir şekilde patladı – bu eğilimin büyümeye devam edeceğini kolayca tahmin edebilir ve onu bastırmak için çok az şey var gibi görünüyor. Kötü davranışların çağrılmayı hak ettiği ve insanların taciz ve tacize karşı konuşma güçlerini hissetmeleri gerektiği için #MeToo hareketi iyi bir şeydir. Bu bilgi çağında, büyümekte olan, her yerde bulunan sürveyans süresinde, kötü davranışları gizlemek daha zordur ve insanların kendi eylemleri onları giderek daha fazla dışarı çıkarır. Bu nedenle, #MeToo hareketi aracılığıyla oluşturulan farkındalığın, birçok insanı kötü muameleye maruz kaldığında anları dile getirmesi ve duyurması için güçlendirmesini bekleyin ve bu raporlar çağrılan kişileri ve kurumları etkileyecektir. İnsanlar bu toplumsal değişimin farkında olduklarından, kuruluşların bu tür iddialarla başa çıkma politikalarını iyileştirme ve itibar zararı serpintisine yanıt verme konusunda gittikçe daha titiz olmalarını beklemektedir. Şirketler, sanıkları hızla askıya alan, soruşturmaların beklemede olduğu ve şirket politikalarına aykırı olduğu tespit edilen kişileri kovduklarında bunu zaten görüyoruz. 2020'yi şimdiye kadarki en iyi itibar yılı yapmaya odaklanın.


Bu makalede ifade edilen görüşler, mutlaka Arama Motoru Arazisi değil misafir yazarın görüşleri. Personel yazarları burada listelenmiştir.


Yazar Hakkında