SEO

Mapquest için bir övgü – Arama Motoru Arazi

Bu haftanın başlarında Mapquest, şirket ana şirketi Verizon tarafından muhtemelen hiç duymadığınız bir reklam teknoloji şirketi olan System1'e, açıklanmayan bir miktar için satılmıştı; bu, “Verizon'un evrak işlerini dosyalamaya yetecek kadar maddi değildi” idi. Mapquest, yaklaşık on yıl veya daha uzun bir süre önce baskın çevrimiçi haritalama sitesi olarak, bugünden bu yana ne kadar düştü

Mapquest'in uzun tarihi

Bunu okuyan bazı insanlar Mapquest'in hala var olduğunun farkında bile olmayabilir. Belli ki, 38 milyon aylık kullanıcıyı (abartılmış olabilir) açıkça iddia ediyor ve iddia ediyor. Buna karşılık, Google Haritalar'ın şirkete göre dünya genelinde bir milyardan fazla kullanıcısı var. Verizon, 2015 yılında AOL devralımının bir parçası olarak Mapquest ile sona erdi.

Verol, AOL ve Yahoo'nun (2016'da) devralınmasından bu yana (2016'da), Verizon, şirketi desteklemek ve potansiyel olarak yeniden canlandırmak amacıyla Mapquest'teki haritalama ile ilgili çeşitli satın alımlar ve yatırımlar yaptı. . Bununla birlikte, 'de sonunda, görünüşe göre harcanmış olarak kabul edildi.

Mapquest selefi, 1960’ların sonlarında R.R. Donnelley’nin harita bölümü olarak kuruldu. Yıllar boyunca kayda değer bir evrim geçirdikten sonra, 1990'ların ortasında Perry Evans ve Simon Greenman liderliğinde, diğerleri arasında dağıtıldı. 1999 yılında, şirket halka açıldı, ancak 2000 yılında 1,1 milyar dolar karşılığında AOL tarafından yapılan bir hisse senedi alım işleminde satın alındı.

O dönemde, AOL’un büyüyen yerel arama ve reklam portföyüne son derece değerli bir katkı oldu. AOL daha sonra internetin baskın şirketi oldu ve Google’ın bugün işgal ettiği bir pozisyondu. 2005’te başlatılan Google Haritalar’ın temeli. Google Haritalar, Mapquest’in sahip olmadığı bir çeşit “vay” faktörü sağlayan daha etkileşimli ve “sürüklenebilir” idi. Google ayrıca Haritalar’ı, daha çok yol tarifini almakla ilgili olan Mapquest’ten daha faydalı kılan, arama yapılabilen bir konum veritabanı olarak da öngörmüştür. Hangi nedenle olursa olsun, AOL, Google Haritalar’ın rekabet tehdidini tam olarak anlamadı ve sitenin Google’ın önündeki uydu görüntüleri gibi gelişmiş özellikleri denemiş olmasına rağmen platformu tutarlı ve yeterince geliştirip geliştiremedi. Verizon’un AOL’i devralmasından önce ve sonra periyodik yatırımlar ve iyileştirmeler yapıldı, ancak bunlar genellikle mütevazıydı ve sık sık Google’a yetişiyorlardı.

Bağlantıları kapatmak için bir dönüm noktası

(yani, Mapquest ve Yahoo Maps) arama sonuçlarının en üstünden. Bu değişiklik ve devam eden özellik iyileştirmelerinin bir sonucu olarak, Google Haritalar, 2009’da en iyi çevrimiçi harita sitesi haline gelmek için Mapquest’i geçti. Hitwise’in Heather Hopkins’i, Google’ın yerel aramaları kendi haritaları ürününe yönlendirmesi, Google’ın

Mapquest'in hala bir markası ve kullanımı var; Aynı zamanda, reklamveren ilişkileri ve çok fazla veri var. Bu faktörler, öncü ve arama reklamcılığı yapan System1 için değerlidir. Sitenin öncü ve müşteri kazanımı için mevcut trafiği yatırım yapıp yapmadığını ya da sadece madenciliği artırdığını göreceğiz.

Rekabet karşıtı davranışlar suçlu mu?

Mapquest'in düşüşünün hikayesi tanımladığımdan daha karmaşık mı yukarıda, ancak bunlar geniş vuruşlardır. Linklerin arama sonuçlarının başından çıkarılmasından sonraki yıllar boyunca bazı Mapquest içerdekileri Google’ı azalan trafik nedeniyle suçladı. Bununla birlikte, Google bana Yahoo Maps ve Mapquest’e bağlantıların kaldırılmasının sebeplerinden birinin insanların tıklamamış olmasından kaynaklandığını söyledi.

Buna karşılık, Google Haritalar şirketin en değerli mülklerinden biri haline geldi ve biri hala bir reklam geliri perspektifinden çıkarılmamış durumda. RBC Capital Markets’tan Mark Mahaney, Google Haritalar’ın, Haritalar’dan daha fazla para kazanması durumunda, şirketin yıllık olarak 2 ila 4 milyar dolar ek gelir elde edebileceğini belirten bir araştırma notunda bulundu.

Google’ın trafiği kendi haritalama sitesine yönlendirmesiyle hiçbir ilgisi yok. Bununla birlikte, Google Haritalar’ı marka reklamcılığı ve ürün yeniliği ile karşı karşıya getirme konusunda yeterince agresif olmayan Mapquest’e olanlardan yalnızca gerçeklerin sorumlu olduğunu söylemek yanlış olacaktır.


Yazar Hakkında

Greg Sterling bir Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan Editör. Dijital ve çevrimdışı ticaret arasındaki bağlantılar hakkında yazıyor. Daha önce LSA, The Kelsey Group ve TechTV'de liderlik görevlerinde bulundu. Onu takip et Twitter veya onu LinkedIn'de bul.