SEO

Moz verileri, Google dizininin% 4'ünün endeksleme hatası nedeniyle isabet ettiğini gösteriyor

Perşembe gecesi Google’ın indeksleme hatasını düzelttiğini iddia ettiği yeni bir veriye göre, endekslenen sayfaların yaklaşık% 4’ü Google’ın indeksleme hatasından etkilendi. Google endeksinin yaklaşık% 4'ünün bu hatadan etkilendiğini söyleyerek

Ne oldu? Perşembe günü öğleden sonra sayfaları Google endeksinden çıkmaya başladı. Cumartesi günü Google, sorunu çözdüklerini söyledi, ancak Pazar günü tamamen çözülmediğini belirterek ifadesini geri çekti. Dün gece 9: 30'da EDT, Google bir kez daha çözüldüğünü söyledi.

Veri seti. Moz, Perşembe günkü verileri yayınlayan Moz Pazarlama Bilimcisi Pete Meyers'e göre, Google endeksinin yaklaşık% 4'ünün etkilendiğine inandığını söyledi. Ancak, Moz, veri kümesinde yalnızca 23.237 kararlı URL’ye bakabildi. Bu sadece trilyonlarca URL'yi içeren bir endeksin çok küçük bir kesridir, bu yüzden mutlaka tüm endeks üzerindeki etkinin bir göstergesi değildir.

“Kesinlikle daha fazlasını istiyorum, ancak dilim dilimlemekte bile tutarlı görünüyor ve yardımcı olan verileri zardan çıkarın. Tarihsel olarak iyi tanıdığımız bir set olduğu için kendimi rahat hissediyorum. Denemek ve çoğaltmak isteyen herkes için metodoloji detaylarını paylaşmaktan mutluyuz ”dedi. Meyers dedi.

Şeffaf olmak için, diğer pek çok veri sağlayıcısına sorduk ve bunlardan hiçbiri bize cevap veremedi. sınırlı kaynaklardan etkilerini analiz etmek için uygun verilere sahip değiller veya isteğimizi alamadılar.

Dizinin% 4'ü etkiledi. Veriler, Google’ın dizinindeki URL’lerin yaklaşık% 4’ünün etkilendiğini gösterdi. Google’dan figürlerini paylaşmasını defalarca istedik ve onlardan henüz haber alamadık, bu nedenle Moz’un verileriyle devam edeceğiz. Aşağıdaki tabloda Moz, 5 Nisan Cuma günü toparlanma ile belirgin bir düşüş ve ardından 7 Nisan Pazar günü benzer bir düşüş görebilirsiniz.

Moz'a göre, 5 Nisan günü günlük düşüş % 4.0 idi, ardından bir iyileşme görüldü ve ardından ikinci, çok benzer,% 4.4 düşüş oldu.

Moz:

Moz blogunda daha fazla görünüm görüyorsunuz.

Neden umursayalım? Her site bu indeksleme hatasından etkilenmedi. Bu nedenle,% 4 rakamı, sitenizin sayfalarının% 4'ünün Google endeksinden çıktığını gösterdiği anlamına gelmez. Bu, Google Dizini’nde sıfır sayfa bıraktığınızı veya sayfalarınızın% 50’sinin Google dizininden çıktığını gördüğünüz anlamına gelebilir. Her site benzersizdir ve her site bu hatadan farklı şekilde etkilenebilir.

Dizinlenmiş sayfalarınızı ve bunların nasıl değiştiğini görmek için Google Arama Konsolunun kapsam raporunu kontrol edebilirsiniz. Aslında, Google bu endeksleme hatası nedeniyle raporlarda değişiklik görebileceğinizi belirtti. Google, “5 Nisan 2019: Arama Dizinimizin iç yönetimi nedeniyle, web sitelerinizin bazı sayfaları, herhangi bir işlem yapmadan birkaç günlüğüne dizinimizden çıkarılmış olabilir. Sorun şu anda çözülüyor, sizin tarafınızdan hiçbir eyleme gerek yok. ”

Ne yapabiliriz? Muhtemelen hiçbir şey. Google hatayı düzeltti. Google aramaları normalden daha düşük olduğunda, böceğin bir hafta sonu sona erdiği için şanslıydık. Bir şey olursa, bu, tüm yumurtalarınızı bir sepete koymadığınız ve trafiğinizi çeşitlendirmeyen bir hatırlatmadır.

Hala tamamen endeksli değil misiniz? Birçok kişi hala tamamen endeksli olmadığından şikayet ediyor. Google, web’in tamamını dizine eklemiyor, bunu hiç yapmadılar ve son birkaç yılda web’deki tüm URL’leri dizine almadıklarını söylediler. Bunu yapmak için, verimsiz ve kullanışlı olmazdı. Google’dan John Mueller geçenlerde sayfalarınızın endeksli olmadığını, bunun normal olduğunu söyledi:

Eğer sayfalarınız hala dizine eklenmemişse, Google Arama Konsolu’nun URL incelemesini de yapın ve bu şekilde belirli URL’leri Google’a göndermeyi deneyin. Bir sorun varsa, URL inceleme aracı sorunu iletebilir.


Yazar Hakkında

Barry Schwartz, Arama Motoru Arazi Haber Editörü ve NY merkezli bir web danışmanlık şirketi olan RustyBrick'in sahibidir. Ayrıca, SEM konularında popüler bir arama blogu olan Search Engine Roundtable'ı da yönetiyor.