SEO

Neden bir pazarlamacı akıllı konuşmacıların çalışmalarının onlar için işe yaradığını düşünüyor?

Ses teknolojisi ve sesli arama, tartışmasız, tarihteki diğer tüm teknolojilerden daha hızlı bir şekilde benimsendi. ABD'de akıllı konuşmacı penetrasyonuna ilişkin analist tahminleri, bu yılın sonuna kadar 40 ila 80 milyon cihaz arasında değişiyor.

Çok fazla hipe ve beklentiye rağmen, bu cihazlar henüz uygun bir pazarlama veya ticaret platformu olarak ortaya çıkmadı. Bu hala “erken günler” olduğu için mi yoksa aşılması gereken başka sorunlar ve zorluklar var mı?

Kimlik çözümleme şirketinin çok kanallı deneyimi köprüleme çabalarını yönlendiren LiveRamp'ın Pazarlama Başkan Yardımcısı Rebecca Stone akıllı konuşmacıların ve onların pazarlama ve ticaret potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için ne yapılması gerekiyor.

S: Akıllı konuşmacıları bir ticaret platformu olarak geride tutan şey nedir?

Kitle benimsemesini engelleyen iki temel engel var. [commerce] platformu olarak akıllı hoparlörlerin kullanımı ve ikisi de birbirleriyle yakından ilişkili. İlk olarak, teknolojinin daha iyi olması gerekiyor. Tamamen kucaklanmak için henüz sofistike olmadı. Siri ile konuşmayı seven beş yaşındaki kızımın örneğini kullanmayı seviyorum. Siri basit komutlarının çoğuyla başa çıkabilir, ancak [my daughter] yalnızca okumayı öğreniyor ve bu nedenle açılan arama sonuçlarını anlayamıyor. Bu ay bir dans resitali içindeydi ve rutinindeki dans adımlarını hatırlamak için yardım istedi. Sonuçlar resim veya video değildi, ancak metin arama sonuçları.

Gelecek nesil akıllı hoparlörler, hangi özellikleri bir şirketin görsel yeteneklerle entegre edebileceği en hızlı şekilde pazarlanacak. Bu beni doğrudan benim ikinci iddiamın içine sokuyor; bu, teknoloji daha iyiye kadar tüketicileri alışveriş yapmak için akıllı hoparlörler kullanmaya zorlaştırıyor.

Tüketiciler giderek daha fazla alışveriş yapmak için akıllı konuşmacıları kullanıyor. , çoğunlukla keşif için, işlemlerini tamamlamak üzere mağazaya ya da çevrimiçi olmaya karar veriyorlar. Bunu kısmen teknolojiye ve tam olarak olgunlaşmadığı gerçeğine bağlıyorum. Ancak, bu cihazların çoğunun ekran olmaması nedeniyle daha da kötüleşiyor. İnsanlar seçeneklerini görsel olarak görmek ister; eğer yapmazlarsa, düşük pazarlama hunisine girmelerini zorlaştırır. Bu engellerin her ikisi de ele alınana kadar, kitlenin benimsenmesinin kritik kütleye ulaşmak için yavaş olabileceğini hayal ediyorum.

S: Çok sayıda araştırma, tüketicilerin akıllı konuşmacılardan anlamlı sayıda şey satın aldıklarını belirtti. Daha sonra Amazon'dan “dahili belgeler” Alexa kullanıcılarının yüzde 2'sinden daha azının bir Echo cihazı üzerinden bir şey satın aldığını ileri sürdü. Bunu nasıl açıklarsın?

Bu tutarsızlığa neyin yol açtığını tam olarak bilmek zor, ancak tüketicilerin “satın alma işlemi” ni nasıl tanımladıkları ile ilgili bir şey olabilir. Örneğin, tüketicilere kullanıp kullanmadıklarını sormamız durumunda Bir satın alma yapmak için akıllı bir hoparlör, bazıları aramaya başlamak için hoparlörü kullanırlarsa “evet” olarak işaretleyebilirler. Bazıları, arama sonuçlarını daraltmak için hoparlörü kullanırlarsa “evet” olarak işaretleyebilir. Ve bazıları konuşmacıdan işlemlerini gerçekten tamamladılarsa “evet” olarak işaretleyebilirler. Dolayısıyla varyans araştırma metodolojisine bağlı olabilir. Teknoloji geliştikçe ve markalar ve reklamverenler kanala daha fazla yatırım yaptıkça, tüketici alışkanlıklarını, davranışlarını vb. Ölçme ve değerlendirme şeklimiz onunla birlikte gelişecektir.

S: Akıllıca olduğuna inanıyor musunuz? konuşmacılar etkili bir pazarlama kanalı olabilir mi?

Mary Meeker'in 2018 İnternet Trendleri Raporuna göre, ses tarihteki diğer teknolojilerden daha hızlı bir şekilde benimsendi, dolayısıyla potansiyel orada. Ancak, pazarlamacılar için bu fırsatı değerlendirmek için birkaç öncü vardır.

Raporlar, bu aşamada, tüketicilerin, Alexa veya Google Home cihazlarını büyük ölçüde hava, trafik ve spor gibi şeyler hakkında sormak için kullandıklarını gösteriyor. ürünleri. Kesinlikle bir güven faktörü var – basit aramalar birileri hakkında çok fazla şey ifade etmiyor – ancak bu cihazların teknik altyapısının basit komutlar için inşa edildiğini göz ardı edemeyiz. Dolayısıyla, tüketicilerin onlarla en çok nasıl etkileşimde bulundukları konusunda hiçbir sürpriz yoktur.

Akıllı hoparlörlerin tüketicilerin güvenini kazanmak için onlardan önceki teknolojilerde olduğu gibi çalışması gerekir. Akıllı hoparlörlerdeki basit aramalarla, bu kadar risk altında değil. Ancak, ses yardımcıları ve akıllı konuşmacılar çok kanallı tüketici deneyiminde daha fazla yerleştikçe, gizlilik perspektifinden normal katılım kuralları geçerli olacaktır. Zaten, tüketiciler arasında konuşmacılarının her zaman açık, her zaman dinlerken olduğu gibi bir yanlış anlaşılma var. Bu hassasiyetlerin farkında olmak ve verilerin nasıl saklandığı, kullanıldığı, vb. Konusunda açık ve şeffaf olması markalara bağlıdır. Yüksek gizlilik kaygılarının olduğu bir zamanda, tüketicilere seçim ve kontrol vermek, pazarlamacıların bu konuda güven inşa etmeleri için kritik öneme sahip olacaktır. gelişmekte olan temas noktası

S: Akıllı hoparlörler marka ve farkındalık pazarlamasına ya da doğrudan müdahaleye daha uygun mu – ya da her ikisi de mi?

Bir endüstri olarak kendimize sormanın gerçekten erken aşamalarındayız. “Bunu müşterilerimiz elde etmek için araç grubumuzda başka bir kanal olarak nasıl kullanıyoruz?” Bunun “ya da her ikisi için” olduğunu sanmıyorum. Aktivasyona ve uygulamaya bağlı olarak, akıllı hoparlörler marka bilincini arttırmak veya birebir etkileşim ve tüketicilerle iletişim kurmak veya her ikisiyle de ilham vermek için kullanılabilir. Görülmeye devam edilen cevap, markaların ve reklamverenlerin teknoloji etrafında kampanyalar oluşturmaya nasıl karar verdikleri ve kaynaklarını nasıl öncelik sırasına koydukları ile belirlenir.

Geçen hafta New York'tayken konuştum. bir akran ve biz düşünmeye başladık – peki, "Hey Google, arabama X ekleyin" yerine, cihazı daha iyi kullanıp kullanamayacağımızı, en iyi müşterilere odaklanmanın bir yolunu hayal edin. Diyelim ki büyük bir perakende markası için çalışıyorum ve Google Ana Sayfa’nı kişisel bir alışveriş asistanı olarak kullanmaya başlarsanız, ilk 1000 müşterimize dedim ki, sadece sizin için bir mağaza içi alışveriş gezisi düzenleriz. Tüketicinin tek yapması gereken, Google’a etkinlik için bir takvim davetiyesi eklemesini söylemek ve mağazaya vardıklarında, denememiz için beş ya da altı tam kıyafetimiz olacaktı.

S: Bu cihazlarda pazarlamanın alacağı en olası biçim nedir (reklamlar, içerik, sponsorluklar vb.)?

Reklamın gelecek yıllarda daha ince bir hale gelmesi gerektiğini düşünüyorum, bu nedenle içerik içindeki sponsorlu yerleşimlere odaklanacağım. İnsanların buzdolabında gaz pompasına maruz kaldığımız gibi video reklamlarına kibarca bakacağını sanmıyorum.

Ayrıca müşterilerin sizinle bir sonraki cihazlarında etkileşime girmelerini isteyen bir deneyim yaratmakla ilgili olduğunu düşünüyorum. . Artık zincir restoranların mobil uygulamalarını indirmek için ücretsiz şeyler alıyorsunuz. Belki de talep üzerine müşteri hizmetleri ekibiyle, bir cihaz aracılığıyla özel bir “sohbet”

S: Reklamcılığa potansiyel alternatifler açısından, münhasır içeriğe yönelik satışları olan “freemium” bir model görmemiz muhtemel içeriğin reklamsız versiyonları mı

Daha geniş bağlantılı ekosistemde olduğu gibi, ikisinin de karışımı olacağını düşünüyorum. Her iki model de farklı şekillerde çalışır. Eğer bir başlangıç ​​iseniz, muhtemelen freemium olarak başlayacaksınız. Eğer tanınmış bir markaysanız, markanıza herhangi bir yeni kanala benimsemeyi seçmek veya bir prim koymak zorunda kalacaksınız.

S: Neden akıllıca yer ayırtmak ya da rezervasyon yapmaktan hoşlanmıyorsunuz? hoparlörler?

Kullanım kolaylığı da burada en zor olanıdır. AirBnB çalışır, çünkü kullanıcıları mekanların resimlerine bakmayı sever. İnsanlar, havayolu web sitelerinde yapılan uçuşlarda, kendileri için geçerli olan tarihi / saati ve / veya fiyatı seçmek için farklı seçeneklerden yararlanır. Her ikisi de sesle yeniden yaratılması zor deneyimler.

Belki de akıllı konuşmacının başka bir "talep üzerine" çağrı merkezinin yükselmesine katkıda bulunacağıma (geri dönüş süresi yok veya konuşmacı sizi geri arayacağına) dair önerime geri dönüyorum. ) erken günlerde Twitter'da olanlara benzer şekilde, bir müşteri hizmetleri almak zorunda kaldığınızda Twitter şikayetlerini yönetmeyi sağlamak için Twitter kolunu ele aldı. Veya, örneğin, Expedia ve Booking.com gibi rezervasyon siteleri, müşteri deneyimini kolaylaştırmak ve kolaylaştırmak için amy.IO'ya benzer bir AI hizmetiyle bütünleşebilir.

S: Akıllı ekranların görünümü nedir ? Şu anda ekranın rolü alt optimize edilmiştir. Zaman içinde bu nasıl değişebilir?

Teknolojinin doğal evriminin bir kısmının, tedarikçilerin bir kullanıcı deneyimi veya kullanıcı arayüzü perspektifinden bu duruma varacağı şekilde görülmesini bekliyorum. Basitliğe odaklanan satıcılar (iPhone'da gördüklerimiz gibi) uzun vadede kazanacaklar. Ve akılda tutulması gereken amaç, kullanıcılar arasında demografik bilgileri aşacak şekilde basitlik için tasarım yapmak olacaktır. Başka bir deyişle, kızım ve büyükbabamın hem cihaza kolayca gidebilmeleri gerekecek.

S: Peki ya yetenekler ya da ses eylemleri? Amazon’un binlerce beceri hakkındaki ifadelerine rağmen, bir keşif sorunu var. Bunun değiştiğini görüyor musunuz?

Dürüst olmak gerekirse, zaman alacak olan şeylerden yalnızca biri. Daha fazla şirketin akıllı konuşmacı satıcıları ile çalışmayı benimsemesi gerekiyor ve bu hizmetleri benimsemeye ilham vermek için tüketiciye itmek zorunda kalacaklar. Alternatif olarak, biz bu kadar erken aşamadayız, bugün radarımızın üzerinde bile olmayan ve rakiplerin yönünde giden kazanan bir marka olan “meydan okuyan” bir satıcı ortaya çıkabilir. [19659002] Hatırlanması gereken bir diğer şey, akıllı hoparlörlerin duvarlı bahçelerden korunmadığı; bunlar hala gerçek anlamda var. Belki de, sözde meydan okuyucu perakende agnostik olacaktır. Bu, küresel ölçekte kitlesel kabullenmeyi teşvik etmek için bir bilet olabilir.

S: Akıllı hoparlörler ve akıllı telefonlarla doğrudan bağlantılı, akıllı hoparlörler üzerinde yapılan sesli aramalar ve takip eylemleri ile ilgili daha fazla bilgi içeren bir gelecek görüyor musunuz? akıllı?

kesinlikle. Bu muhtemelen gelişen IoT pazarına paralel veya en azından altını çizecek. Tüm cihazlarımızın birbirleriyle “konuşmaya” donatılacağını ve tüketicinin cihazdan cihaza fazladan çaba sarf etmeden hareket edebileceklerini umuyorum.

S: Kullanım durumumuzu yapabilmemiz mümkün mü? Bugün görüyoruz (örneğin, içerik tüketimi, akıllı ev kontrolü, müzik, vb.) geçerli olacak kullanım durumları ve bu cihazlar büyük bir pazarlama kanalı olmayacak mı?

Cevap gerçekten siyah değil ve beyaz, akıllı hoparlör üreticilerinin ortak ağlarını nasıl kucakladıklarına ve etkinleştirdiklerine bağlı olacaktır. Şu anda, engel onları kanal yerine rekabet olarak görüyor.

S: Son düşünceleriniz var mı?

Hala sesli katılımın çok erken günlerinde yaşıyoruz, ancak hızlı tüketici benimseme ve teknoloji gelişmeleri pazarlamacılara oyuna yeteri kadar çabuk girmeleri için zorlayıcı bir sebep verecek. Bugün bu gelecek için hazırlıklı olmanız, rakiplerinizden çok önce değerli bir temas noktasında meşgul olmanıza izin verecektir.

Bu hikaye ilk olarak Pazarlama Arazisi'nde ortaya çıktı. Dijital pazarlama hakkında daha fazla bilgi için, buraya tıklayın.

Orijinal URL: https: //marketingland.com/why-one-marketer-thinks-smart-speakers-have-their-work-cut-out- for them-254198


Yazar Hakkında

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan Bir Editördür. Screenwerk, kişisel medya ile dijital medya ve gerçek dünyadaki tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmek üzerine yazıyor. Ayrıca Yerel Arama Derneği Strateji ve İçgörü Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Twitter'da onu takip et veya Google + 'da bul.